Egzamin dojrzałości rodziców. Małgorzata Ohme: "To nie jest nasza matura tylko naszych dzieci"

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Kinga Dyczewska
Małgorzata Ohme o maturalnym stresie
Małgorzata Ohme o maturalnym stresie
wideo 2/8

Małgorzata Ohme zapytana o przedmaturalny stres rodziców odpowiedziała zarówno jako psycholog i jako mama. Syn prowadzącej Dzień Dobry TVN przystępuje w tym roku do egzaminu dojrzałości. Czy jest recepta na nerwy przed maturą?

Małgorzata Ohme o maturze

Małgorzata Ohme jest jedną z gwiazd, których pociechy zmierzą się z ogniem maturalnych pytań. Znana z optymizmu dziennikarka nie traci jednak zimnej krwi.

- To nie jest nasza matura tylko naszych dzieci - zaznaczyła. - Czasami możemy nie do końca to opanować, ale powinniśmy zrobić wszystko, by nie przekładać tego stresu dodatkowo na nasze dzieci. A możemy nie mówić tego wprost, ale dajemy to odczuć, robiąc jakieś nadzwyczajne rzeczy. Nawet kwestia tego, że bierzemy urlop tego dnia - nie, nie bierzemy urlopu, idziemy normalnie do pracy, w tych godzinach zajmujemy się różnymi rzeczami i myślami jesteśmy z naszymi dziećmi, ale nie róbmy z tego czegoś nadzwyczajnego - doradziła.

Jak wspierać dziecko na maturze?

Wielu rodziców w obliczu matury dzieci ogłasza pełną mobilizację. Istnieje możliwość, że pociechy oczekują takiego wsparcia, jednak w wielu przypadkach może być to zachowanie nieco na wyrost. Jak zaznaczyła Małgorzata Ohme, najważniejsza jest komunikacja i wyjście naprzeciw oczekiwaniom dziecka.

- Uszanujmy, czy dzieci chcą, żebyśmy je odwieźli do szkoły, czy chcą, żebyśmy je odebrali, czy nie - wyliczała. - Być przyjaznym, ciepłym wspierającym, ale nie nadzwyczajnie. Nie robić nagle z domu świątyni, ale uważać na to, co mówimy przez telefon naszym przyjaciółkom, bo nasze dzieci wszystko słyszą. Popracowałabym nad tym, żeby się uspokoić i nie przenosić tego pobudzenia na nasze dzieci - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Kinga Dyczewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

Pozostałe wiadomości