Gwiazdy

Festiwal Filmowy w Wenecji 2020. Tilda Swinton i Ann Hui otrzymają Złote Lwy

Gwiazdy

festiwal filmowy w Wenecji

Brytyjska aktorka Tilda Swinton oraz reżyserka, aktorka i producentka filmowa z Hongkongu Ann Hui otrzymają nagrody Złotego Lwa. Statuetki za całokształt twórczości zostaną im przyznane na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jedna z najbardziej prestiżowych w świecie kina imprez rozpocznie się 2 września. Pierwsze duże wydarzenie filmowe od rozpoczęcia pandemii będzie się odbywać w reżimie sanitarnym.

Tilda Swinton i Ann Hui ze Złotymi Lwami

Reżyserka, aktorka i producentka filmowa z Hongkongu Ann Hui i brytyjska aktorka Tilda Swinton otrzymają nagrody Złotego Lwa za całokształt twórczości na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Taką informację przekazała jego dyrekcja.

Wielokrotnie nagradzana na świecie Ann Hui ma chińsko-japońskie korzenie. Jest przedstawicielką filmowej Nowej Fali z Hongkongu; słynie z filmów poruszających tematykę społeczną.

Mam nadzieję, że na świecie wszystko obróci się szybko na lepsze i że każdy będzie mógł czuć się znów tak szczęśliwy, jak ja czuję się w tym momencie

- powiedziała Ann Hui, dziękując za wyróżnienie.

Złotego Lwa otrzyma też Tilda Swinton, która w 1991 roku dostała w Wenecji nagrodę dla najlepszej aktorki, a siedem lat później zasiadała w jury głównego konkursu.

Brytyjska aktorka zagrała w kilkudziesięciu filmach, wyreżyserowanych między innymi przez Dereka Jarmana, Jima Jarmuscha i Wesa Andersona. Jest laureatką Oscara i brytyjskiej nagrody BAFTA (za rolę drugoplanową w filmie "Michael Clayton").

Noszę w sercu ten wielki festiwal od trzech dekad. Z wielką pokorą przyjmuję tę nagrodę. Wielką radością będzie dla mnie przyjazd do Wenecji, zwłaszcza w tym roku, by świętować nieśmiertelną sztukę kina i jej buntowniczą zdolność do przetrwania w obliczu wszystkich wyzwań, jakie może postawić przed nami obecna zmiana

- stwierdziła Tilda Swinton.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Wenecja 2020

77. edycja festiwalu potrwa od 2 do 12 września. W związku z koronawirusem ograniczono liczbę filmów prezentowanych na weneckiej wyspie Lido. Pokazy i towarzyszące im wydarzenia będą odbywać się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Lista tytułów zakwalifikowanych do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa ma zostać ogłoszona pod koniec lipca.

Będzie to pierwsze duże wydarzenie filmowe od rozpoczęcia pandemii. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Włochy, Wenecja – co warto zobaczyć i kiedy najlepiej jechać?

Pałac Dożów – Wenecja i jej atrakcje

Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się jeszcze w tym roku. Jaką będzie miał formę?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości