Gorące tematy

Truskawki zdrożeją przez ostatnie przymrozki. Ile zapłacimy za kilogram?

Gorące tematy

George/Getty Images

Chłodny kwiecień mocno dał się we znaki rolnikom. Ostatnie przymrozki odczujemy jednak wszyscy, a już na pewno ci, którzy uwielbiają desery z truskawkami. W tym roku ceny tych owoców pójdą w górę. Ile w 2021 zapłacimy za kilogram truskawek?

Polacy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez mandarynek oraz wiosny bez truskawek. Od połowy kwietnia w sklepach sprzedawane są już owoce z upraw szklarniowych, a na dniach rozpoczną się ich zbiory spod tuneli i osłon. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Cenny truskawek będą w tym roku wyższe niż ostatnio.

Truskawki droższe niż roku temu

Dlaczego w tym roku truskawki będą takie drogie? To "zasługa" ostatnich kwietniowych przymrozków. Jak dobrze pamiętamy, nocą temperatura kilkukrotnie spadała poniżej 0 st. C. Truskawki nie są przyzwyczajone do takiej pogody. Część upraw zdążyła już bezpowrotnie zamarznąć. Plantatorzy musieli podjąć dodatkowe działania, aby ratować uprawy - te z kolei wygenerowały niezaplanowane koszty. W efekcie cena za kilogram truskawek może dojść tej wiosny nawet do 50 zł.

Owoce ze skupu bardzo często trafiają do sieci handlowych, ale kupimy je również w osiedlowych warzywniakach. Można się jednak spodziewać, że w tym roku ceny będą mocno do siebie zbliżone.

Ile zapłacimy w tym roku za truskawki?

Truskawki można kupić w Polsce przez cały rok, jednak od importowanych zdecydowanie bardziej wolimy te nasze. Z badań Kantar wynika, że w kwietniu co czwarty Polak jadł truskawki. Miesiąc wcześniej, kiedy owoców z polskich upraw nie było jeszcze w sklepach, procent konsumentów był znacznie niższy.

Smakoszy nie odstraszyły nawet wysokie ceny, a te będą jeszcze wyższe. Dziennikarze Wirtualnej Polski informują, że zakup kilograma truskawek w hurtowni to wydatek rzędu 20-30 zł. W sklepach ich cena może więc dojść nawet do 50 zł za kilogram. Dla porównania, rok temu cena hurtowa wahała się od 18 do 25 zł.

Truskawki ze szklarni pojawiły się już między innymi w supermarketach. Dzięki dyskontowym cenom za ich kilogram zapłacimy około 28 zł. Pamiętajmy jednak o tym, że truskawki uprawiane bez osłon trafią do sklepów dopiero za około 6 tygodni. Wtedy odczujemy też skok cen.

Zobacz też:

Tort komunijny - jak samodzielnie go wykonać i ozdobić, by zaskoczyć całą rodzinę?

Sonia Saternus gwiazdą bikini fitness. "Pracuje na 3 zmiany i nigdy nie narzekała, że jest jej ciężko"

Zero waste, czyli jak gotować, by nie marnować jedzenia?

Zobacz wideo: Babcia pająk. 88-latka wspina się na drzewa, by zrywać owoce

Autor: Mateusz Łysiak

Źródło: Business Insider

Pozostałe wiadomości