Gorące tematy

Tak bardzo kochała zespoły rockowe, że nadała dzieciom nietypowe imiona. Wszystko zgodnie z prawem

Gorące tematy

Satoshi-K/Getty ImagesNoworodek

O wątpliwościach i miesiącach rozmyślań nad imieniem dla dziecka można pisać setki książek. Dla wielu rodziców jest to tak duży dylemat, że na pewno cieszą się, że ciąża trwa aż 9 miesięcy. Jedna z mam w Nowej Zelandii miała podobny dylemat. Z pomocą przyszły jej znane rockowe kapele.

Nazwała dzieci jak popularne zespoły rockowe

Świat otwiera się na kreatywność w kwestii nadawania imienia dzieciom i jeśli nie jest ono obraźliwe, ośmieszające i nierealne, nie ma przeciwwskazań, by nie poszaleć wybierając je dla nowego członka rodziny.

David Farrier, nowozelandzki dziennikarz i aktor, podzielił się historią fanki ciężkiego brzmienia, która postanowiła uhonorować swoich idoli i nazwać na ich cześć swoje dzieci. I tak każde z trojga maluchów otrzymało imiona: Metallica, Slayer i Pantera. Co więcej, na pytanie – czy ciężko jest wychowywać trójkę dzieci, odpowiedziała: "ciężko jest wychowywać najcięższe zespoły na świecie".

Dziennikarz nie chciał początkowo uwierzyć w to, że ktoś mógł zgodnie z prawem nazwać tak dzieci, więc postanowił sprawdzić to dokładnie. Skontaktował się z sekretarzem generalnym Nowej Zelandii, Jeffem Montgomerym, który potwierdził, że narodziny zostały zarejestrowane i że nie ma żadnych przeszkód w nadawaniu takiego imienia:

Nie ma ograniczeń co do nazywania dzieci po zespołach lub albumach, o ile użyte słowo nie jest powszechnie uważane za obraźliwe lub nie przypomina oficjalnej rangi, lub tytułu

- napisał w odpowiedzi Ferrierowi.

Bohaterka artykułu Davida Ferriera jest pod urokiem matki trojga dzieci, która jest także miłośniczką... broni. - Myślę, że warto zauważyć (jak widać na zdjęciu w moim artykule), że ta mama jest również wielką fanką kusz, które również są naprawdę metalowe i zasługuje na nasz całkowity szacunek za to (i za wychowanie trójki dzieci) – zauważył dziennikarz.

Jakie imię nadać dziecku w Polsce – zasady

W Polsce wyboru imienia dziecka trzeba dokonać w ciągu 21 dni od dnia narodzin. Należy pamiętać, aby imię dla dziecka nie miało charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Nie może być nadane w formie zdrobniałej lub takiej, która nie wskazuje na płeć dziecka (kierując się powszechnym znaczeniem tego imienia).

Jeżeli któryś z powyższych warunków nie zostanie spełniony, to kierownik urzędu stanu cywilnego nada dziecku imię z urzędu. Stanie się tak również w sytuacji, gdy nie dokonamy w terminie zgłoszenia urodzenia dziecka.

Rodzice mają także szansę na zmianę imienia, jeśli okazało się, że nie spełnia ich oczekiwań bądź zaszła pomyłka. Takiej zmiany można dokonać 6 miesięcy po nadaniu imienia po raz pierwszy. Kolejne zmiany nie są już tak proste i żeby wystąpić z taką prośbą, trzeba mieć ważne powody, które należy udowodnić przed urzędnikiem.

Zobacz także:

Poradnik dla przyszłych mam. Agnieszka Włodarczyk o wyborze imienia dla dziecka

Halina Mlynkova urodziła. Znamy płeć i imię dziecka. "Lecą mi łzy szczęścia!"

Kamila Szczawińska zdradziła imię córki. Fani zaskoczeni nietypowym wyborem

Obejrzyj również: Mamo, proszę pani czy po imieniu? Jak zwracać się do teściowej?

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło zdjęcia głównego: Satoshi-K/Getty Images

Pozostałe wiadomości