Gorące tematy

Mariusz Szczygieł przeżył w 3. klasie traumatyczne chwile. Czy w szkołach coś zmieniło się od tego czasu?

Gorące tematy

Dzien Dobry TVNTomasz Urbanek/East News

Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego Mariusz Szczygieł podzielił się wspomnieniami z wczesnych etapów swojej edukacji. Pisarz zdradził, że nauka w podstawówce nie należała do najprzyjemniejszych. Wyjawił również, co sądzi o dzisiejszym systemie oświaty.

Mariusz Szczygieł wspomina szkołę

Mariusz Szczygieł postanowił powrócić wspomnieniami do szkolnych lat. Jak się okazuje, uznany pisarz nie najlepiej wspomina swój pobyt w murach podstawówki. Szczególnie źle w jego pamięci odcisnęła się szkolna akademia, z której został wykluczony.

- To ja. Mam 9 lat, jestem uczniem klasy 3 a - napisał, publikując stosowne zdjęcie. - Mam problem, bo nasza pani usunęła mnie z występu. Cała klasa stała w trzyosobowych szeregach, miała śpiewać piosenkę i jednocześnie wykonywać pewne ruchy. A osoba z lewej strony szeregu zamieniała się z osobą z prawej. Tylko mnie to nigdy nie wychodziło - zdradził, zaznaczając, że do dziś zapamiętanie układów ruchowych przysparza mu trudności.

Autor popularnych reportaży wspomina, że wówczas jego miejsce zajął inny chłopiec.

- Będziesz stał z boku! Na moje miejsce przyszedł ktoś z klasy b i nie wystąpiłem - zdradził. - Lęk przed tańcem, przed grami zespołowymi mam do dziś. (...). No i lubię stać z boku… - dodał.

Edukacja w 3. klasie wiązała się również z eksperymentem. Uczniów podzielono na trzy grupy, bazując na ich zdolnościach intelektualnych. To sprawiło, że został rozdzielony ze swoim przyjacielem.

- Siedziałem z moim ulubionym kolegą J. Teraz on jest "średni", a ja lepszy, więc siedzę obok innego, którego tak nie lubię. Najbardziej mi głupio, że jestem lepszy od J. Nie mogę spojrzeć mu w oczy - napisał Mariusz Szczygielski. - Dopiero, kiedy kończy się nauczanie początkowe, przed czwartym rocznikiem dzielą naszą klasę i przydzielają nas do nowych klas czwartych, trafiam do 4c razem z J., z którym siedzę już do ósmej klasy. I on jest do końca lepszy ode mnie z matematyki - zaznaczył.

Mariusz Szczygielski o współczesnej edukacji

Wydarzenia ze szkoły podstawowej odcisnęły piętno na psychice późniejszego laureata nagrody Nike.

- Nienawidzę do dziś rywalizacji, segregacji i wywyższania się. Jestem przekonany, że zawdzięczam to wczesnym szkolnym przeżyciom - stwierdził. - [...] Jestem przekonany, że to co narzucone, może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych - jak stało się w moim przypadku. [...] Łudzę się, że - jak powiedział prof. de Barbaro - w DNA młodzieży wpisany jest sprzeciw - podsumował.

Zobacz wideo: Rekomendacje literackie Mariusza Szczygła

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości