Gorące tematy

Właściciele hoteli i restauracji wyprzedają dorobek życia. Apelują: "Dajcie nam żyć!"

Gorące tematy

Przedłużający się lockdown i znikoma pomoc państwa pogłębiają kryzys w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Właściciele wielu restauracji i pensjonatów nie mogą zarabiać, a wciąż ponoszą wysokie koszty utrzymania swoich biznesów. Część z nich, zmuszona sytuacją, wyprzedaje elementy wyposażenia swoich lokali. Na ile starczy im pieniędzy, które na tym zarobią? I czy ktoś będzie chciał kupić tak specyficzny sprzęt?

Hotelarze i restauratorzy zamknięci z dnia na dzień

Alessio w swojej restauracji serwował regionalną kuchnię sycylijską, przede wszystkim świeże ryby i owoce morza. Kiedy w telewizji usłyszał wiadomość o zamknięciu wszystkich restauracji, nie mógł w to uwierzyć.

- Myślałem, że źle zrozumiałem, bo nie mówię dobrze po polsku. Zapytałam mojej żony i pomyślałem, że ona też źle zrozumiała. Nie wierzyłem w to, że nie ma żadnej pomocy. Miałem lodówki pełne świeżych omułków, małży, krewetek. Już pierwszego dnia lockdownu straciłem 5000 zł – wspomina Alessio Buglino.

Restaurator został zmuszony do zamknięcia swojego lokalu. Mimo tego, że biznes nie działa, wciąż musi płacić rachunki.

- Wciąż nie mogę w to uwierzyć. Straciliśmy wszystko, co zrobiliśmy. Zbudowaliśmy to od zera. Teraz jest tylko ruina. Czuję ból - przyznaje.

Każdy kolejny dzień lockdownu generuje większe długi. Alessio i jego żona Sylwia postanowili sprzedać sprzęt, aby odzyskać jakiekolwiek pieniądze zainwestowane w lokal.

- Na sprzedaż są krzesła, stoliki, ręcznie malowana porcelana. Sprzedaliśmy już dwie lodówki, spory okap. Zostały jeszcze sprzęty AGD – wylicza Sylwia Buglino.

- W tym momencie wszyscy są zamknięci, więc nikt nie potrzebuje zmywarki, talerzy, ceramiki czy ekspresu. A dla mnie ważne jest, żeby to jak najszybciej sprzedać, spłacić zobowiązania - dodaje Allesio.

Zainwestowane oszczędności życia

W analogicznej sytuacji znalazł się pan Norbert, który prowadził niewielki bar w Katowicach. Aby go otworzyć półtora roku temu, zainwestował wszystkie swoje oszczędności, a nawet zapożyczył się u krewnych.

- Łza się kręci w oku. Tylko my wiemy, ile razem z dziećmi i narzeczoną włożyliśmy w to pracy. Z dnia na dzień musieliśmy wszystko zostawić. Na samo otwarcie zainwestowaliśmy około 65 tysięcy złotych. W związku z tym, że zaczęliśmy działalność pół roku przed pandemią, nie objęła nas żadna rządowa pomoc – mówi Norbert Nowak.

Pan Norbert miejsce na swój bar wybrał nieprzypadkowo. W pobliżu jest szkoła średnia, kopalnia, przystanek, walczył o swój bar do samego końca.

- Przyjeżdżaliśmy tu i pracowaliśmy, nawet jak już było źle, z nadzieją, że coś zarobimy – dodaje.

Wielkie rozczarowanie i dramatyczne decyzje

Jedyną szansą na zdobycie pieniędzy i pokrycie długów jest dla pana Norberta wyprzedaż wyposażenia na internetowych aukcjach. Takich ofert w całej Polsce pojawia się coraz więcej. Zdesperowani restauratorzy, właściciele hoteli i pensjonatów wystawiają w sieci dorobek całego życia.

- To nie są normalne wyprzedaże. Klienci, wiedząc, że jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, proponują bardzo zaniżone stawki. Miałem telefon, gdzie pan mi zaproponował tysiąc pięćset złotych za cały sprzęt gastronomiczny, za który zapłaciłem ponad dwadzieścia tysięcy. To upokorzenie, zmieszanie z błotem. Zostało mi do spłaty około 45 tysięcy złotych, a zarabiam najniższą krajową. Przy obecnych zarobkach nie wiem, czy w dziesięć lat wyjdę z długów – opowiada Nowak.

Pan Norbert musiał znaleźć inną pracę, aby utrzymać swoją rodzinę. Jest dostawcą w jednej z katowickich restauracji. Właścicielka zdecydowała się go zatrudnić, mimo własnych problemów.

- Przeglądając CV, zauważyłam ofertę pana Norberta. Chciałam mu pomóc, bo był jedną z pierwszych ofiar pandemii. Nie potrafię sobie wyobrazić życia bez mojej restauracji, więc współczuję restauratorom, którzy mierzą się w z upadłością, która wynika z panujących obostrzeń – mówi Marzena Kazimierczak.

"Nigdy więcej nie otworzę firmy w Polsce"

Dramatyczną decyzję o wyprzedaży dorobku życia podjęła także pani Kamila.

- Rzuciliśmy z mężem nasze stałe prace, sprzedaliśmy mieszkanie, by spełnić marzenie. Prowadziliśmy pensjonat i restaurację w górach. Zainwestowaliśmy pieniądze i czekaliśmy, aż zaczną procentować. Po pierwszym roku mieliśmy już sporo stałych gości, klientów, zaczęło się wszystko fajnie rozwijać. Pandemia spowodowała to, że od marca nie mieliśmy możliwości zarabiania. Do spłaty mamy już łącznie około 250 tysięcy złotych. Zostaliśmy bez pomocy, bez środków do życia, bez możliwości otworzenia się. Dziś wiem, że nigdy więcej nie otworzę firmy w Polsce – przekonuje Kamila Bąk.

Rząd kolejny raz przedłużył zamknięcie restauracji i hoteli. Niestety, dla wielu z nich oznacza to, że grozi im bankructwo.

- Robi się programy telewizyjne, jest mowa o miliardach złotych, ale gdzie one są? Komu zostają przyznane te pieniądze, co zrobić, żeby je dostać? Ja, inni, których znam, nie chcemy łaski, nie możemy pracować z oczywistych powodów, jest ryzyko epidemiologiczne. Wszyscy dbamy o swoje zdrowie, ale przynajmniej dajcie nam przeżyć – apeluje Alessio Buglino.

Cały materiał na stronie programu Uwaga! TVN.

Zobacz też:

"Przeżywa życie i słychać to w jego tekstach". Kulisy Sławy Jacka Cygana

Mimo zakazu w sieci kwitnie handel psami. "Dwa szczeniaki za 300 zł plus flaszeczka"

Chcą zabrać babci wnuczkę i umieścić ją w austriackim domu dziecka. "Powrót tam będzie dla niej nieszczęściem"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Oscar Dąbkowski

Źródło: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości