Gorące tematy

Test PCR - czy negatywny wynik zawsze oznacza brak zakażenia koronawirusem?

Gorące tematy

COVID-19 jest chorobą o bardzo różnym przebiegu. Jego główne objawy to gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni? Czy test PCR da nam taką pewność? W naszym programie wyjaśniał to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Test PCR - wyniki

Jak sprawdzić, czy jesteśmy zakaziliśmy się koronawirusem? Jednym ze sposobów jest test PRC.

- Wykonano mi test PCR. Wynik był negatywny. Po czterech dniach pojawił się u mnie lekki katar i zatokowy ból głowy oraz utrata smaku i węchu. Czy mógł to być koronawirus? Jeśli tak, to czemu test wyszedł negatywny? - zastanawia się nasz widz.

Jak wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, w czasie wylęgania choroby COVID-19 jest moment, który lekarze nazywaja "okienkiem diagnostycznym". Wtedy żaden test nie daje wyniku dodatniego, a wirus już jest w organizmie.

- Jeżeli w odległości od tego testu 2-3 dni pojawiły się pierwsze objawy, niestety prawdopodobnie to jest właśnie ten przypadek. Czyli test był przedwcześnie wykonany po kontakcie z osobą chorą, dlatego dał wynik ujemny, natomiast choroba już się rozwijała i dała objawy po kolejnych kilku dniach - tłumaczy specjalista w Dzień Dobry TVN.

Koronawirus w Polsce - stan na 27 listopada

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 17 060 osób; zmarło 579 chorych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: wielkopolskiego (2072), mazowieckiego (2057), śląskiego (1560), kujawsko-pomorskiego (1368), dolnośląskiego (1318), pomorskiego (1258), warmińsko-mazurskiego (1065), łódzkiego (1001), zachodniopomorskiego (915), małopolskiego (868), lubelskiego (802), podkarpackiego (790), opolskiego (536), lubuskiego (494), podlaskiego (491), świętokrzyskiego (406).

Łącznie od początku epidemii wykryto w Polsce 958 416 przypadków COVID-19. Zmarło 16 147 chorych.

Ponad 17 tys. nowych zakażeń i 579 zgonów. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: "Widać stabilizację, ale to nadal dużo zachorowań". Zobacz wideo.

Zobacz też:

Nie żyje 4-miesięczne dziecko. To najmłodsza dotąd ofiara koronawirusa w Polsce

Jakie powikłania mogą nam doskwierać po przebytym koronawirusie?

Otyłość a koronawirus. "Sytuacja tych chorych w pandemii jest dramatyczna"

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości