Gorące tematy

Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Gorące tematy

Aktualizacja:

Pandemia koronawirusa trwa, a w naszej głowie ciągle pojawia się wiele wątpliwości. Czy wirus może przenieść się na ubraniach oraz zakupach?Jak postąpić z paczką od kuriera? Czy klimatyzacja może teraz szkodzić? Na te i inne pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.

Czy wirus przenosi się na ubraniach?

Wiele osób boi się, że po wyjściu do sklepu, może z niego na ubraniach przynieść koronawirusa. Czy tak jest rzeczywiście? Odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.

Jeśli mamy przenieść cokolwiek na ubraniu, to musielibyśmy być w bezpośredniej bliskości osoby, która jest chora, żeby jej kropelki pary wodnej osiadły na ubraniu, co jest, jak wiadomo, dosyć mało prawdopodobne, jeśli mamy zachować odległości dwumetrowe

- odpowiedział.

Zobacz także: Jak dezynfekować produkty spożywcze i rzeczy codziennego użytku?

Gdyby doszło jednak do takiego bezpośredniego kontaktu z chorym, ubranie zdejmujemy od razu po przyjściu do domu, wytrzepujemy i pierzemy. Jeśli jednak nie było styczności z zakażonym, nie ma potrzeby, żebyśmy prali naszą odzież po każdej wizycie w sklepie

Czy wirus przenosi się na zakupach ze sklepu?

Co mamy zrobić z rzeczami zakupionymi w sklepie? Czy jest ryzyko, że razem z nimi przyniesiemy do domu również koronawirusa? Doktor Paweł Grzesiowski zaznaczył, że w sytuacji, gdy towary szybko znikają z półek, zagrożenie jest według niego żadne.

Musiałyby te produkty stać w pomieszczeniu, gdzie jest chory przez dobrych kilkadziesiąt minut, żeby na nich było tyle wirusa, żeby on mógł być dla nas groźny

- wyjaśnił specjalista.

Niedawno jednak w Stanach Zjednoczonych miała miejsce sytuacja, gdy kobieta w sklepie nakichała na warzywa i owoce. Wszystkie one zostały zniszczone decyzją właścicieli miejsca. Czy według rozmówcy Dzień Dobry TVN było to przesadzone?

Ja uważam, że tak. Nawet gdyby ta osoba była chora, to pamiętajmy, że nie zarażamy się koronawirusem poprzez jedzenie. (…) Zjedzenie wirusa z jakimś jabłkiem czy winogronem nie spowoduje zakażenia

- wytłumaczył.

Wirusem można zarazić się, jedynie dotykając zakażonego produktu, a potem twarzy (oczu, nosa, ust), dlatego należy pamiętać o myciu rąk.

Co robić z paczkami od kuriera?

Koronawirus nie zatrzymał naszych zakupów internetowych. Czy jednak powinniśmy obecnie w jakiś szczególny sposób postępować z paczkami przyniesionymi przez kuriera? Czy konieczne jest ich dezynfekowanie?

Wirus jest w stanie przeżyć na papierze i tekturze około doby. (…) Jeśliby nawet ten kurier był chory i jakieś drobne dawki tego wirusa były na opakowaniu, to po otwarciu i wyjęciu przedmiotu, który tam był, myjemy ręce, wyrzucamy opakowanie i zamykamy ten temat

- poradził doktor Grzesiowski.

Nie ma sensu dezynfekować opakowań papierowo-tekturowych, bowiem wirus jest do nich przyczepiony

- dodał.

Czy klimatyzatory i nawilżacze powietrza przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa?

W wielu miejscach pracy czy sklepach funkcjonują klimatyzatory. Czy one i nawilżacze powietrza mogą przyczynić się do tego, że koronawirus będzie bardziej się rozprzestrzeniał?

Wirus bardzo dobrze się czuje w pomieszczeniu, gdzie jest niska wilgotność. (…) Zwykle systemy klimatyzacyjne dokładają wilgotności, nawilżają w pewnym sensie powietrze, którym oddychamy, więc jeśli system klimatyzacji jest serwisowany prawidłowo, to nie stanowi zagrożenia

- uspokoił doktor Grzesiowski.

Dodał przy tym, że wirus zostanie wyłapany przez zainstalowane w całej instalacji filtry, a dodatkowo nie sprzyja mu wilgotne i wymienianie powietrze.

Ważne!

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości