Zwierzęta

Wyjątkowe króliki, które potrzebują pomocy. Jak je adoptować?

Zwierzęta

Jeżeli wasze dzieci marzą o zwierzaku, świetnym pomysłem będzie adopcja królika. Stowarzyszenie Pomocy Królikom od lat ratuje te zwierzęta, nagłaśnia ich los i szuka im nowych, odpowiedzialnych domów.

Królik w domu

Króliki budzą sympatię zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Są inteligentne i przyjazne, a także bardzo towarzyskie. Przez to, że szybko nawiązują więź z właścicielem, mogą być również zwierzątkiem dla najmłodszych. Zwykle nie przejawiają agresji, ale takie zachowanie może wystąpić, gdy występują zbyt natarczywe próby złapania ich lub wyciągania z klatki. Ponadto należy pamiętać, że króliki są ruchliwe, dlatego też potrzebują spędzić przynajmniej 3 godziny dziennie poza klatką.

Jeżeli marzycie o króliku, idealnym pomysłem będzie zwrócenie się do Stowarzyszenia Pomocy Królikom. Od 2004 roku ratują te porzucone zwierzęta i szukają im nowych domów. Poza tym edukują - chcą obalić mit królika widzianego jako pluszaka, a także podnoszenia króliczka za uszy, karmienia kapustą czy trzymania w małej klatce.

- My promujemy tzw. domy wolno wybiegowe, gdzie króliczki nie są zamykane w klatkach, bo nie jest naturalnym środowiskiem królika zamknięcie w małej klatce i siedzenie tam non stop - powiedziała w Dzień Dobry TVN jedna z członkiń stowarzyszenia.

Jak adoptować królika?

Żeby zaadoptować królika trzeba wejść na stronę Stowarzyszenia Pomocy Królikom, czyli króliki.net. Następnie w zakładce "Adopcje królików" można znaleźć wszystkie informacje o procedurze adopcyjnej oraz potrzebnych dokumentach. W wyszukiwarce można szukać królika wpisując np. województwo, płeć czy rasę.

Na stronie wypełnia się formularz adopcyjny, który trafia do instruktora adopcyjnego mającego pod opieką wybranego przez nas królika. Potem instruktor kontaktuje się drogą mailową lub dzwoni i przychodzi z wizytą do potencjalnego nowego domu królika, aby zobaczyć, jak zwierzak będzie mieszkał i co kandydaci na "króliczych rodziców" wiedzą o tych zwierzakach. W związku z pandemią, takie spotkanie jest możliwe do przeprowadzenia on-line . Po wizycie, instruktor wydaje opinię - jeśli jest ona pozytywna dochodzi do przekazania królika do nowego domu.

Czasem, jeśli w domu już jest inny królik, trzeba najpierw sprawdzić jak będzie się dogadywał z nowym towarzyszem. Wówczas podpisuje się tymczasową umowę adopcyjną, a po jakimś czasie, kiedy jest już pewność, że zwierzaki się "dogadały" podpisywana jest umowa na adopcję stałą.

Króliki do adopcji

Wśród kilkudziesięciu królików, które ma pod opieką stowarzyszenie, znajdują się Puerto i Rico. To duże zwierzaki, które chwilowo są w domu tymczasowym, ale niebawem będą musiały go opuścić. Są bardzo towarzyskie i uwielbiają spędzać czas z człowiekiem. Są zaszczepione i po kastracji, a poza tym umieją korzystać z kuwety. Do Uszatej Przystani trafiły po interwencji, podczas której nieodpowiedzialnym właścicielom odebrano większą liczbę zwierzaków.

Wśród podopiecznych do adopcji są także 2 małe króliczki, które zostały znalezione kilka tygodni temu w kartonie przez pracownika sortowni śmieci . Są w trakcie diagnozowania i leczenia tych schorzeń, które udało się do tej pory zdiagnozować. Wiadomo, że mają chore nóżki i wymagają dłuższej i kosztownej rehabilitacji.

Warto także wiedzieć, że ci, którzy chcą pomóc, a nie adoptują królika, mogą zostać wirtualnym rodzicem. Wystarczy regularnie wspierać swojego podopiecznego. Osoba, która pierwsza zgłosi się jako wirtualny rodzic dwóch znalezionych maleństw, będzie mogła dodatkowo nadać im imiona. Liczą się zgłoszenia przez Facebooka Uszata Przystań lub e-mail na adres: krakow@kroliki.net

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości