Te zachowania ograniczają rozwój dziecka. Oto błędy popełniane przez rodziców millenialsów

Te zachowania ograniczają rozwój dziecka
Te zachowania ograniczają rozwój dziecka
Źródło: Halfpoint Images/GettyImages
Wychowanie dziecka to jedna z najtrudniejszych ról życiowych. Co robić, by maluch w bezpiecznym środowisku wyrósł na dobrego człowieka z zasadami? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Niestety część z nich chcąc ochronić pociechę przed zagrożeniami, ogranicza jej rozwój. Oto błędy i toksyczne zachowania, których należy unikać w rodzicielstwie.

Choć posiadanie dzieci na pierwszy rzut oka nie wydaje się niczym skomplikowanym, wszystko zmienia się w momencie, gdy mała istotna pojawia się na świecie. Wówczas rodzice odczuwają ogromną odpowiedzialność, by zaopiekować się bezbronnym dzieckiem, ale i dobrze je wychować.

Dalsza część tekstu poniżej

DD_20231121_Zabawy_REP
Zabawa, która wspiera rozwój dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN

Toksyczne zachowania rodziców – tego unikaj

Wychowywanie dzieci to ogromne wyzwanie, które rodzice muszą podejmować każdego dnia. To od zasad panujących w domu zależy przyszłość małego potomka. Jak więc postępować, by zapewnić mu najlepszy byt, ale i wpoić życiowe zasady? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak pewne zachowania, których należałby kategorycznie unikać, ponieważ mogą one znacząco utrudnić proces rozwoju. Co więcej, charakterystyczne są dla rodziców millenialsów.

Pierwszym błędem jest stosowanie systemu opartego na karach i nagrodach. Jak tłumaczy Maggie Dent, jedna z czołowych australijskich edukatorek, cytowana na portalu The Parents Website.com.au wymuszanie na dziecku określonego zachowania przyniesie odwrotne rezultaty, niż oczekujemy. Młody człowiek nauczy się bowiem podporządkowywać do danej sytuacji z powodu odczuwanego strachu.

Drugim błędem jest trzymanie dziecka pod kloszem. Rodzice za wszelką cenę chcą uchronić malucha przed nawet najmniejszym niebezpieczeństwem. A tymczasem dziecko - zdaniem edukatorki - powinno doświadczać pewnych rzeczy na sobie i wyciągać wnioski.

Kolejną rzeczą, na którą dorośli powinni zwrócić uwagę, to szczegółowe planowanie czasu. Zapełnianie dziecku każdej wolnej chwili zajęciami dodatkowymi nie wpływa pozytywnie na jego rozwój. Ostatecznie maluch, zamiast rozwijać swoje zdolności, chodzi przemęczony i zdezorientowany. Coś, co miało sprawiać mu przyjemność, staje się przykrym obowiązkiem.

Jak świadomie wspierać rozwój dziecka?

Kluczowe w wychowaniu malucha i jego rozwoju są emocje. Rodzice powinni zatem zadbać przede wszystkim o dobre więzi ze swoją pociechą, być mentorem. Dziecko kochane, przytulane i wspierane, będzie się czuło bezpiecznie. Co więcej, nie będzie bało się mówić o problemach i zmartwieniach, które z pomocą dorosłych szybko zostaną zażegnane.

W przypadku egzekwowania wykonania zadań domowych wystarczy malucha zachęcić do współpracy. Nie groźbą kary, a poprzez okazywanie szacunku i proszenie o pomoc. To o czym powinni pamiętać rodzice to autonomia dziecka oraz zezwolenie na jego porażki i upadki. W ten sposób młody człowiek nauczy się czegoś na własnych błędach, ale i zacznie świadomie radzić sobie z uczuciem frustracji.

Nie zapominajmy o dzieciństwie. Mały człowiek powinien korzystać ze swojego czasu, a okres ten zapamiętać jako jeden z najlepszych momentów życia, moment zabawy i beztroski. Nie wrzucajmy dzieci do świata dorosłych. Na obowiązki, zajęcia i prace na pełen etat przyjdzie jeszcze czas.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: theparentswebsite.com.au

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla