Styl Życia

Królik czy zając - które zwierzę jest symbolem Wielkanocy? 

Styl Życia

Królik czy zając - które zwierzę jest symbolem Wielkanocy? 

Co jest symbolem Wielkanocy? Baranek, kurczątko czy zając? A może królik? Te dwa ostatnie często są ze sobą mylone. Na szczęście mamy Marcina Kostrzyńskiego - na jego wiedzy zawsze możemy polegać. Opowiedział nam o tym, jak odróżnić zająca od królika i zdradził, który z nich zwiastuje nadejście Wielkanocy. 

Królik czy zając, oto jest pytanie

Zające czy króliki wielkanocne? To zagadka, nad którą pochylamy się co roku - pora więc w końcu poznać odpowiedź. O pomoc prosimy Marcina Kostrzyńskiego, przyrodnika i filmowca. Kto jak kto, ale on z pewnością będzie wiedział, który ze zwierzaków zwiastuje wiosenne święta.

- Dla Słowian i dla całej kultury anglosaskiej zając jest symbolem świąt - tłumaczy Kostrzyński i dodaje: - Był nim jeszcze zanim pojawiło się chrześcijaństwo. Przecież taka bogini wiosny, płodności miała twarz zająca. 

Zresztą, jak zaznacza ekspert, symbolika zająca jest o wiele głębsza i do tego obecna w różnych kulturach. Dlaczego to właśnie to zwierzę wybraliśmy jako szczególnie ważne w święta?

- Bo zające szybko odradzają się na wiosnę - wyjaśnia Kostrzyński i podkreśla, że w kulturze Słowian zając od wieków zajmował zaszczytne miejsce. Tymczasem, ku naszemu zdziwieniu, królik to zwierzak "napływowy". 

Dlaczego królika mylimy z zającem? 

Króliki pochodzą z Półwyspu Iberyjskiego. - Rzymianie rozprowadzili je po całej Europie, bo to był taki łatwy zapas świeżego pokarmu - mówi Marcin Kostrzyński. Przez te wszystkie lata zdążyliśmy się jednak do królików przyzwyczaić i nie zauważamy czasem różnic pomiędzy nimi a zającami. 

- Zając jest muskularny, króliki biegają jak strzała - wyjaśnia przyrodnik. - Wielkie uszy zajęcy też nie są od parady, to niezwykle czujne zwierzę - podkreśla.

Od razu jednak zaznaczamy: oba gatunki zasługują na bycie królami (dosłownie!) świątecznych symboli. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też: 

Siła jest kobietą. Była Świadek Jehowy: "Musiałam zacisnąć zęby i czekać na Armagedon"

Wielkanoc 2021. Msza święta online na żywo - gdzie i kiedy oglądać?

Jak zrobić świąteczny schab, białą kiełbasę i babkę maślaną? Przepisy Grzegorza Zawieruchy na dania z masłem

Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0