Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zwane również Perłą Lubelszczyzny, od 80 lat cieszy zwiedzających swoimi niezwykłymi przestrzeniami. Dzięki funduszom europejskim od niedawna to wyjątkowe miejsce jest dostępne dla wszystkich zwiedzających, również osób z niepełnosprawnościami. Zobacz reportaż w Dzień Dobry Wakacje.
Muzeum w Kozłówce
Od 20 lat Polska jest w Unii Europejskiej. Dzięki członkostwu w tym gospodarczo-politycznym związku państw, a także dzięki unijnym funduszom, nasz kraj bardzo się rozwija i powstaje coraz więcej miejsc, w których osoby ze szczególnymi potrzebami mogą swobodnie spędzać czas i wypoczywać. Jednym z nich jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
- To zespół pałacowo-parkowy, którego głównym, najważniejszym miejscem jest pałac wybudowany w XVIII wieku z oryginalnym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku. Właścicielami tego pałacu była jedna z najznamienitszych rodzin w Polsce, rodzina Zamoyskich. Tutaj właśnie od XIX wieku właściciele zadbali o wyjątkowy wystrój. Jest to styl drugiego cesarstwa. W każdym z pomieszczeń liczne obrazy, dekoracje były sposobem budowania opowieści o splendorze i randze tego rodu. Tak naprawdę przenosimy się niczym w kapsule czasu do momentu, gdy mieszkali tutaj Zamoyscy i korzystali jako użytkownicy z tej rezydencji - opowiadała Magdalena Pilsak z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Niepowtarzalne atrakcje w muzeum są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
- Dla mnie najważniejsze w takich muzeach są właśnie takie dostosowania, na przykład makiety przestrzenne, audioprzewodniki - przyznała Kaja Lorenc, osoba niewidoma.
- Fundusze europejskie urzeczywistniają jedno z działań Unii Europejskiej, jakim jest budowanie dostępności do kultury dla wszystkich jej potencjalnych użytkowników. Ta bogata oferta edukacyjna była możliwa w rozbudowaniu dzięki temu, że zyskaliśmy w remontowanym budynku taką przestrzeń - podkreśliła Magdalena Pilsak.
Muzeum bez barier
Jedną z odnowionych przestrzeni w muzeum jest Galeria Sztuki Socrealizmu. Jest to pierwsza w Europie galeria prezentująca sztukę PRL-u. W pałacu można przeżyć również prawdziwą przygodę i poczuć się jak detektyw. Pokój zagadek jest dostępny dla wszystkich zwiedzających.
- Legenda o zaginionym klejnocie z portretu stała się kanwą do stworzenia historii zagadkowej - wyjaśniła przedstawicielka Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
W jednym z budynków znajduje się kolejna ciekawa atrakcja, jaką jest wideomapping.
- Jest tak skonstruowany, aby osoba korzystająca z wózka mogła bez żadnego problemu również uczestniczyć w tego typu formie narracji. Dla osób, które nie mogą zobaczyć tego wideomappingu, jest możliwość, żeby makietę potraktować jako dodatkową opowieść o tym, jak zmieniała się historia tego miejsca - wskazała Magdalena Pilsak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- O co nie pytać i czego nie robić wobec osób z niepełnosprawnością? "Złapał mnie za wózek i zaczął wpychać"
- Miss na wózku inwalidzkim choruje na rdzeniowy zanik mięśni. "Gdyby nie wybory, nie byłoby mnie tutaj"
- Kiedy wypadek daje nowe szanse. "Pamiętam nie smutek, że straciłem nogę, tylko radość, że żyję"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje