Zwierzęta

Sokoły wędrowne zamieszkały na Pałacu Kultury i Nauki. "Nie ma w tym nic dziwnego. One naturalnie żyją na skałach"

Zwierzęta

Sokoły wędrowne to dzikie ptaki, które można spotkać także w miastach. Jedno z sokolich gniazd znajduje się m.in. pod iglicą Pałacu Kultury i Nauki. Kilka dni temu sokolej parze, która tam mieszka wykluły się cztery maluchy. Jak się mają pisklęta?

Sokoły wędrowne w Warszawie

Rodzina sokołów wędrownych, która mieszka w gnieździe pod iglicą Pałacu Kultury i Nauki powiększyła się. Para ptaków dziesięć dni temu powitała na świecie cztery pisklaki. Po kolejnych dziesięciu dniach ptaki zostaną zaobrączkowane. A jak będą miały na imię?

- W przyszłym tygodniu na naszej stronie internetowej ogłosimy konkurs na imiona. Na stronie można także zobaczyć podglądy ok. 20 gniazd. Tym samym można zobaczyć pisklęta np. jednodniowe, jak i trzytygodniowe - mówił w rozmowie z Piotrem Wojtasikiem Janusz Sielicki, ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Ptaków "Sokół".

Gniazdo na Pałacu Kultury

Para sokołów, która właśnie została rodzicami założyła gniazdo na Pałacu Kultury i Nauki. Wbrew pozorom nie ma w tym nic dziwnego. - Sokoły wędrowne naturalnie żyją w górach na skałach. Kiedyś mieliśmy w Polsce populację sokołów nadrzewnych, niestety wymarła ona w latach 60-tych. Ptaki, które były później wypuszczane na wolność jedno z pierwszych gniazd założyły właśnie na Pałacu Kultury - dodał.

Warto dodać, że populację sokołów nadrzewnych powoli udaje się odbudować. - Polsce mamy ok. 20 takich par, w Niemczech jest ich ok. 70 - mówił Janusz Sielicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Ukochane zwierzęta Małgorzaty i Radosława Majdanów. "Dom bez psa to po prostu budynek"

Pszczoły mogą wykryć COVID-19? Naukowcy: "Owady można tego nauczyć - podobnie jak tresuje się psy"

Czy w Polsce mamy wulkany? Odkrywamy tajemnice niezwykłych Gór Kaczawskich

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości