Zwierzęta

Pieski miniaturki idealne do mieszkania. Jakie są rasy małych piesków?

Zwierzęta

Aktualizacja:
mały przestraszony piesek

Małe pieski swoim wyglądem rozczulą każdego – malutkie, drobne, a niekiedy puchate, wyglądają jak pluszaki. Przywiązują się do właścicieli, chętnie spędzając z nimi każdą wolną chwilę. Mały pies domowy to doskonały kompan życia. Jakie są rasy psów małych? Co warto o nich wiedzieć?

Wzrost najmniejszego psa nie przekracza 35 cm. Istnieje kilku przedstawicieli najmniejszych psów świata, ras, które zyskały ogromną popularność i skradły serce niejednego człowieka. Podobnie jak duże psy, małe pieski charakteryzują się różnym usposobieniem w zależności od rasy – od łagodnych i spokojnych po nerwowe, które potrafią przeobrazić się w groźne bestie i dać popalić niejednemu właścicielowi.

Psy miniaturki to efekt działań w zakresie genetyki, które przyczyniły się do stworzenia małych wersji popularnych ras. Efektem tego są różne wysokości małych psów. Najpopularniejsze to te, które mają od 20 do 35 cm, zdarzają się jednak pieski potocznie nazywane teacup . Określenie to świadczy o wielkości pieska tak małej, iż możliwe jest schowanie go do filiżanki. Należy jednak pamiętać, że rasy te ze względu na duże manipulacje są obciążone genetycznie i często borykają się z całym szeregiem chorób, które znacznie skracają życie zwierzęcia.

Najmniejszy pies świata – jak pielęgnować?

Pielęgnacja i wychowanie małego pieska są bardziej wymagające. Przede wszystkim należy nauczyć się delikatności. Najmniejsze psy są bardzo kruche i łatwo je skrzywdzić. Nie powinno się ich szarpać na smyczy, warto zwrócić uwagę również na stopień natężenia naszego głosu, kiedy się zwracamy do naszej miniaturki (nie powinno się krzyczeć na zwierzę). Najmniejsze pieski, ze względu na swoją budowę, podatne są na urazy. Nawet zwykły zeskok z kanapy na dywan może się dla nich skończyć złamaniem nogi, dlatego nie powinno się pozwolić im wchodzić na meble. Małe pieski nie powinny być również noszone przez małe dzieci – powszechna opinia, iż mały piesek jest doskonałą zabawką dla dziecka, jest wyrazem bezmyślności i braku wiedzy na temat budowy miniatur. Dzieci często nie mają wyczucia i małego pieska mogą nadmiernie tulić, tak jak tulą swojego pluszaka. Pieski miniaturki z natury mają słabsze stawy, dlatego szczególnie należy uważać na ich nóżki.

Najmniejsze psy miniaturki i ich usposobienie

Małe psy nie są również pieskami do torebki ani ozdobami kanap. Są spragnionymi ruchu i zabaw zwierzętami. Oczywiście ze względu na swoją budowę nie są zdolne do pokonywania wielu kilometrów czy wyczynowego aportowania, jednak aktywność fizyczna jest wpisana w ich geny i nie powinno się tego na siłę zmieniać, w przeciwnym razie pies trzymany na kanapie zaczyna być agresywny. W ten sposób domaga się zabaw i rozładowania rozpierającej go energii. Warto zapamiętać, iż pies – bez względu na wielkość – jest zwierzęciem kochającym ruch, zabawę. Mikropieski chętnie bawią się zabawkami z gumy, sprawdzą się więc piłki i gumowe zabawki wydające dźwięki (dodatkowo stymulujące pupila). Piłki na sznurku sprawdzą się w tresurze psa. Najmniejsze pieski wywodzą się z inteligentnych ras, spragnionych nauki, dlatego warto uczyć je komend, aportowania.

Najmniejsze psy na świecie

Wśród najpopularniejszych ras małych psów znajduje się:

  • chihuahua, pochodząca z Meksyku, bardzo popularna rasa psów, coraz częściej spotykana również w Polsce. Piesek osiąga maksymalnie 20 cm wysokości przy wadze 3 kg. Występuje w dwóch odmianach – krótko i długowłosej. Średnia długość życia chihuahua to 15 lat.
  • pekińczyk, pochodzący z Chin piesek osiąga wzrost 20 cm i wagę do 6 kg. Ma charakterystyczny pyszczek, potocznie przez wielu nazywany "spłaszczonym". Pekińczyki są długowłose i bardzo miłe w dotyku.
  • szpic miniaturowy, znany również jako pomeranian, to europejski pies wywodzący się z Niemiec. Osiąga 20 cm wzrostu i waży niecałe 3 kg. Ma zwartą i krępą budowę ciała, które całe pokryte jest bardzo puszystą sierścią, przez co wygląda jak kulka.
  • shih tzu, pochodzące z Tybetu pieski, dopiero zyskują popularność wśród hodowców w Polsce. Osiągają wzrost do 30 cm i wagę 7 kg. To długo żyjąca (do 17 lat) rasa o wiernym usposobieniu. Idealne, spokojne pieski do mieszkania.
  • yorkshire terrier to najbardziej energiczna rasa małych piesków. Osiągają do 20 cm i ważą około 3 kg. Są głośne, wesołe i spragnione ruchu. Żwawo reagują na nowe osoby i miejsca, przez co czasami określane są jako piskliwe psy.
  • maltańczyk, pochodzący z Włoch mały kędzierzawy piesek, osiągający wzrost do 25 cm i maksymalnie 5 kg wagi. Lubi zabawę i łatwo poddaje się szkoleniu. Jest psem bardzo posłusznym i cichym. Średnia długość życia to 14 lat.
  • cavalier king charles spaniel, potocznie zwany jako spanielem miniaturowym, pochodzący z Wielkiej Brytanii, miniaturowy odpowiednik spaniela. Osiąga wysokość do 33 cm i waży do 9 kg. To czuły, spokojny, cierpliwy pies o radosnym usposobieniu.

Zobacz wideo: Pies asystent - ręce i nogi niepełnosprawnego

Zobacz także:

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Czy każdy pies może nim zostać?

"Pieskie memy" tematem pracy dyplomowej. "To nie prowadzący decydował o jej wyglądzie, tylko internauci"

Ekskluzywna Psia Wioska. "Nie zgadzamy się na to, żeby pies był w boksie czy na betonie"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: DeeLuVe/GettyImages

Pozostałe wiadomości