Styl Życia

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Czy każdy pies może nim zostać?

Dzień dobry TVN

Styl Życia

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Czy każdy pies może nim zostać?

Dzień dobry TVN

Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Emilia i Kamil Maliccy, którzy działają w Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratownictwo Wodne. Pasją małżeństwa jest praca z psami ratowniczymi. Towarzyszyły im ich dwa pupile, które dzielnie biorą udział w akcjach ratunkowych. Co muszą umieć takie psy i jak się je szkoli?  

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego jest świętowany każdego roku w ostatnią niedzielę kwietnia. Został ustanowiony przez IRO (The International Rescue Dog Organisation).  

Co potrafią psy ratownicze i jak się je szkoli?

– Psy ratownicze lokalizują zapach żywego człowieka pod gruzowiskami po katastrofach budowlanych i w terenie w przypadku osób zaginionych – wyjaśnił Kamil Malicki. 

Jeśli chodzi o szkolenie, należy zacząć przyuczać psa do bycia ratownikiem jak najwcześniej. Najmłodsze psy, jakie zaczyna się szkolić to są dziewięciotygodniowe szczeniaki. Jak przebiega nauka? – To są bardzo pozytywne zabawy. Nakierowuje się psy na to, by spotkanie obcego człowieka w dziwnym miejscu, było czymś najfajniejszym, co może go w życiu spotkać – od tego się wychodzi. Potem psa uczy się pracy nosem, czyli podążania za zapachem człowieka, a następnie uczy się oznaczania czy komunikowania z przewodnikiem. 

Psy państwa Malickich - labrador Regar i suczka Wigilia, która jest mieszanką owczarka belgijskiego z niemiecki - to, że namierzyły zapach osoby komunikują szczekaniem, ale to nie jest jedyna metoda. Ekspert podaje jeszcze inne sposoby informowania opiekunów o wykonanym zadaniu, np. taki, że pies wraca do przewodnika z rzemieniem w pysku i na tej lince doprowadza człowieka w miejsce, które wytropił. 

Jakie psy mogą zostać psami ratowniczymi?

Czy każdy pies nadaje się do służby ratowniczej? Wigilia jest psem ze schroniska, więc jak widać, nawet kundelek może zostać psem ratowniczym. – Pies musi mieć przede wszystkim predyspozycje i kochać ludzi - powiedziała Emilia Malicka. Ratownik, rzecz  jasna, musi kochać psy, ale też umieć nawiązać z nimi kontakt. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem? Są badania, które to potwierdzają

Likaon – dziki pies w panterkę. Poznaj ciekawostki na jego temat

Behawiorystka o karaniu psów: "Nie bije się członków rodziny". Jak wyeliminować niepożądane zachowania u zwierząt?

Co sądzisz o tym artykule?
82
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0