Koszatniczki są blisko spokrewnione ze świnkami morskimi i szynszylami. W przeciwieństwie do większości gryzoni łatwo się oswajają i wykazują aktywność dzienną. Klatka dla koszatniczki musi być właściwie przygotowania i dobrze wyposażona. Warto też pamiętać, że jest to zwierzę stadne.
Naturalnym miejscem bytowania koszatniczek są strome zbocza amerykańskich Andów. W niewoli mogą żyć do 8 lat. Klatka dla koszatniczki powinna uwzględniać potrzebę ruchu i wspinania się tego gryzonia oraz jego długowieczność. Bardzo ważne jest także zorganizowanie swobodnego wybiegu po mieszkaniu.
Zwierzęta
Zwierzęta
Klatka dla koszatniczki – wymiary i kształt
Jedyna słuszna odpowiedź na pytanie, jaka klatka dla koszatniczki jest dobra, brzmi: jak największa, najlepiej piętrowa i przystosowana dla minimum dwóch osobników, bo koszatniczki to zwierzęta stadne. Życie w samotności nie jest dla nich dobre. Dlatego też podejmując decyzję o zakupie tego miłego stworzonka, najlepiej zdecydować się od razu na dwa osobniki. Należy wybrać rodzeństwo tej samej płci. W ten sposób unikniemy walk o terytorium oraz dalszego rozmnażania się podopiecznych. Najlepsza jest klatka dla koszatniczki piętrowa. Z uwagi na miejsce pochodzenia gryzonie te mają silną potrzebę wspinania się. Poza tym piętrowe klatki są ciekawsze, można je lepiej wyposażyć i mają więcej przestrzeni. Niezależnie od tego, na jaki model przyszły opiekun się zdecyduje, należy pamiętać, że minimalnie klatka dla koszatniczki powinna mieć wymiary:
- wysokość: 60 cm;
- szerokość: 40 cm;
- długość: 80 cm.
Najlepiej sprawdzają się klatki dla koszatniczek prostokątne, z plastikowym, wysuwanym dnem – sprzątanie jest wówczas znacznie łatwiejsze. Terrarium nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewnia wystarczającej cyrkulacji powietrza. Klatka dla koszatniczki powinna być zrobiona z metalowych prętów – należy zwrócić uwagę, żeby nie były malowane, gdyż gryzonie mają skłonność do obgryzania prętów, a farba może im zaszkodzić.
Koszatniczka – wyposażenie klatki
Aby klatka była atrakcyjna dla koszatniczki, musi być odpowiednio wyposażona. Z uwagi na to, że wszystko, co znajduje się w klatce, może paść ofiarą zębów zwierzątka, odradza się stosowanie elementów wykonanych z plastiku. Należy wybierać wyposażenie z materiałów naturalnych (np. drewno, kokos) lub ceramicznych. Podstawowe akcesoria dla koszatniczek to:
- Miski na pokarm – najlepiej sprawdzą się ceramiczne, gryzonie ich nie zniszczą i nie będą przewracać. Jeśli jest taka możliwość, należy ustawić je na piętrze, aby pupile nie zanieczyszczały ich odchodami i ściółką.
- Poidełko dla gryzoni – jeśli koszatniczek jest więcej, trzeba im zostawić co najmniej 2 poidełka. Najlepsze są szklane z metalową lub szklaną rurką do picia.
- Domek dla koszatniczki – stanowi kryjówkę i miejsce do spania. Można go kupić albo zrobić samodzielnie z łupiny kokosa bądź drewna, używając nietoksycznego kleju do łączenia elementów. Można też zostawić to zadanie pupilom. Koszatniczki same sobie przygotują norkę, jeśli dostaną kawałek ligniny lub papieru. Ale uwaga – nie mogą być to skrawki gazet, gdyż farba drukarska jest toksyczna.
- Kuweta – koszatniczki są bardzo czyste, dlatego z powodzeniem można je nauczyć korzystania z kuwety zarówno w klatce, jak i na wybiegu. Powinien to być niski pojemnik, najlepiej ceramiczny lub szklany, a jego wypełnienie może stanowić piasek dla koszatniczek lub trociny.
- Kołowrotek dla koszatniczki – to jedna z ulubionych zabawek, ponieważ stwarza możliwość wybiegania się. Aktywność fizyczna jest ważna dla wszystkich gryzoni – reguluje ich procesy metaboliczne.
- Zabawki dla koszatniczki – pozostałe zabawki, które zwiększają atrakcyjność klatki i wybiegu, to tunele, drabinki, mosty, hamaki. Koszatniczki uwielbiają się wspinać i przeciskać. Tunele można dla nich zrobić samodzielnie z rolek po papierze toaletowym bądź ręcznikach kuchennych.
- Gałęzie drzew – służą do zabawy i wspinaczki, a także ścierania zębów.
- Basen do kąpieli piaskowych – kąpiele w piasku to czynność higieniczna, której koszatniczki oddają się z wielkim upodobaniem. Można z powodzeniem wykorzystać basenik przeznaczony dla świnek morskich. Nie powinien jednak przez cały czas znajdować się w klatce, bo zwierzaki mogą go zacząć traktować jako kuwetę. Wystarczy wkładać go codziennie na 15 minut.
Jako ściółki w klatce dla koszatniczki można użyć trocin, siana lub brykietu kokosowego. Ważne jest, żeby wybierać produkty odpylone, ponieważ gryzonie mają bardzo delikatny układ oddechowy.
Ile kosztuje klatka dla koszatniczki?
W zależności od wymiarów i modelu klatka dla koszatniczki może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z reguły woliery piętrowe są droższe, ale wygodniejsze i atrakcyjniejsze dla mieszkańców. Niezależnie jednak od tego, jak duża jest klatka i jak dobrze wyposażona, nie można zapominać o tym, że koszatniczka jest bardzo towarzyska i aktywna, dlatego część dnia powinna spędzać na swobodnym wybiegu. Oczywiście – najlepiej wraz ze swoim współlokatorem, czyli siostrą lub bratem.
Koszatniczki są bardzo inteligentne. Komunikują się między sobą za pomocą systemu dźwięków i potrafią zmyślnie wykorzystywać chwytne przednie łapki.
Zobacz także:
- Uwaga na wiewiórki spadające z drzew. Kiedy powinniśmy pomóc zwierzakowi?
- Pyton królewski – hodowla w domu. Czy to bezpieczne?
- Nornica – wygląd i zwalczanie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: JaysonPhotography/Getty Images