Zwierzęta

Jak schłodzić psa w upały?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Psy, zwłaszcza te starsze i chore bardzo źle znoszą upały. Jak zatem chronić psa latem? Jakie są dobre sposoby na schłodzenie psa w upalne dni? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła groomerka Iwona Tarnowska-Ciosek. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, jak dbać o higienę psa.

Pies poci się przez łapy, a schładza się dysząc. Jeśli leży na podłodze i sapie, nie dzieje się nic złego. Kłopot pojawia się wtedy, kiedy jest apatyczny i pojawiają się problemy z oddychaniem. Objawem przegrzania i odwodnienia jest także zmiana konsystencji śliny na bardziej lepką. Co wtedy należy zrobić?

>>> Zobacz także:

Chłodzenie psa - sposoby

Aby schłodzić psa w upalne dni, należy zapewnić mu stały dostęp do chłodnej wody, pozwolić mu leżeć w cieniu i przykryć go mokrym ręcznikiem.

A co z kąpielą? W przypadku psa krótkowłosego sprawa nie jest skomplikowana. Można pozwolić mu na kąpiel w wodzie, po której się otrzepie i szybko wyschnie. Inaczej sprawa się ma z psem mającym dużo podszerstka, którego zadaniem jest ochrona naszego pupila przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi - w zimie powinien go ogrzewać, a w upalne dni chronić przed ciepłem. Kiedy nie dbamy regularnie o podszerstek, przestaje on pełnić swoją funkcję. Niewyczesany zimowy podszerstek powoduje, że pies ma poważne problemy z przetrwaniem upałów, ponieważ dodatkowo go grzeje. Co więcej, jeśli pozwolimy takiemu psu się wykąpać dla ochłody i pozostawimy go do wyschnięcia, tylko robimy mu krzywdę.

To tak, jakby ktoś w lecie wykąpał się w swetrze i w mokrym chodził przez kilka dni. Skóra mokrego psa z niewyczesanym podszerstkiem nie oddycha i staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Jednym słowem: dramat.

- wyjaśniła Iwona Tarnowska-Ciosek.

Sposobem na chłodzenie psa w czasie upałów nie jest natomiast golenie. Sierść u psa pełni funkcję izolacyjną, jeśli więc ją usuniemy, to nic go nie będzie chronić przed słońcem.

Pewna znajoma weterynarz leczyła yorka, którego właściciel ogolił na łyso. Na spacerze, w środku lata pies doznał poparzeń, których leczenie kosztowało ponad trzy tysiące złotych.

Higiena psa

Kąpanie psa

Kosmetyki dla psów są dziś tak dobre, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by kąpać zwierzaka nawet raz na tydzień. Oczywiście, wiele zależy od rasy, charakteru i zwyczajów naszego pupila.

Sama mam spaniela, który potrafi ubrudzić się na każdym spacerze, a po najmniejszej mżawce wraca do domu niczym po wyjściu z jeziora - taki typ zdecydowanie kwalifikuje się do kąpieli regularnie. Zasadniczo wiele zależy też od naszych oczekiwań - jeśli mamy puchatego psa, który śpi z nami w łóżku, to naturalne, że wolimy, żeby był czysty i pachnący.

- powiedziała Iwona Tarnowska-Ciosek.

Przycinanie pazurów psa

Odpowiednia długość pazurów psich jest wtedy, gdy między pazury a podłoże, na którym stoi zwierzak można wsunąć wizytówkę. Zbyt długie mogą prowadzić do urazów, a nawet zwyrodnień w łapach. Jeśli pies chodzi na regularne spacery, to sam sobie ściera pazury i większe zabiegi nie są konieczne. W przeciwnym razie należy je przycinać - można to zrobić samemu przy użyciu specjalnych cążek, albo poprosić o pomoc weterynarza lub groomera.

Czyszczenie uszu psa

Higiena uszu psa to temat rzeka. Jeśli pies jest zdrowy i nie ma problemów z odpornością ani alergiami, to uszy czyści się tylko wtedy, gdy są brudne. Inaczej trzeba dbać o psy, którym w kanale słuchowym rosną włosy, co powoduje że ucho "nie oddycha" i wewnątrz zbiera się wydzielina i brud prowadzące do zapaleń uszu. W tym przypadku nie wystarczy czyszczenie - trzeba usunąć zbędny włos u specjalisty. Do psów tych należą na przykład sznaucery, pudle, barbety, lagotto romagnolo.

Pozostałe wiadomości