Zwierzęta

Czy trzeba grabić liście z trawnika? Nie usuwaj wszystkich liści z ogrodu! Zostaw coś dla przyrody

Zwierzęta

Aktualizacja:

Piękne, kolorowe jesienne liście leżą na trawnikach, tworząc barwny dywan. Wiele osób je grabi i usuwa. Dlaczego nie zawsze i wszędzie należy to robić? W Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński opowiedział o zwierzętach, dla których jesienne liście to idealne miejsce na przetrwanie. I co tak naprawdę dają przyrodzie spadające liście?

Jesienne liście nie tylko pięknie wyglądają, ale są też bardzo potrzebne przyrodzie, dlatego nie należy ich wszystkich grabić i wyrzucać do śmieci, a już zwłaszcza nie palić - za to czeka nas nawet 500 złotych mandatu.

Czy trzeba grabić liście jesienią?

Obecnie podejście do tego się zmienia. Zauważono, że liście w ogrodzie użyźniają glebę, stanowią pokarm dla bezkręgowców, a do tego są pożyteczne dla różnych zwierząt, które żyją w parkach, w przydomowych ogródkach czy na działkach. Liście należy jednak grabić lub zamieść z chodnika przed posesją, gdzie mogą stanowić niebezpieczeństwo, np. poślizgnięcia się.

Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Liście to nie śmieci - dlaczego lepiej ich nie grabić?

Dlaczego warto zostawić liście w ogrodzie?

  • Warstwa liści doskonale zabezpiecza ogrodowe rośliny przed mrozem.
  • Liście to naturalna ściółka oraz nawóz, który wzbogaca ziemię w próchnicę i składniki odżywcze – drzewo oddaje w ten sposób ziemi, to co z niej wyciągnęło, żeby wyprodukować liście.
  • Warstwa liści to cały ekosystem i czasem jedyne miejsce do życia lub zimowania dla wielu organizmów – od biedronek i chrząszczy, po żaby i jeże, a nawet bakterie, które przekształcają liście w pożyteczny nawóz.

Dlaczego nie wolno palić liści?

  • Spalanie liści, traw czy gałęzi przyczynia się do powstawania zanieczyszczenia powietrza.
  • Za palenie liści czy gałęzi grozi mandat: od 20 do 500 zł.

Palenie liści to masakra! One przez cały rok chłonęły smog. Tam jest mnóstwo mikropyłów. Paląc je, uwalniamy to wszystko z powrotem.

- tłumaczył Marcin z Lasu w Dzień Dobry TVN.

Liście w ogródku - dom dla jeża i nie tylko

Teraz jest czas, kiedy jeże szukają skrytek, w których mogą spędzić zimę. Może to być pozostawiona w naszym ogrodzie sterta liści albo gałęzi, miejsce, którego nikt nie będzie ruszał. Jesienią jeż zaśnie w zimowym gnieździe z liści i pozostanie tam zwinięty w kulę i nieruchomy aż do marca. Niska temperatura spowoduje zwolnienie jego przemiany materii, działalności układu krążenia i układu oddechowego oraz spadek temperatury ciała, lepiej więc go nie budzić, bo będziemy musieli zająć się nim aż do wiosny. Jeże są w Polsce pod całkowitą ochroną.

Jeśli pozostawimy w ogrodzie warstwę liści to będą one wartościowym lokum dla pożytecznych stworzeń. W takich hałdach zimuje też wiele innych drobnych zwierząt – oprócz owadów będą to między innymi żaby i jaszczurki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Maksym Belchenko/Getty Images

Pozostałe wiadomości