Ogród

Jakie prace ogrodnicze warto zrobić w październiku? Sprawdź, jak zadbać o ogród jesienią

Ogród

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Poradnik Ogrodniczy
Grabienie liści

Październik to tak naprawdę jeden z ostatnich już miesięcy na prace w ogrodzie. Jesień można już odczuć w pełni, kończą się wszelkie zbiory, a grządki pora uporządkować. Co warto zrobić w październiku w przydomowym ogródku?

Co posadzić w październiku

Październik to ostatni moment na posadzenie wszelkiego rodzaju krzewów i drzewek owocowych. Najważniejsze, aby zrobić to jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. W ten sposób mamy szansę zdobyć najlepsze sadzonki i dać im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się. W efekcie już w kolejnym roku jest szansa na to, aby cieszyć się pierwszymi plonami. W tym czasie sadzi się: agrest, porzeczki, maliny, borówkę, itd. 

Jesień

Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Październik to moment na sadzenie drzew z tak zwanym odkrytym korzeniem. Oznacza to, że warto w tym czasie posadzić również rośliny żywopłotowe, np. bukszpan, ligustr, berberys, laurowiśnię czy ostrokrzew.

Co zbiera się w październiku - owoce i warzywa

W październiku zbiera się ostatnie - późne jabłka i gruszki, ale także śliwki. Do połowy tego miesiąca można zbierać śliwki Węgierki. To także czas zbioru pigwy, która dobrze znosi pierwsze przymrozki. Niskie temperatury sprawiają, że te owoce robią się nieco miększe i łatwiejsze do obróbki. 

W październiku zbiera się również późne odmiany marchwi i kapusty, rzepę z siewów poplonowych, brukselkę, seler, pasternak, buraki ćwikłowe a także rzodkiew. Warzywa te można później długo przechowywać w odpowiednich warunkach. 

Co wykopać z ogródka w październiku

W październiku warto zadbać o ogólny stan ogrodu - pozbyć się wszelkich chwastów wokół drzew, krzewów czy rabatek. W ten sposób zmniejszymy sobie ilość pracy na wiosnę i ryzyko podjadania roślin przez gryzonie. Przed zimą część roślin powinna zostać wykopana, dotyczy to bulw i cebul roślin wiosennych i letnich, np. galtoni, eukomisu czy ismeny. W ziemi powinny zostać za to tulipany, narcyzy, szafirki, hiacynty i krokusy.

Jeżeli w październiku pojawią się już pierwsze przymrozki, należy wykopać bulwy dalii, mieczyków i begonii. Po nich powinno się również ściąć i wykopać kłącza pacioreczników czy dalii.

Ostatnie prace ogrodowe w październiku - co warto zrobić?

Październik to dobry moment na ogólne porządki w ogródkach. Warto wyczyścić szklarnie i tunele foliowe - usuwając resztki roślin, przekopując grządki i nawożąc ziemię. Całość powinno się również zabezpieczyć przed zamarznięciem. To też dobry moment na przycinanie żywopłotów, bylin i krzewów. Nie powinno się z kolei przycinać krzewów i drzewek owocowych.

Październik to również czas na zadbanie o trawnik. Ostatniego koszenie powinno polegać na ścięciu źdźbeł na wysokość nie krótszą niż 4 cm, a zalegające liście regularnie grabić, aby trawa nie zaczęła gnić pod nimi. W tym czasie warto pozbyć się mchu z trawnika i zadbać o napowietrzenie gleby.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Poradnik Ogrodniczy

Źródło zdjęcia głównego: HRAUN/Getty Images

Pozostałe wiadomości