Kwiaty jesieni pozwalają na chwilę zatrzymać lato w ogrodzie i na balkonie. Wśród gatunków polecanych do sadzenia znajdują się oczywiście astry i chryzantemy. Wybór jest jednak znacznie większy, a różnorodność kolorystyczna jesiennych roślin sprawia, że każdy może stworzyć oryginalne kompozycje kwiatowe na swojej działce czy w doniczce. Odrobina wysiłku i zaangażowania w uprawę sprawi, że rośliny kwitnące jesienią przetrwają do pierwszych przymrozków i będą długo cieszyć oko. Zobacz, jakie kwiaty jesienne w ogrodzie warto sadzić oraz poznaj ich podstawowe wymagania uprawne.
Rośliny kwitnące jesienią – jakie gatunki kwitną na jesień?
Jednymi z najpopularniejszych i najmniej wymagających pod względem pielęgnacji roślin są wrzosy. Najpiękniej prezentują się, kiedy rosną w większych grupach w ogrodzie. Te kwiaty jesieni preferują stanowiska słoneczne oraz kwaśną glebę. Źle reagują na podmokłe podłoże, dlatego lepiej sadzić je w miejscach suchych i dbać o ich regularne nawadnianie. Zbyt obfite podlewanie może być przyczyną gnicia korzeni, które skutkuje obumieraniem rośliny.
Kwitnące jesienią wrzosy nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a ich przycinanie konieczne jest tylko raz w roku – na wiosnę. Przekwitnięte pędy są naturalnym zabezpieczeniem rośliny przed mrozem, dlatego nie należy ich usuwać. W miarę możliwości warto jednak dodatkowo chronić kwiaty przed zimnem przy użyciu stroiszu lub agrowłókniny. Trzeba pamiętać o tym, że wrzosy zaliczają się do grupy jesiennych kwiatów wieloletnich, dlatego raz posadzone w ogrodzie, będą zakwitać co roku.
Kolejnym rodzajem roślin, na który warto zwrócić uwagę, jest aster. To typowy kwiat jesienny, bardzo popularny w polskich ogrodach, głównie z uwagi na obfite kwitnienie i dużą różnorodność gatunkową (wyróżnia się około 600 różniących się od siebie przedstawicieli rodzaju astrów). Wszystkie charakteryzują się jednak zbliżonym czasem kwitnienia, który przypada na wrzesień i październik. Wśród astrów można znaleźć zarówno egzemplarze wysokie, sięgające nawet ponad 1,5 m, jak i te miniaturowe, dorastające do 20–30 cm. Podobnie jak wrzosy, astry najładniej prezentują się w większych grupach. Są jesiennymi kwiatami wieloletnimi, które co kilka lat należy przesadzać. Zaleca się, aby wybierać dla nich stanowiska słoneczne z wilgotną glebą. Wymagają także regularnego nawożenia.
Ogrodowe kwiaty na jesień
Inne popularne ogrodowe kwiaty jesienne to chryzantemy, które charakteryzuje duża wrażliwość na nieodpowiedni rodzaj gleby i nieprawidłowe podlewanie. Zarówno wysuszenie, jak i zalanie podłoża może być przyczyną obumierania roślin. Chryzantemy uwielbiają słońce i żyzną, zasadową i dobrze przepuszczalną glebę. Po przekwitnięciu należy usunąć wszystkie kwiatostany, a po nadejściu pierwszych przymrozków warto zabezpieczyć roślinę stroiszem.
Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą zasadzić kwiaty jesienne w ogrodzie, mogą okazać się również hortensje. To niesamowite rośliny, które wprawdzie zakwitają już w czerwcu, często jednak ich kwiaty utrzymują się nawet do jesieni. Zimą z kolei, choć są już uschnięte, nadal prezentują się niezwykle dekoracyjnie. Wysuszone pędy przycina się dopiero wczesną wiosną. Hortensje preferują stanowiska słoneczne, na których najładniej kwitną. Mogą rosnąć również w półcieniu. Są wymagające względem podłoża – potrzebują regularnego, obfitego podlewania i częstego nawożenia.
Gatunki takie jak ajania czy piątak to również wspaniałe jesienne kwiaty ogrodowe. Obie rośliny zalicza się do wieloletnich, wymagają jednak odpowiedniego zabezpieczenia na zimę, aby mogły przetrwać w polskim klimacie. Piątaki lepiej uprawiać w donicach lub wykopywać przed nadejściem przymrozków. Ajania nie jest wymagająca i może rosnąć na glebach ubogich w składniki odżywcze, piątak z kolei potrzebuje stanowisk żyznych i przepuszczalnych.
Kwiaty jesienne na balkon – jakie wybrać?
Praktycznie wszystkie gatunki kwiatów jesiennych uprawianych w ogrodzie można zasadzić również bezpośrednio w doniczkach, a następnie przenieść je na balkon czy na taras. Przy niskich temperaturach pojemniki można wynieść do pomieszczeń, dzięki czemu rośliny kwitnące jesienią nie zamarzną. To dobry sposób na przedłużenie ich kwitnienia i również jedyna metoda, żeby nieco bardziej egzotyczne gatunki jesiennych kwiatów wieloletnich przetrwały polską zimę.
Do najpopularniejszych kwiatów jesiennych na balkon i na taras należą przede wszystkim niskie gatunki astrów, trawy ozdobne oraz dekoracyjne miniaturowe wrzosy.
Zobacz wideo: Porada ogrodnicza. Co warto siać i sadzić pod koniec lata?
Zobacz także:
- Które kwiaty posadzić na balkonie? Wybierz rośliny odporne na zmianę pogody
- Co z tego wyrośnie? Sposoby na jesienne rozmnażanie roślin
- Suszy kwiaty i oprawia je w ramki. Dzięki niej bukiet ślubny zostanie z tobą na zawsze
Autor: Adrian Adamczyk