Ogród

Co z tego wyrośnie? Sposoby na jesienne rozmnażanie roślin

Ogród

"Mimozami jesień się zaczyna" - śpiewał Czesław Niemen. Przyroda o tej porze roku zachwyca. Łukasz Skop postanowił ją zatrzymać i na naszej działce, z gałązek, przygotował sadzonki na letnie miesiące. Jak rozmnożyć rośliny?

Co słychać w przyrodzie?

Piękne kolory roślin to wizytówka jesieni. We wrześniu kwitną nawłoć kanadyjska, cynie i dalie, które rozwijać się będą aż do pierwszych przymrozków. Rosną także zimowity, rozchodnikowce i chińskie astry. Większość krzewów natomiast już dawno nie kwitnie. Dojrzewają i drewnieją ich gałązki. To dobry moment, żeby zrobić z nich sadzonki. Łukasz Skop zaprezentował trzy rodzaje.

  • sadzonki zielne - uzyskujemy z wierzchołków jednorocznych gałązek, które są jeszcze niezdrewniałe, ukorzeniamy głównie latem i one ten proces mają najszybszy
  • sadzonki półzdrewniałe pobieramy z środkowej części gałęzi – pomiędzy miękkim wierzchołkiem, a nasadem pędu, ukorzeniają się nieco dłużej
  • sadzonki zdrewniałe, ze sztywnych jednorocznych pędów – ukorzeniamy jesienią

Rozmnażanie roślin

Rozmnażanie roślin Łukasz Skop zaczął od ligustru. Jak mówi, idealnie nadają się do tego też jaśminowiec, kaliny, derenie, porzeczki i agrest. Zdrewniałe sadzonki powinny mieć długość i grubość ołówka. Ich nasadę przycinamy pod katem prostym, a wierzchołek nad pąkami, tym razem pod kątem ostrym. Do mieszanki ziemi i perlitu wkładamy sadzonki kątem ostrym do góry.

Dobrze się ukorzeniają, kiedy posadzone są przy samych brzegach doniczki

- tłumaczy ogrodnik.

Podlewamy bardzo dokładnie. Ziemia powinna zostać wilgotna aż do momentu, kiedy się ukorzenią. W doniczkach, na balkonie, czy w ogrodzie, pod przykryciem, zostają przez całą zimę.

Mróz im na pewno nie zaszkodzi

- dodaje Łukasz Skop.

W przyszłym roku, kiedy z pączków zaczną się rozwijać nowe pędy, to będzie znak dla nas, że zrobiliśmy wszystko jak należy.

Przesadzanie hortensji

Końcówka lata to także cudownie kwitnące hortensje bukietowe, które rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe. Z pędów, które nie są zakończone kwiatostanami, usuwamy dolne liście i zostawiamy dwa, którą skracamy o połowę. Końcówkę gałązki warto delikatnie zadrapać. Hortensje lubią dużą wilgotność powietrza i ziemi dlatego, żeby dobrze się ukorzeniły, okrywamy je woreczkiem. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w miejscu nienasłonecznionym po to, żeby sadzonka pod folią się nie ugotowała się, a ukorzeniła.

Sadzonki korzeniowe

Przesadzać rośliny można też używając korzeni . Tak postępować można w przypadku zawilców japońskich czy anemon. Korzenie nie muszą być grube. Powinny natomiast mieć długość 5 centymetrów. Tak przygotowane umieszczamy poziomo na powierzchni ziemi. Przykrywamy niewielką warstwą gleby i kamieni. Na sam koniec obficie podlewamy i przestawiamy w miejsce zacienione.

Przesadzać możemy także rośliny, które znajdują się na balkonach i w mieszkaniach. Na przykładzie pelargonii i sansewierii Łukasz Skop pokazał jak to zrobić. Zobaczcie wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości