Jesień to czas, kiedy bardzo często można spotkać jeża. Młode, osierocone osobniki mogą mieć jednak trudności z przetrwaniem zimy. Jak im pomóc? Czy ingerencja człowieka zawsze jest konieczna? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Jak rozpoznać, że jeż potrzebuje naszej pomocy?
Młode i osierocone jeże niejednokrotnie potrzebują pomocy człowieka. To właśnie tym zajmują się Agnieszka i Sławek Łyczko z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Mysikrólik". - Teraz jeżom z drugiego miotu zagraża temperatura, już coraz niższa. Brak dostępności odpowiedniego pożywienia. One muszą mieć odpowiednią masę do zimowej hibernacji - mówił Sławek Łyczko.
Należy podkreślić, że jeże to zwierzęta nocne. Tym samym widok zwierzaka w ciągu dnia powinien nas zaniepokoić. Nie znaczy to jednak, że potrzebuje on naszej pomocy. To, czy coś mu dolega, możemy poznać po tym, czy i jak zwija się w kulkę. - Jeżeli ta kulka jest okrągła, to jest w dość dobrej kondycji. Im bardziej podłużna, takie jajko, tym bardziej jeż jest wychudzony i może potrzebować naszej pomocy - mówił.
Czy jeży potrzebujących pomocy będzie przybywać?
Agnieszka Łyczko jest zdania, że zwierzaków potrzebujących pomocy w najbliższym czasie będzie przybywać. - Jesteśmy tak naprawdę na początku okresu, gdzie dużo tych maluchów z drugiego miotu, ze względu na tę temperaturę, na wychłodzenie, gorszą dostępność do bazy pokarmowej będzie do nas trafiało. Natomiast jesteśmy nastawieni na poszkodowane jeże, czyli właśnie wychudzone, wyziębione, ranne, ponieważ też mamy ograniczone miejsce w ośrodku. Tych miejsc dla jeży mamy ok. 30 - mówiła.
Kiedy jeże zapadają w zimowy sen? Jak można im pomagać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Dzień Jeża
10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. Warto uczcić ten dzień zostawiając im kupkę liści w ogrodzie na przezimowanie. Ten naturalny wróg ślimaków i innych szkodników będzie naszym sprzymierzeńcem w walce o piękny ogród i zadbane grządki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jeż - dlaczego jest tak ważny dla naszego ekosystemu?
- Dokąd nocą tupta jeż? "25% jeży ginie w wyniku kolizji drogowych"
- Co zrobić, gdy spotkamy jeża? "Nie dotykajmy go, tylko poinformujmy odpowiednie służby"
Autor: Katarzyna Oleksik/Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN