Ogród

Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią. Jak wyczyścić ich liście i zapewnić im podparcie?

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Łukasz Kowalski
Pielęgnacja roślin

Jeżeli cieplejsze miesiące w większości spędziliśmy na działce bądź w ogrodzie, warto teraz - po zakończeniu sezonu - zająć się domowymi roślinami. Jak zadbać o kwiaty doniczkowe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział autor popularnego bloga Bez-Ogródek i dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.

Pielęgnacja roślin przed zimą

Z rozmnażaniem i przesadzaniem roślin lepiej poczekać do wiosny, ale jesienne dni możemy wykorzystać na zapewnienie kwiatom domowym solidnego podparcia, a także wyczyszczenie ich liści. Jest to niezwykle ważne. Na pierwszy rzut oka może nie widać warstwy kurzu, ale tak naprawdę blokuje ona dostęp światła. Warto pamiętać, że to właśnie dzięki światłu liść przeprowadza fotosyntezę, a ona powoduje, że kwiat rośnie. Jak zatem wyczyścić liście?

- Jeśli mamy duże rośliny o gładkich i błyszczących liściach, możemy je przetrzeć używając do tego zwykłej miękkiej ściereczki albo ręcznika kuchennego, który będzie zwilżony wodą. Powierzchnię liścia przecieramy bardzo dokładnie i bardzo delikatnie. Najprostszym sposobem czyszczenia roślin z kurzu wydaje się po prostu wstawienie ich pod prysznic, ale wówczas woda będzie ściekała do doniczki do ziemi roślin, a przecież zimą staramy się ograniczyć podlewanie. Jest na to bardzo prosty sposób - mówił Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN. Jaki?

Otóż wystarczy włożyć doniczkę do reklamówki i zawiązać, by zabezpieczyć bryłę korzeniową przed wypadaniem. Następnie wziąć roślinę, odwrócić ją do góry nogami i zanurzyć w wiaderku z wodą.

Jak czyścić liście roślin?

Nie wszystkie kwiaty lubią jednak zwilżanie. Szczególnie trzeba uważać na te, które mają aksamitne liście. Co wówczas zrobić? Otóż należy użyć do tego szczoteczki. Nie powinna być jednak o ta twardym włosiu, ale jej miękka wersja, która nie zaszkodzi roślinie.

- Duże rośliny doniczkowe o bardzo drobnych liściach możemy oczyścić spryskując je wodą destylowaną. Nie będzie ona zostawiała białych zacieków na powierzchni liści - tłumaczył Łukasz Skop w naszym programie.

Dobrze również zapewnić roślinom podparcie i w sklepie zakupić model z włókna kokosowego. Można także zrobić podparcie dla roślin pnących samodzielnie. W jaki sposób? Sprawdźcie w naszym wideo.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości