Jesienne porządki w ogródku. "Są kwiaty, które nie mogą już dłużej zostać na działce"

jesienne porządki na działce
Jesienne porządki
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przed nastaniem mrozów należy zająć się rosnącymi na działce kwiatami. Jak to zrobić, aby w następnym sezonie cieszyć się ich kolorami? O tym w Dzień Dobry TVN w cyklu "Co z tego wyrośnie?" opowiedział dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.

Co zrobić z kwiatami przed zimą?

Przed zakończeniem jesieni miłośnicy ogrodnictwa muszą usunąć opadłe i suche liście, przyciąć gałęzie drzew, podlać lubiące wilgoć rośliny, skosić trawnik, okryć przed mrozem wrażliwe krzewy i zadbać o niektóre kwiaty.

- Do kwiatów, które nie mogą już dłużej zostać na działce - trzeba więc je ewakuować - należą mieczyki, pacioreczniki - czyli kanny - i dalie. (...) Pod ziemią tkwią jeszcze bulwy, które można przechować do następnego roku. Najpierw trzeba wykopać w całości rośliny, a później je oczyścić - tłumaczył Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.

Jak przechowywać kwiaty zimą?

Takie bulwy najlepiej przechowywać w skrzynkach plastikowych lub drewnianych. Należy je wcześniej wyścielić gazetami, a następnie nasypać w nie trociny lub ziemię z doniczek. Jakie czynności wykonać przed wsadzeniem korzeni do pojemników?

- Pierwszą czynnością, którą trzeba zrobić, żeby przygotować kłącza dalii do przechowywania przez zimę, jest przycięcie wszystkich zeschniętych łodyg. Obcinamy je na wysokości około 15-20 cm. Dzięki temu łatwiej nam będzie trzymać kłącza, kiedy będziemy je myć, bo musimy je dokładnie oczyścić z całej ziemi, która znajduje się pomiędzy bulwami. Później tak przygotowane kłącza będziemy mogli przechowywać - mówił dyplomowany biotechnolog roślin.

Istnieją również kwiaty jednoroczne (jak aksamitki, nasturcje czy begonie), które nie przetrwają przymrozków. Trzeba je więc usunąć i przygotować rabatkę do wysiewu kolejnych kwiatów. Jak to zrobić? Sprawdźcie w naszym materiale.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie