Ogród

  Ogród

  Jeszcze do niedawna bukszpany nie wymagały specjalnej pielęgnacji, jednak w ciągu ostatnich lat sytuacja diametralnie się zmieniła. W Polsce bukszpany rosną w ogródkach i w parkach, na tarasach i w doniczkach - wszędzie tam może pojawić się ćma bukszpanowa, szkodnik, który szybko potrafi spustoszyć każdą uprawę. W jaki sposób należy z nią walczyć?

  Stokrotka afrykańska to wyjątkowo ozdobny, modny kwiat o płatkach w różnych kolorach - pomarańczowym, czerwonym, liliowym i wielu innych. Najczęściej spotykana jest stokrotka afrykańska w doniczce, jednak można ją hodować także bezpośrednio w gruncie. Jest to wymagająca roślina, która wyjątkowo lubi słońce.

  Mimikra w świecie zwierząt i roślin pełni kilka funkcji. Przede wszystkim zwiąże się z innymi formami obrony przed naturalnymi wrogami. Co to jest mimikra, zależy jednak w dużej mierze od tego, o jakim jej typie mowa. Mimikra zwierząt najczęściej ma charakter obronny, w przypadku roślin pojawia się mimikra seksualna. Pojęciem z zupełnie innego porządku jest mimikra molekularna, która dotyczy podobieństwa genów bakterii i wirusów z genami gospodarza. Zjawisko mimikry u ludzi to z kolei termin wiążący się z pewnego typu zachowaniami psychicznymi jednostki.

  Gnojówka z pokrzyw jest naturalnym nawozem dla roślin. Nawozi się nią z powodzeniem m.in. pomidory, maliny, truskawki czy róże i inne rośliny ozdobne. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Jak często podlewać nią rośliny?

  Rośliny, które nie wytwarzają kwiatów, także mogą być atrakcyjne i przydatne w ogrodzie. Wówczas ich ozdobą bywają zazwyczaj liście, które mogą mieć wiele różnych kształtów, kolorów i rozmiarów, dając przy tym szeroką możliwość ich wykorzystania.

  Mlecz to nie to samo, co mniszek lekarski (pospolity). Choć obie rośliny należą do rodziny astrowatych, to mlecz jest trujący. To odróżnia go od posiadającego właściwości prozdrowotne mniszka lekarskiego, z którego przygotowuje się syrop, wino, miód czy nalewkę.

  Eschynantus to roślina, która pochodzi z dalekiej Azji, ale jest popularna także w Polsce jako roślina ozdobna, najczęściej o kwiatach w kolorze pomarańczowym lub czerwonym.

  Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.

  Niezapominajki to piękne kwiaty, które rosną naturalnie niemal na wszystkich kontynentach. Istnieje około 100 gatunków tego rodzaju, w Polsce naturalnie występuje kilkanaście z nich. Sprawdź, jak je hodować w ogrodzie, w doniczce i na balkonie.

  Oczeret jeziorny to bardzo ciekawa roślina o nietypowych upodobaniach. Potrzebuje specjalnych warunków, by dobrze się rozwijać, ale kiedy już spełnimy jej wymagania, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Sprawdźmy, jak uprawiać oczeret jeziorny.

  Trawy ozdobne to coraz częściej uprawiana w naszych ogrodach grupa roślin. I nie ma się czemu dziwić – są bardzo atrakcyjne, proste w uprawie i szybko rosną. Ciekawym przykładem trawy jest miskant chiński "Morning Light".