Ogród

  Ogród zimowy zimny to miejsce stworzone z myślą o odpoczynku w otoczeniu natury o każdej porze roku. To idealne miejsce na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, ale sprawdzi się także w roli wymarzonej samotni, w której można napić się kawy, poczytać książkę albo posłuchać muzyki, wpatrując się jednocześnie w zieleń za szybami. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie takimi szklanymi zabudowami tarasu. W związku z tym narosło również wiele mitów, które mogą wzbudzać wątpliwości wśród właścicieli domów, którzy dopiero zastanawiają się nad ich budową.

  Różanecznik jest wspaniałą ozdobą domu lub ogrodu. Krzew mieni się wieloma barwami w zależności od gatunku. Różanecznik katawbijski zachwyca fioletowym kwiatostanem, a różanecznik japoński wypełnia ogród kwiatami w odcieniu pomarańczowoczerwonym.

  Zanim podjęta zostanie decyzja o posadzeniu danej rośliny w ogrodzie, warto zdobyć o niej więcej informacji. Powojnik pnący to wyjątkowy gatunek o specyficznych wymaganiach dotyczących warunków uprawy i sposobu pielęgnacji. Pora przekonać się, jak trzeba o niego dbać.

  Wielu z nas ceni sobie rośliny, które są nie tylko ozdobne, ale mają także praktyczne zastosowanie. Dobrym przykładem jest oliwnik baldaszkowaty, który nie jest jeszcze zbyt popularny w polskich ogrodach. Warto jednak poznać go bliżej.

  Wśród berberysów można wyróżnić ponad 400 różnorodnych gatunków i jeszcze więcej odmian. Jednym z najatrakcyjniejszych i często sadzonych w polskich ogrodach jest berberys "Erecta", charakteryzujący się liśćmi, pięknie przebarwiającymi się w okresie jesiennym. Jak powinno wyglądać przycinanie berberysów i czy roślina nadaje się na żywopłot? Poznaj jej najciekawsze sposoby zastosowania, wymagania oraz zasady pielęgnacji.

  Sierpień to czas kiedy hortensje prezentują w pełnym rozkwicie swój legendarny urok. Do największej hodowli tych kwiatów w Wojsławicach wybrał się Piotr Wojtasik. Skąd wzięła się nazwa tych niezwykłych roślin, i w jakich warunkach czują się najlepiej, opowiedziała Małgorzata Gębala.

  Naparstnica to ozdoba bylina, która poprzez samodzielne rozmnażanie może w niezwykły, nieregularny sposób ozdobić niejeden przydomowy ogród. Chętnie wybierana przez florystów jako główny bohater bukietów. To okazała, wysoka roślina, z intensywnie kolorowymi kwiatami przypominającymi kształt naparstków lub dzwonków, które układają się w puszyste grona. Uprawa naparstnicy nie wymaga szczególnych umiejętności ogrodnicznych. Często dotykają ją choroby, jednak jeśli właściwie ją zabezpieczymy, przez kilka lat będzie ozdobą ogrodów.

  Ligustr zimozielony jest krzewem szczególnie polecanym osobom, które chcą mieć piękny, zwarty i utrzymujący w zimie liście żywopłot. Ligustr zimozielony szybko rośnie, przyrost roczny tej rośliny może wynosić 20 cm, a niekiedy nawet więcej.

  Róże pienne mogą być piękną, naturalną dekoracją nawet w niewielkich ogrodach. Oprócz kwitnących kwiatostanów wyróżniają się również delikatnym, przyjemnym zapachem. Ich główną zaletą jest też to, że należą do roślin wieloletnich, nie ma więc potrzeby corocznego sadzenia nowych egzemplarzy. Poznaj odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać cięcie róż piennych, ich sadzenie oraz jak zabezpieczyć roślinę na zimę.

  Moda na własne warzywa i owoce nie ustaje. I dobrze, bo czy jest coś smaczniejszego niż własnoręcznie wyhodowany pomidor z ogródka, posypany zielonymi ziołami z balkonu? Albo owoce z przydomowej szklarni lub tarasu? Oczywiście, że nie, jednak wiele osób wciąż myśli, że uprawa warzyw i owoców w domu jest skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Wystarczy do tego naprawdę niewiele!

  Coraz więcej osób decyduje się na sukulenty w szkle. Nic dziwnego – taka dekoracja jest nieskomplikowana w przygotowaniu, a oprócz tego łatwa w pielęgnacji. Rośliny gromadzące wodę to świetne rozwiązanie dla zapominalskich. Sprawdź, jakie sukulenty wybrać do uprawy w domu, jak je sadzić oraz jak podlewać.

  Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina występująca dziko w Polsce. Może mieć do 5 m wysokości i nawet na odległość potrafi wywołać poważne oparzenia. Jest najbardziej groźna latem, ale pojawia się już nawet pod koniec maja. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i gdzie zgłosić, jeśli się na niego natkniemy? Sprawdź mapę występowania niebezpiecznej rośliny.

  Rogownica pospolita to znana w krajach o umiarkowanym klimacie bylina z rodziny goździkowatych. Niepozorna i urocza roślina z drobnymi białymi kwiatami jest nielubianym przez rolników chwastem. Rośnie głównie dziko, pokrywając łąki, lasy i tereny przydrożne. W okresie kwitnienia pachnie miodem. Co warto o niej wiedzieć? Jak chronić uprawy przed ekspansją rogownicy pospolitej?