Liatra kłosowa to ozdobna roślina ogrodowa. Jest miododajna, co oznacza, że przyciąga pszczoły i motyle. Jej kwiatostany układają się w charakterystyczne kłosy, które zakwitają od góry. Jak wygląda uprawa liatry? Jak rozmnażać tę efektowną roślinę?Jak chronić przed najczęstszymi chorobami i szkodnikami?
Ognik szkarłatny to niezwykle efektowny krzew ozdobny, uprawiany w wielu rejonach światach. W Polsce często wykorzystuje się go, sadząc wzdłuż ogrodzeń czy murów, ponieważ świetnie nadaje się jako niezwykle ozdobny żywopłot. Równie świetnie wygląda też wkomponowany w ogródkowy skalniak.
Miskant olbrzymi, wykorzystywany głównie na cele energetyczne, może stać się częścią naturalnej kompozycji roślinnej w przydomowym ogrodzie. Świetnie sprawdzi się jako trawa dekoracyjna lub jako żywopłot. Dowiedz się, jak dbać o młode sadzonki oraz jak uprawiać tę roślinę na swojej działce.
Opuchlaki to chrząszcze, których dorosłe osobniki i larwy szkodzą roślinom ogrodowym, a także doniczkowym oraz drzewom i krzewom owocowym. Sprawdź, jak zwalczyć opuchlaki naturalnymi sposobami, takimi jak opryski z nicieni czy wywar z wrotyczu i jak rozpoznać działanie tego szkodnika.
Parzydło leśne to wyjątkowo odporna i mało wymagająca roślina ogrodowa, która w Polsce występuje też w stanie dzikim. Może przez wiele lat rosnąć w tym samym miejscu i nie wymaga okrywania na zimę. Sprawdź, jakie ma odmiany, jak się uprawia parzydło leśne w ogrodzie, jak się je rozmnaża i jakie szkodniki je atakują.
Paciorecznik to piękna, egzotyczna roślina ogrodowa. Ma bujne kwiaty, które kwitną od lata do jesieni. Nie jest jednak najprostsza w uprawie. Jak hodować paciorecznik w ogrodzie, a jak na balkonie? Co ile podlewać? Czy przezimuje w gruncie? Jak rozmnażać paciorecznik?
W naszym kraju kwiaty te są niezwykle popularne, co można zauważyć w sezonie wiosenno-letnim. Pelargonie bluszczolistne są bowiem na większości blokowych balkonów czy przydomowych tarasów. Co więcej, moda na nie nie mija już od wielu lat! Na czym polega ich fenomen?
Przetacznik kłosowy to dekoracyjna, bardzo odporna i niewymagająca roślina. Jest mrozoodporna i lubi słońce. Po posadzeniu nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale warto pamiętać o jej przycinaniu. Stanowi dobry dodatek do słonecznego ogrodu, szczególnie jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, by opiekować się roślinami.
Pięciornik krzewiasty to mało wymagający krzew ogrodowy. Dzięki swojej odporności na mróz i długiemu kwitnieniu jest idealnym dodatkiem do wielu ogrodów. Sprawdź, jak uprawiać pięciornika krzewiastego, jak go sadzić i kiedy przycinać.
Jak wygląda przylaszczka? Jak się ją uprawia w ogrodzie? Czy można ją przesadzać? Czy lubi nawożenie? Czy wysiewa się ją z nasion? Jakie ma odmiany? Sprawdź też, czy przylaszczka jest pod ochroną.
Rdest Auberta to bardzo ekspansywna roślina, szybko i bujnie obrastająca wszelkie podpory. Jej uprawa nie jest wymagająca, chociaż trzeba pamiętać o przycinaniu, szczególnie na wiosnę. Sprawdź, gdzie posadzić rdest Auberta w ogrodzie, jak go rozmnażać i pielęgnować.
Rośliny mięsożerne to wyjątkowo efektowna, egzotyczna ozdoba parapetu. Sprawdź, jak hodować rośliny owadożerne w domu.
Jeśli szukamy łatwych w uprawie i efektownych roślin ogrodowych, rudbekia powinna być w ścisłej czołówce. Jej kwiaty są duże i barwne. Rudbekie mają niewielkie wymagania podczas uprawy, więc mogą cieszyć oczy nawet początkujących ogrodników.
Róże pnące to kwiaty powszechnie występujące w polskich ogrodach i na działkach. Nie mają wielkich wymagań i nie potrzebują wiele miejsca na rozrost. Warto zapoznać się z tajnikami ich uprawy.
Wszyscy, którzy planują trawnik w swoim ogrodzie, oczekują bujnej zieleni, ale sianie trawnika nie jest proste. Trzeba dobrze wybrać termin siania trawy, przygotować podłoże i zastosować nawóz przed sianiem trawy.
Szukając roślin doniczkowych o walorach dekoracyjnych, warto przyjrzeć się skrętnikowi i jego odmianom. Kwiaty tej rośliny mogą być w wielu kolorach. Cechuje ją łatwa uprawa i pielęgnacja. Skrętnik to kwiat doniczkowy, który zachwyca przez wiele miesięcy w roku. Co trzeba o nim wiedzieć, by faktycznie taki był?
Świerk srebrny to inna nazwa świerku kłującego. Jest to jedno z najchętniej wybieranych drzew iglastych do ogrodu. Jego srebrne igły pięknie prezentują się na tle innych drzew o intensywniejszych odcieniach zieleni.
Turzyca to roślina chętnie sadzona, ponieważ bez względu na porę roku pozostaje zielona. Ale to nie wszystkie jej zalety. Jest tania, odporna na szkodniki i – co najważniejsze – po prostu doskonale się prezentuje, przez co jest bardzo atrakcyjnym elementem ogrodu.
Werbena patagońska to bardzo ładna i delikatna roślina ogrodowa. Charakteryzuje się subtelnym wyglądem – dzięki niej ogród prezentuje się wyjątkowo pięknie! Co więcej, werbena patagońska jest łatwa w pielęgnacji i utrzymaniu.
Wierzba płacząca jest bardzo dobrze znanym w Polsce gatunkiem, choć jeszcze kilka dekad temu, nie była tak popularna. Poznaj ciekawostki związane z tą rośliną i dowiedz się, jak ją uprawiać.
Nazwa tej wierzby jest nieco egzotyczna i zaskakująca, a sam krzew naprawdę zachwyca. Wierzba Hakuro nadaje się zarówno do ogrodów, jak i do uprawy na balkonie czy tarasie – doskonale czuje się i w ziemi, i w donicy. Prezentuje się bardzo dobrze, zwłaszcza gdy jest odpowiednio uprawiana i pielęgnowana.
Zantedeschia potocznie bywa nazywana kallą, ale jest to nazewnictwo błędne. To piękna roślina tropikalna, która daje oryginalne i pięknie wyglądające kwiaty. Poznaj najważniejsze informacje na jej temat i ozdób nią ogród lub balkon!
Żagwin to roślina, która zadba o spektakularny wygląd ogrodu bądź działki. Jego piękne kwiaty potrafią gęsto pokryć całe połacie przestrzeni, tworząc wręcz bajkowy efekt. Roślina ta w doskonały sposób ożywi dopiero budzący się do życia wiosenny ogród.
Piękny kolor, majestatyczny kształt i wysokość sięgająca aż 120 cm. Agapant, zwany również „lilią nilową” lub „lilią afrykańską” to wieloletnia roślina kłączowa. Trudno ją dostać, jeszcze trudniej się nią zaopiekować, jednak efekt, który można osiągnąć, jest tego wart.
Czasami świeci w nocy, a jej słodki zapach przyciąga kolibry, pszczoły oraz motyle. W kulturach Wschodu uważa się, że albicja, czyli drzewo jedwabne, uzdrawia złamane serca oraz wywołuje radość i poczucie zadowolenia. Dzięki pięknym kwiatom podbiła ona serca miłośników roślin rzadkich i egzotycznych. Podpowiadamy, jak należy ją pielęgnować oraz uprawiać.
Begonia bulwiasta to popularna w naszym kraju kwitnąca bylina, o okazałych i kolorowych kwiatach. Zdobi wiele balkonów i tarasów aż do momentu pierwszych przymrozków. Kwitnie praktycznie przez cały sezon: od czerwca do września, a czasem nawet do października.
Bergenia to wieloletnia roślina, która doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji i wyrasta tam, gdzie nie są w stanie wyrosnąć inne rośliny. Zazwyczaj można ją spotkać w ogródkach, na rabatach, skalniakach, przy oczkach wodnych oraz w otoczeniu liściastych krzewów. Kwitnie zazwyczaj od kwietnia do maja.
Brzoza brodawkowata jest stałym elementem polskiego krajobrazu. Jej znakiem rozpoznawczym jest kredowobiała, spękana kora, dzięki której trudno ją pomylić z innymi drzewami. Mało kto jednak wie, jak wspaniałe właściwości lecznicze posiada to na pozór zwyczajne drzewo.
Buk pospolity to drzewo, które rośnie głównie w południowej i zachodniej części Polski. Nie lubi mrozów, a poszczególne jego odmiany charakteryzują się różnymi kolorami liści. W wyjątkowych przypadkach osiąga nawet 50 m wysokości. Może przeżyć 350 lat.
Wiele osób pragnie mieć w swoim ogrodzie własne róże, jednak nie każdy wie, jak o nie zadbać. Choroby róż atakują bowiem bardzo często, najczęściej w wyniku błędów pielęgnacyjnych lub pomyłek popełnionych już na etapie sadzenia. W wyniku tego rośliny tracą swoje walory dekoracyjne i słabiej kwitną. Jakie są objawy chorób róż i jak należy z nimi walczyć?