Jodła kaukaska – w donicy, w ogrodzie. Wymagania, uprawa, odmiany

Jodła kaukaska
Fot: Pusteflower9024 / gettyimages.com
Jodła kaukaska to jedna z najpopularniejszych iglastych roślin ozdobnych. Drzewo może być uprawiane bezpośrednio w gruncie zarówno w ogrodzie, jak i w parku. Równie często spotykana jest także jodła w donicy. Bez względu na to, gdzie rośnie, drzewo stanowi doskonały element dekoracyjny. Jakie warunki należy zapewnić jodle kaukaskiej, by prawidłowo się rozwijała?

Jodła kaukaska znana jest także jako jodła normandzka lub jodła Nordmanna. Jej nazwa związana jest z miejscem pochodzenia, czyli rejonem zachodniej Azji. Roślina stanowi piękną ozdobę, jednak jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. Jodła kaukaska wymagania ma dosyć spore i nie nadaje się do hodowania w każdym ogrodzie.

Jodła kaukaska – odmiany

Jodła kaukaska charakteryzuje się ciemnozielonym, błyszczącym i sztywnym igliwiem oraz niewielkimi rozmiarami. W przypadku jodły kaukaskiej wysokość maksymalna w polskich warunkach to ok. 10 m. Poza swoją typową formą występuje także w kilku innych odmianach. Do najbardziej znanych należą:

· jodła kaukaska Golden Spreader – wyróżnia się złotożółtymi igłami,

· jodła kaukaska Pendula – kolekcjonerska odmiana, charakteryzuje się zwisającymi pędami,

· jodła kaukaska Robusta – igły mają tendencję do wywracania się do góry nogami, co daje efekt oprószenia śniegiem.

Uprawa jodły kaukaskiej

Jodła kaukaska jest dość wybredna. Roślina lubi przede wszystkim wilgotne powietrze, w związku z czym najlepiej sprawdzi się posadzona przy stawach lub oczkach wodnych.

Kolejnym wymaganiem jodły kaukaskiej jest odpowiednie podłoże – powinno być wilgotne i żyzne, o gliniastej strukturze i kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Tylko w takich warunkach drzewo będzie się rozwijało prawidłowo.

Stanowiskiem powinno być z kolei miejsce słoneczne lub ewentualnie półcień. Jodła kaukaska wymagania cieplne również ma duże – preferuje ciepło, jednak susze i upały jej nie służą. Źle znosi także wahania i gwałtowne spadki temperatury – młode sadzonki jodły kaukaskiej, a także starsze egzemplarze często przemarzają. Drzewo nie lubi też zimnego i suchego wiatru, dlatego należy sadzić je na stanowiskach zacisznych.

To jednak nie wszystkie wymogi jodły kaukaskiej. Roślina bardzo źle reaguje również na zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym nie nadaje się do uprawiania w dużych miastach oraz na terenach, które obfitują w fabryki przemysłowe.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, uprawa jodły kaukaskiej najlepiej sprawdzi się w cieplejszych rejonach Polski, a więc na zachodzie kraju (głównie na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku).

Jodła kaukaska – sadzonki, przyrost

Jodła kaukaska w doniczce dostępna jest w wielu sklepach ogrodniczych i szkółkach drzew. Kiedy należy posadzić roślinę w ogrodzie? Najlepszym terminem będzie koniec lata lub początek jesieni (okres od sierpnia do września). Wynika to z tego, że kwiecień i maj to pora kwitnienia jodły kaukaskiej. Sadzonki jodły kaukaskiej lepiej też posadzić po okresie gorącego lata.

Aby drzewo dobrze rosło, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki uprawy. Warto przy tym wiedzieć, w jakim tempie rozwija się jodła kaukaska. Jak szybko rośnie ta roślina? W przypadku jodły kaukaskiej przyrost w skali roku to jedynie ok. 10 cm.

Jodła kaukaska – pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja jest niezwykle ważna w przypadku jodły kaukaskiej. Podlewanie to jeden z jej nieodłącznych elementów – drzewo nie lubi suszy, dlatego zwłaszcza w czasie upałów należy je odpowiednio nawadniać. Dodatkowo można spryskiwać pędy i igły, aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza.

Częste nawożenie nie jest z kolei konieczne. Co jakiś czas wystarczy odżywić jodłę nawozem organicznym.

Bardzo istotna jest ochrona jodły przez zimnem. Aby zabezpieczyć drzewo w ogrodzie, zimą należy okryć je, np. agrowłókniną. Jeśli chodzi o jodłę kaukaską w donicy (np. na balkonie) warto obłożyć pojemnik styropianem, a ziemię przysypać warstwą kory.

Jodła kaukaska – choroby i szkodniki

Niestety ze względu na zamiłowanie do wilgoci jodła kaukaska podatna jest na choroby i działanie szkodników. Do najpopularniejszych schorzeń należą:

· fytoftoroza – choroba grzybowa, która atakuje wiele roślin, także jodłę kaukaską. Igły drzewa zaczynają żółknąć, a potem zmieniają barwę na czerwono-brązową. Pień staje się czerwony, a roślina powoli zamiera,

· zamieranie pędów – choroba wywołana przez grzyby; igły brązowieją i opadają, a pędy obumierają,

· ochojnik jodłowy – mszyca, która atakuje igły, które z czasem zaczynają opadać.

Aby poradzić sobie z chorobami jodły kaukaskiej, konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów.

Jodła kaukaska na święta

Jodła kaukaska – choinka doskonała? Jak najbardziej! Jeśli szukasz eleganckiego i trwałego iglaka na święta, dobrym wyborem będzie właśnie jodła kaukaska. Ile wytrzyma w domu? Zazwyczaj jest to nawet do 6 tygodni . Ponadto może być przetrzymywana na dwa sposoby: jako jodła kaukaska w doniczce lub jodła kaukaska cięta . Co prawda jest droższa niż np. świerk, jednak warto w nią zainwestować.

Żywa jodła kaukaska z pewnością spełni swoją rolę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Dla osób, które nie są do końca przekonane do prawdziwego drzewka, istnieje jeszcze jedna możliwość – jodła kaukaska sztuczna.

Zobacz film: Wybieramy choinkę. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości