C: Głównym atutem bugenwilli są tzw. podsadki, które imitują kwiaty właściwe rośliny. W rzeczywistości są to liście, z kąta których wyrastają kwiatostany. Występują w wielu różnorodnych kolorach. W krajach o ciepłym klimacie kwiat bugenwilla uprawiany jest w ogrodach, a także na pergolach, płotach i ścianach budynków. W Polsce popularna jest bugenwilla w doniczce , hodowana w domu i na balkonie.
Bugenwilla – charakterystyka
Bugenwilla może występować w postaci pnącza, krzewu lub niewielkiego drzewka. Jej pokryte cierniami pędy osiągają do 4-5 m długości. W sklepach najczęściej dostępne są:
· bugenwilla okazała - charakteryzuje się silnym rozrostem i intensywnym kwitnieniem,
· bugenwilla gładka - wyróżnia się obfitym kwitnieniem, jednak osiąga nieco mniejsze rozmiary, z związku z czym wykorzystywana jest często jako bugenwilla bonsai .
Roślina ta ma zimozielone liście o owalnym kształcie. Zarówno bugenwilla okazała, jak i bugenwilla gładka kwitną latem i jesienią. Sam kwiat bugenwilli jest raczej niepozorny – niewielki, w kolorze białym lub jasnożółtym. Dopiero podsadki nadają charakteru roślinie. Ze względu na ich kolor, wyróżnia się takie odmiany, jak np. Louis Wathen (podsadki pomarańczowe), Snow White (podsadki białe), Golden Glow (podsadki o złotym zabarwieniu), Scarlet Queen (podsadki intensywnie czerwone) czy Variegata (podsadki fioletowe).
Możliwe jest hodowanie bugenwilli w domu, a w okresie letnim również na balkonie. Trzeba jednak pamiętać, by zapewnić jej prawidłowe warunki rozwoju.
Bugenwilla – uprawa
Bugenwilla najczęściej jest uprawiana w doniczce.. Nie należy ona do najłatwiejszych, ponieważ roślina ma dosyć wysokie wymagania.
Podstawową kwestią jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska. Pnącze bugenwilla rośnie naturalnie w Ameryce Południowej, w związku z czym nawet w chłodniejszym klimacie potrzebuje dużej dawki słońca. Bugenwilla w domu powinna być więc postawiona przy oknie wychodzącym na południe lub na wschód. Gdy nie będzie odpowiednio nasłoneczniona, straci liście i będzie kwitnąć o wiele mniej obficie. Roślina potrzebuje też żyznej i wilgotnej gleby o odczynie pH lekko kwaśnym lub obojętnym.
Popularna w uprawie jest też bugenwilla na balkonie . Trzeba jednak pamiętać, że roślinę można wystawić na taras dopiero w okresie późnej wiosny lub na początku lata , kiedy nie zagrażają jej już przymrozki. Bugenwillę w doniczce na balkonie przetrzymuje się do jesieni, a potem z powrotem chowa do domu.
Bugenwilla – pielęgnacja
Bugenwilla doniczkowa preferuje wilgotną ziemię, w związku z czym w trakcie lata należy obficie ją podlewać. Zanim zakwitnie, można ją też delikatnie zraszać. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać rośliny, ponieważ straci wtedy liście. Jeżeli bugenwilla nie kwitnie , prawdopodobnie jest to również objaw zbyt intensywnego podlewania –warto wtedy delikatnie przesuszyć roślinę. W okresie zimy dostarczanie wody należy ograniczyć.
Bugenwilla w domu i na balkonie powinna być też nawożona. Raz w tygodniu, w okresie od kwietnia do września, warto odżywić roślinę rozcieńczonym nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących .
Bugenwilla – zimowanie
Krzew bugenwilla źle znosi niskie temperatury, dlatego zimą powinien być przechowywany w domu. W okresie od listopada do lutego roślina znajduje się w stanie spoczynku. Najlepiej postawić ją wówczas w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się w granicach 10-15 ℃. Dobrym wyborem będzie więc, np. jasna piwnica.
W okresie spoczynku roślina bugenwilla nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. W czasie zimy może tracić liście, jednak jej pędy powinny pozostać żywe.
Bugenwilla – przycinanie i przesadzanie
Tuż po zimowaniu należy przeprowadzić cięcie bugenwilli. Dzięki niemu roślina zachowa swoją krzaczastą formę i będzie ładnie się rozrastać, a wiosną zawiąże dużą ilość pąków kwiatowych. Zabieg ten przyda się również do formowania bugenwilli bonsai.
Pędy bugenwilli należy przyciąć na ⅓ lub ¼ długości . Po zimie warto także przesadzić ją do świeżej ziemi. Można przy tym wymienić doniczkę, jednak nie jest to koniecznie – bugenwilla najlepiej rośnie w ciasnej donicy. Po przesadzeniu nie należy podlewać rośliny przez ok. 3 tygodnie.
Bugenwilla – rozmnażanie
Sadzonki bugenwilli dostępne są w sklepach ogrodniczych. Gdy już posiadamy taką roślinę, można ją rozsadzać. To najczęstsza w naszym klimacie forma rozmnażania. W przypadku bugenwilli, nasiona zawiązują się rzadko.
Sadzonkę należy pobrać w okresie od stycznia do marca. Najlepsze będą półzdrewniałe pędy. Odcina się fragment o długości ok. 10 cm i usuwa z niego dolne liście. Końcówkę pobranej bugenwilli należy zanurzyć w ukorzeniaczu, a następnie posadzić w wilgotnej ziemi (mieszanka torfu z paskiem). Roślina najlepiej ukorzeni się w cieple – optymalna będzie temperatura 25-30°C. Korzenie powinny pojawić się po 4-6 tygodniach. Sadzonki bugenwilli można wówczas przesadzić do docelowych pojemników.
Autor: Katarzyna Oleksik