C: Jeżówka – kwiat ogrodowy rodem z Ameryki Północnej. Należy do rodziny astrowatych i charakteryzuje się sztywnymi pędami, na końcu których znajdują się kwiatostany z wypukłym środkiem i lekko opadającymi płatkami. Co istotne, kwitnie bardzo długo (od czerwca do września). Ponadto, nadaje się do hodowania w ogrodzie, ale prezentuje się okazale ronież jako cięty kwiat. Jeżówka bez wątpienia jest rośliną, której warto przyjrzeć się bliżej.
Jeżówka – gatunki i odmiany
Kwiat jeżówka posiada bardzo wiele rodzajów, które różnią się między sobą głównie kolorystyką, wysokością rośliny oraz wielkością kwiatostanu. Dzięki temu, w sklepach ogrodniczych można spotkać prawdziwą feerię barw, która przyciąga wzrok i zachęca do zakupu.
Najpopularniejszą odmianą tej rośliny jest jeżówka purpurowa (określana też czasem jako jeżówka różowa ). Charakteryzuje się podłużnymi płatkami w kolorze intensywnej purpury i różu, które okalają kolczasty, pomarańczowo-brązowy środek. Jeżówka pospolita osiąga zazwyczaj do 100 cm wysokości. Jej liście są szorstkie i lancetowate, w kolorze zimnej zieleni.
Mimo iż najczęściej spotykana jest jeżówka purpurowa, warto także zwrócić uwagę na inne odmiany tej rośliny:
· jeżówka wąskolistna –podobna do jeżówki purpurowej, jednak zgodnie z nazwą posiada nieco węższe liście,
· jeżówka żółta – brązowy środek, żółte płatki, wysokość 50-80 cm,
· jeżówka blada – brązowo-pomarańczowy środek, wąskie i delikatne, bladoróżowe płatki, wysokość 80-110 cm,
· jeżówka biała (np. jeżówka White Swan ) – brązowo-pomarańczowy środek, białe płatki, wysokość 50-100 cm,
· jeżówka czerwona – brązowo-czerwony środek, intensywnie czerwone płatki, wysokość 60-80 cm,
· jeżówka Magnus – brązowo-pomarańczowy środek, kwiatostan nieco większy niż w przypadku pozostałych odmian, płatki różowe, wysokość do 60 cm,
· jeżówka pomarańczowa Tangerin Dream – brązowo-pomarańczowy środek, ognisto-pomarańczowe płatki, wysokość do 60 cm,
· jeżówka zielona – ciemnozielony środek, jasnozielone płatki, wysokość 60-80 cm.
Istnieje oczywiście o wiele więcej rodzajów jeżówki, o różnych odcieniach czy wysokościach. Najważniejsze jednak, że wszystkie z nich uprawia się równie łatwo.
Jeżówka – sadzonki, nasiona i rozmnażanie
Jeżówka – uprawa z nasion czy z sadzonek? Wszystko zależy od preferencji. Przede wszystkim warto zastanowić się, do czego jest potrzebna jeżówka. Nasiona wysiewa się bowiem zazwyczaj w przypadku prowadzenia dużych plantacji, natomiast jeśli chodzi o amatorską uprawę równie dobrze sprawdzą się sadzonki korzeniowe.
Jeżówka – kiedy sadzić, by cieszyć dorodnymi kwiatami? Jeśli wybór padnie na sadzonki, najlepiej zrobić to wiosną (koniec kwietnia) . Z kolei w przypadku nasion, wysiewa się je albo w początkach zimy lub wczesną wiosną .
Jeśli chodzi o roślinę, jaką jest jeżówka, rozmnażanie również nie należy do trudnych. Pierwsze rozwiązanie to podział kęp rosnących bylin lub pobranie sadzonki korzeniowej . Najpierw należy je jednak ukorzenić w inspekcie, a dopiero latem przesadzić do ogrodu. W ten sposób będzie pewne, że wyrośnie piękna i zdrowa jeżówka . Rozmnażanie z nasion to z kolei druga opcja. Wystarczy wysiać je pod szkłem na początku wiosny lub wprost do ogródka pod koniec wiosny.
Uprawa jeżówki
Jeżówka wymagania co do warunków uprawy ma raczej niezbyt wysokie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim roślina ta lubi słońce i ciepło (choć może rosnąć także w lekko zacienionym miejscu). Gleba z kolei powinna być żyzna. Idealnym rozwiązaniem będzie piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna i lekko wilgotna o neutralnym lub zasadowym pH.
Jeżówkę warto nawozić – najlepiej robić to w maju oraz w lipcu. Poza tym roślina nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Wystarczy podlewanie, podwiązywanie łodyg aby się nie pokładały i ochrona przed ślimakami. Po okresie kwitnienia najlepiej także obciąć kwiatostany.
Co ciekawe, jeżówka jest mrozoodporna, a przez to niezwykle wytrzymała . Mimo iż jest rośliną wieloletnią, należy co kilka lat ją przesadzać – w przeciwnym razie może zacząć zanikać.
Jeżówka – właściwości
Piękny wygląd to tylko jedna z zalet rośliny, jaką jest jeżówka. Właściwości lecznicze tej byliny są nie do przecenienia. Przede wszystkim zakłada się, że wzmacnia odporność i pozwala uniknąć infekcji. Z kolei w czasie choroby pomocna jest jeżówka na przeziębienie . Zwalczy takie dolegliwości, jak kaszel, katar czy ból głowy. Poza tym, można ją stosować przy niektórych zmianach skórnych , np . w przypadku egzemy, opryszczki, trądziku czy oparzeń, a także jako środek do pielęgnacji skóry tłustej .
Istnieje przy tym wiele form, w jakich występuje jeżówka – preparaty to głównie maści, herbaty, soki czy nalewki. Warto po nie sięgnąć, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem. Należy jednak pamiętać, że jeżówka dla dzieci poniżej 12. roku życia jest niewskazana , ponieważ może wywołać silną alergię.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN