Winobluszcz trójklapowy to jedno z bardziej popularnych pnączy. W ciekawy sposób ozdabia altany, murki i ściany. Niskie wymagania glebowe sprawiają, że rozwija się niemal w każdych warunkach. Kluczowy jest sam proces sadzenia, ponieważ to od niego zależy, czy roślina będzie się bujnie rozwijała.
Dionaea muscipula, czyli muchołówka amerykańska, pochodzi z Ameryki Północnej. Ten mięsożerny kwiat należy do rodziny roślin rosiczkowatych. Muchołówka żywi się głównie muchami, robakami i pająkami. Hodowla muchołówki – uprawa, pielęgnacja – co jeszcze powinieneś wiedzieć?
Araukaria to dość oryginalna roślina. W Polsce z racji klimatu nadal jest rzadkością. Częściej spotykana w hodowli domowej niż ogrodowej. Co warto wiedzieć o iglaku pamiętającego czasy dinozaurów? Jak wygląda uprawa araukarii oraz jakie są jej najpopularniejsze odmiany?
Bluszcz pospolity występuje powszechnie na terenie niecałej Europy i części Azji Zachodniej. W wielu miejscach jest on również hodowany w domach czy ogrodach w charakterze rośliny ozdobnej. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy bluszcz w doniczce to na pewno dobry pomysł.
Agrowłóknina znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie. Najczęściej jest wykorzystywana do okrywania roślin zimą – jest to agrowłóknina biała zimowa. Oprócz tego coraz częściej używa się agrowłókniny do ściółkowania roślin, np. truskawek.
Forsycja to krzew ozdobny o pięknych, żółtych kwiatach, które porastają liczne pnącza. Popularny gatunek rośliny, jakim jest forsycja pośrednia jest łatwy w uprawie, dlatego z jej sadzeniem powinien poradzić sobie każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Jedyne, czego oczekuje forsycja, to cięcie we właściwy sposób.
Frezje to drobne rośliny, które przyciągają wzrok swoimi wyrazistymi kolorami. Bukiet frezji doskonale sprawdzi się na różne okazje, te rośliny mogą być również uzupełnieniem innych, większych elementów wiązanki. Mimo że kwiaty frezje nie są odporne na mróz, można je uprawiać w warunkach szklarniowych przez cały rok.
Glicynia pięknie prezentuje się na tle ogrodowej roślinności. Glicynia chińska (inaczej glicynia japońska) i glicynia kwiecista, czyli dwie najpopularniejsze odmiany, zachwycają efektownymi pędami z bujnym kwiatostanem, które finezyjnie zwisają wzdłuż odpowiednio przygotowanej podpory, np. pergoli.
Gardenia jest popularną, choć niełatwą w uprawie ozdobą wielu domów. Gardenia, jako kwiat doniczkowy, w lecie może stać na balkonie czy tarasie, by w zimie prezentować swoje wdzięki w domowym zaciszu. Kwiat gardenia sprawia, że wnętrza są piękniejsze, a jednocześnie wypełniają się przyjemnym zapachem.
Hortensja ogrodowa to kwiat ozdobny, który może pochwalić się kolorowym, dużym kwiatostanem. Decydując się na tę rozłożystą roślinę, można wybierać spośród wielu jej odmian, idealnych do udekorowania terenu wokół domu.
Kalina to roślina, która posiada wiele gatunków i odmian. Najpopularniejsza jest kalina koralowa – ma piękne, dorodne kwiaty i czerwone, przykuwające wzrok owoce. Z kolei kalina japońska jest nieco niższa, ale za to bardzo rozłożysta, dzięki czemu lepiej eksponuje swój dekoracyjny charakter.
Krzewuszka to krzew o pięknych, kolorowych kwiatach przypominających dzwonki. Jej atutem jest przede wszystkim duża ilość kwiatów i wyraziste kolory. Rozłożyście kwitnąca krzewuszka cudowna często spełnia funkcję ozdobną w ogrodzie, w parkach lub na miejskich trawnikach.
Monstera, wykorzystywana jako roślina ozdobna i pokojowa, cieszy się dużą popularnością. Jest łatwa w uprawie, dlatego jej pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Kwiat monstera ze względu na swój rozmiar preferuje duże pomieszczenia, ale za to odwdzięcza się pięknym, zachwycającym gości wyglądem.
Niecierpek to roślina o pięknych, kolorowych kwiatach. Stanowi doskonałą ozdobę nie tylko przydomowych ogródków, ale również tarasów i balkonów. W zależności od rodzaju, może być uprawiany także w domu. Niecierpki różnią się między sobą kolorami, wysokością czy pokrojem. W jakich odmianach występują i jak należy je pielęgnować?
Obok platana nie da się przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli nasz wzrok przykuje platan klonolistny. To niesamowicie okazałe drzewo o ciekawym wyglądzie może wzbogacić nasz ogród. Jakie są odmiany platana, jak o niego dbać, na jakie zagrożenia możemy się natknąć przy jego uprawie?
Pierwiosnek, jak sama nazwa wskazuje, jest przez wszystkich niezwykle uwielbiany, gdyż zwiastuje długo wyczekiwaną wiosnę. Skąd pochodzi ten wdzięczny kwiat? Jak należy o niego dbać i jakie odmiany są najbardziej popularne? Czy w Polsce pierwiosnek jest pod ochroną?
Surfinia bardzo często nazywana jest też petunią. Nie jest trudna w uprawie, a jej bujne i piękne kwiaty zdobią od lat nasze balkony. Surfinia to jedna z najpopularniejszych w Polsce roślin balkonowych i tarasowych, obok której bez wątpienia nie można przejść obojętnie.
Truskawka to jeden z symboli lata w Polsce. Jest smaczna, bardzo zdrowa i można wyczarować z niej wiele wspaniałych deserów. A gdyby tak przenieść ją na własny balkon? Nic trudnego, wystarczy posadzić truskawkę pnącą. W naszym artykule przedstawiamy zarówno dobrze nam znaną truskawkę tradycyjną, jak i wspomnianą – truskawkę pnącą. Zapraszamy!
Wertykulator mimo skomplikowanej nazwy okazuje się być narzędziem prostym w użyciu. Sprzęt jest wyposażony w solidne noże, które gęsto nakłuwają warstwę ziemi. Aerator i wertykulator działają na podobnej zasadzie, ale różni ich stopień intensywności całego zabiegu.
Wędzarnia to miejsce z historią. Proces wędzenia był bowiem stosowany od wieków, nawet w prymitywnych plemionach. Dzięki wędzeniu potrawy zyskiwały nie tylko niepowtarzalny zapach, smak czy konsystencję, ale przede wszystkim na dłużej zachowywały przydatność do spożycia.
Wiciokrzewy to rośliny, które możemy dość często spotkać w polskich ogrodach, na balkonach i tarasach. Wszystko dlatego, że są stosunkowo łatwe w uprawie, a ponadto dają piękne, kolorowe kwiaty. Sprawdź, jak najlepiej pielęgnować roślinę tego typu i poznaj najpopularniejsze odmiany!
Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa. Jej głównymi atutami są ozdobne liście, a także wysoka odporność na niekorzystne warunki. Choć kwiat ten przetrwa prawie wszystko, warto znać zasady jego hodowania. O czym należy pamiętać, decydując się na uprawę zamiokulkasa w domu?
Biostymulatory można z przymrużeniem oka nazwać „suplementami diety”. Postrzeganie ich w ten sposób pozwala zrozumieć, jak działają na rośliny. Są coraz częściej stosowane w rolnictwie, ponieważ pomagają w nieinwazyjny sposób pobudzić funkcjonowanie roślin i zniwelować ich reakcję na czynniki stresowe.
Zawilec to piękna i stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, występującymi w wielu rozmaitych barwach. Najpopularniejszy jest zawilec gajowy, który wiosną stanowi prawdziwą ozdobę lasów. Roślina ma jednak wiele innych ciekawych odmian, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich i jak należy je pielęgnować?
Choroby drzew owocowych mogą powodować przebarwienia, więdnięcie oraz zniekształcenia roślin. Wpływają one negatywnie nie tylko na wygląd drzewa, ale i wywołują obumieranie owoców. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by uniknąć ich w przyszłości?
Choroby gruszy i ich zwalczanie to temat, który trapi nie tylko wielu amatorów ogrodnictwa, ale również, a może przede wszystkim, właścicieli dużych plantacji tych drzew owocowych. Aby móc zwalczać choroby gruszy, trzeba zdobyć o nich jak najwięcej informacji. Sprawdź, na co najczęściej chorują grusze, i dowiedz się, co możesz zrobić, by im pomóc.
Bugenwilla to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Roślina wyróżnia się egzotycznym wyglądem, dzięki czemu stanowi oryginalną ozdobę. W Polsce można kupić dwa rodzaje bugenwilli: bugenwillę okazałą oraz bugenwillę gładką. Czym charakteryzują się te gatunki i jak należy je pielęgnować?
Brzoskwinia znana jest ze smacznych owoców. Co ciekawe, wcale nie musi rosnąć w ciepłych krajach. Równie dobrze będzie rozwijać się w przydomowym ogródku w Polsce. Przykładem może być brzoskwinia zwyczajna, czyli podstawowy gatunek tej rośliny. Na jakie inne odmiany warto zwrócić uwagę i jak należy je pielęgnować?
Daglezja to iglaste drzewo o niskich wymaganiach, okazałej wysokości i nietuzinkowym wyglądzie. Jego piękna, regularna korona, pachnące igły i urokliwe szyszki zachwycają ogrodników. To wszystko sprawia, że Polacy bardzo chętnie sadzą daglezje w parkach i dużych ogrodach. Istnieją też mniejsze odmiany daglezji, które świetnie się sprawdzą w mniejszym ogródku.
Dracena to niezwykle piękna roślina, która ze względu na swój egzotyczny kształt i wygląd liści jest idealna do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Istnieje wiele różnych odmian draceny. Najpopularniejsze z nich to dracena wonna, obrzeżona, deremeńska i dracena Sandera (potocznie zwana bambusem). Pomimo zróżnicowania w wyglądzie, zasady dotyczące uprawy i pielęgnacji sprawdzą się w przypadku większości odmian.