Tojeść kropkowana to nieskomplikowana w uprawie roślina, która ma szerokie zastosowanie w ogrodzie i w pobliżu zbiorników wodnych. Ze względu na atrakcyjny wygląd i łatwą pielęgnację, warto posadzić bylinę na swojej działce. Jest gatunkiem ekspansywnym, jednak w dosyć prosty sposób można ograniczyć jego nadmierne rozrastanie, m.in. poprzez umieszczanie pędów rośliny w woreczkach z agrowłókniny lub poprzez zwykłe cięcie. Sprawdź, jak wygląda uprawa tojeści kropkowanej i poznaj najbardziej dekoracyjne odmiany rośliny.
Jak wygląda tojeść kropkowana?
Nietypowa nazwa rośliny pochodzi od niewielkiego rozmiaru kropek, które występują na spodzie jej owłosionych liści. Tojeść charakteryzuje się mało rozgałęzionymi pędami, które osiągają wysokość do 1 metra. Elementem rośliny, który przyciąga największą uwagę są drobne, intensywnie żółte kwiaty o delikatnym zapachu. Tojeść kropkowana wyróżnia się długim okresem kwitnienia (od początku czerwca aż do końca sierpnia).
Tojeść kropkowana – najciekawsze odmiany
Do najchętniej kupowanych i najbardziej rozpoznawalnych rodzajów tojeści kropkowanej można zaliczyć odmiany Alexander oraz Variegata .
· Tojeść kropkowana Alexander należy do typowych odmian dekoracyjnych. W okresie wiosennym liście rośliny przybierają kolor różowy, z delikatnym kremowym odcieniem. Później zmieniają barwę na zieloną, nie tracą jednak jasnego zewnętrznego obramowania. Kwiaty są niewielkie, żółte, zbliżone kolorem do kwiatów czystego gatunku. Odmiana nadaje się do uprawiania w pojemnikach.
· Tojeść kropkowana Variegata od klasycznego, czystego gatunku rośliny różni się przede wszystkim ozdobnymi liśćmi w kolorze zielonym, z białym obrzeżem. Kwiaty odmiany są intensywnie żółte, pstrokate.
Tojeść kropkowana – jak wygląda uprawa i pielęgnacja?
Roślina dobrze radzi sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych , choć znacznie lepiej rośnie w pełnym słońcu. Wysokość egzemplarzy rosnących w cieniu nie przekracza zazwyczaj 60 centymetrów, co może być potraktowane również jako zaleta rośliny, kiedy ma rosnąć na niedużych rabatach wraz z innymi niskimi roślinami. W upalne dni, tojeść kropkowana posadzona w miejscu nasłonecznionym, powinna być regularnie podlewana – najlepiej rano lub wieczorem. To samo dotyczy okresów bezdeszczowych i suszy wiosną oraz jesienią.
Tojeść kropkowana nie ma dużych wymagań uprawnych. Jedynym warunkiem, który należy spełnić, jest zapewnienie roślinie odpowiednio wilgotnego podłoża. Choć, jak większość kwiatów uprawnych, preferuje gleby żyzne, może rosnąć również na typowych ziemiach ogrodowych, gorszej jakości. Podłoże pod sadzonki można wcześniej przygotować, mieszając ziemię z torfem.
Wszystkie odmiany tojeści są w pełni mrozoodporne i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń przed zimnem czy silnym wiatrem. Jest rośliną wieloletnią, wyróżniającą się małą podatnością na choroby. Rzadko atakują ją szkodniki.
Pielęgnacja tojeści kropkowanej opiera się na corocznym nawożeniu rośliny nawozem wieloskładnikowym. Nie jest to jednak zabieg konieczny, choć polecany w przypadku roślin uprawianych w ogrodzie, stosowany dla zwiększenia ich atrakcyjności.
Rozmnażanie rośliny nie jest trudne. Tojeść kropkowana jest ekspansywna i jeśli nie zostanie odpowiednio potraktowana, może się szybko rozrosnąć nie tylko na wolnej przestrzeni, ale także na podłożu zajmowanym przez słabsze gatunki . Za tak szybkie rozmnażanie odpowiedzialny jest szybki rozrost korzeni, które z kolei powodują rozrastanie się dużych kęp rośliny. Sposobem na ograniczenie jej rozrastania się (a także na rozmnożenie, jeśli istnieje taka potrzeba) jest podział kęp, który przeprowadza się późną wiosną lub wczesną jesienią.
Zastosowanie tojeści kropkowanej. Gdzie sadzić roślinę?
W zależności od potrzeb i możliwości ogrodu, tojeść może być sadzona zarówno na rabatach, w pojemnikach, przy zbiornikach wodnych, jak i jako roślina zadarniająca, np. w ogródkach skalnych.
Uprawiana na rabatach tojeść kropkowana powinna być sadzona obok gatunków, którym nie będzie przeszkadzało jej silne rozrastanie się oraz zdolność do zdominowania słabszych gatunków. Można wykorzystać ją także jako roślinę do uzupełniania pustych przestrzeni między drzewami lub krzewami o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym. Świetnie wpisuje się w ogrody, w których przeważają roślinne kompozycje w stylu naturalistycznym.
W miejscach narażonych na wypłukiwanie się podłoża oraz na terenach zbyt wilgotnych, ekspansywność rośliny może być uznawana za dużą zaletę. Warto sadzić tojeść kropkowaną niedaleko zbiorników wodnych. W połączeniu z różnymi odmianami miskantów, będzie pełniła funkcję nie tylko ozdobną, ale przede wszystkim zadarniającą .
Zobacz film: Polacy wycinają drzewa na potęgę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto