Miskant gracillimus – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Miskant gracillimus, trawa
Fot. Grażyna Kulesza / Getty Images
Miskant gracillimus jest niezwykle łatwy w uprawie. To silnie rosnąca, ozdobna odmiana miskanta, która przyda się w uzupełnianiu kompozycji ogrodowych. Miskanty chińskie dobrze prezentują się zarówno samodzielnie, jak i jako tło dla innych roślin. Jak wygląda ich uprawa?

Miskant jest trawą ozdobną, często wykorzystywaną w polskich ogrodach. Mnogość odmian, które różnią się między sobą kolorem liści, terminem kwitnienia oraz maksymalną wysokością sprawia, że są to rośliny chętnie wykorzystywane w różnych kompozycjach kwiatowych . Trawa gracillimus bywa również dekoracyjnym dodatkiem do bukietów, przy czym do ich stworzenia nadają się zarówno źdźbła świeżo zerwane, jak i źdźbła suszone. Miskant gracillimus , znany również jako miskant chiński , naturalnie występuje tylko na terenach południowo-wschodniej Azji, przeważnie na obszarach górskich. W Polsce pojawia się głównie jako roślina uprawna.

Miskant chiński gracillimus – jak uprawiać?

Zapewnienie odpowiednich warunków do uprawy sprawi, że miskant będzie szybko rósł i stanie się oryginalną dekoracją ogrodu. Podobnie jak w przypadku innych traw, miskant gracillimus powinien być zasadzony w miejscu uprzednio przekopanym i odchwaszczonym . Można wzbogacić podłoże również o kompost, najlepiej naturalny.

Miskant chiński gracillimus preferuje miejsca nasłonecznione . Brak dostępu do słońca i przewaga cienia w ciągu dnia mogą doprowadzić do wiotczenia i osłabienia liści, a w ostateczności nawet do zamierania trawy. Zaletą rośliny jest to, że dobrze znosi susze. Jest w stanie przetrwać w wysokich temperaturach powietrza w nienaruszonym stanie, nawet przez długi okres bez deszczu. Trawa gracillimus lubi gleby przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne , jednak nie ma w tej kwestii wygórowanych wymagań i poradzi sobie również na typowych ziemiach ogrodowych. Podłoże nie musi być zbyt często nawożone, wystarczy coroczne przeprowadzenie zabiegu (najlepiej na wiosnę, między marcem a kwietniem). Warto stosować nawozy wieloskładnikowe.

W okresie jesienno-zimowym miskanty powinny być dobrze zabezpieczone przed wiatrem, dzięki czemu nie ulegną mechanicznym uszkodzeniom i utrzymają dobrą kondycję do następnej wiosny. Trawa dobrze znosi zimowanie i niskie temperatury , dlatego nawet w chłodniejszym klimacie może być uprawiana jako roślina wieloletnia.

Aby dobrze rosła, po zimie wymaga mocnego cięcia, które pozwoli pozbyć się wysuszonych i uszkodzonych liści . Miskant gracillimus dobrze znosi przycinanie i szybko wypuszcza nowe, młode liście. Zniszczone części przycina się bardzo nisko ziemi, na wysokości około 5–7 centymetrów. Dzięki temu już po kilku tygodniach można zauważyć, jak miskant gracillimus tworzy pióropusz .

Jeśli miskant chiński gracillimus potrzebuje przesadzenia, to najlepiej przeprowadzić ten proces wczesną wiosną, jeszcze przed tym, jak roślina wypuści nowe pędy. Ziemię warto wcześniej przygotować, używając kompostu lub nawozu. Po przesadzeniu roślina powinna zostać obficie podlana.

Miskant gracillimus – jak wygląda pielęgnacja trawy?

Uprawa

Trawa gracillimus nie jest trudna w uprawie i nie wymaga również skomplikowanej, czasochłonnej pielęgnacji. Podstawową czynnością, którą należy wykonywać regularnie, jest kontrolowanie poziomu wilgotności podłoża i podlewanie rośliny . Choć miskant gracillimus dobrze znosi suszę, dla uzyskania pięknego pióropusza i gęstego kwitnienia warto poświęcić roślinie odrobinę czasu, chociażby w ramach utrzymania odpowiedniego nawilżenia gleby.

Pielęgnacja Miskant gracillimus

Oprócz cięcia na wiosnę, można wykonać również cięcie formujące . Ze względu na to, że trawa gracillimus osiąga zwykle wysokość ok. 2 metrów, przycinanie może być wykonywane częściej niż raz do roku, jeśli zachodzi taka potrzeba. W okresie kwitnienia, czyli między sierpniem a październikiem, roślina może wymagać podparcia. Najczęściej wykorzystuje się specjalne paliki lub drabinki , które pomagają liściom rośliny utrzymać się na odpowiedniej wysokości i nie uginać się pod swoim ciężarem. Jest to zabieg estetyczny, stosowany w ogrodach, w których miskanty głównie pełnią funkcje dekoracyjne.

Młode rośliny można zabezpieczyć nie tylko przed wiatrem, ale również przed silnymi mrozami, ponieważ gorzej niż dojrzałe egzemplarze radzą sobie z niskimi temperaturami. Oprócz związania i okrycia pędów, można przeprowadzić również ściółkowanie podłoża przy pomocy kory lub zaschniętych ogrodowych liści.

Bardzo rzadko zdarza się, aby miskant chiński został zaatakowany przez choroby lub szkodniki . Ewentualne problemy zdrowotne mogą być wywołane przez rdzę, mszyce lub ślimaki. Stosuje się wtedy standardowe metody leczenia roślin, takie jak spryskiwanie odpowiednimi środkami chemicznymi, a także późniejsze nawożenie wzmacniające.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości