Dobrze zaplanowany żywopłot ochroni nas przed ciekawskimi spojrzeniami, osłoni przed wiatrem i ozdobi ogród. Gęsty żywopłot będzie również doskonałym schronieniem dla ptaków. Wybierając rośliny na żywopłot najczęściej stawiamy na gatunki szybko rosnące, niewymagające wiele pielęgnacji i ładnie wyglądające również zimą.
Heliotrop jest coraz chętniej sadzony w naszych ogrodach. Rabaty, tarasy i balkony to miejsca, do których świetnie on pasuje. Kompozycje z jego udziałem nie tylko pięknie się prezentują, ale i przyjemnie pachną.
Złocień krzewiasty to wieloletni krzew, który ze względu na ogromną wrażliwość na mróz w Polsce uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Może rosnąć zarówno w pojemnikach na balkonach i tarasach, jak i na ogrodowych rabatach.
Złotokap pospolity najlepiej rozwija się na żyznej glebie, w dobrze nasłonecznionych miejscach. To wysoki krzew o wyprostowanych pędach lub niewielkie drzewo. Uprawiany jest ze względu na charakterystyczne, ozdobne kwiaty.
Efektowna i skuteczna forma uprawy roślin? Ogródek warzywny w skrzyniach. Nie wymaga stosowania specjalnej gleby ani szczególnych materiałów. Łatwo go zrobić i uprawiać.
Samodzielne zbudowanie altany ogrodowej nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby nam się wydawać. Wystarczy kierować się naszymi wskazówkami i poświęcić nieco wolnego czasu. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim przejdziesz do budowy altany ogrodowej.
Baseny ogrodowe są nieocenione zwłaszcza w upalne dni, oferując nam przyjemną ochłodę w wodzie. Bogata oferta basenów ogrodowych sprawia, że bez problemu wybierzemy model dopasowany do naszych możliwości i potrzeb.
Nie mamy wpływu na to, jak wytwarzana jest żywność. A większość gospodarstw zaopatrujących rynek stosuje w uprawach nawozy chemiczne. Jeśli więc mamy własny kawałek ziemi, a na nim warzywa i owoce, nie warto używać chemii, skoro mogą ją zastąpić nawozy ekologiczne.
Rodzajów nawozów jest wiele i każdy z nich może być przydatny. Wszystko zależy od tego, o jaki nawóz do warzyw chodzi i do jakich roślin będzie stosowany.
Współczesne sadownictwo opiera się na regularnym stosowaniu oprysków. Mają one chronić drzewa i owoce przed chorobami i szkodnikami, ale w ten sposób podawane są również odżywki dolistne czy preparaty zapobiegające pękaniu owoców. W przydomowych ogrodach opryski stosuje się zwykle na mniejszą skalę, lecz nie należy z nich rezygnować.
Oprysk mocznikiem to popularna metoda nawożenia roślin azotem, stosowana zarówno w przypadku upraw zbóż, jak i w sadach czy przydomowych krzaczkach malin. Aby działał korzystnie na zdrowie roślin i obfitość plonów, należy przestrzegać kilku zasad. Warto też wiedzieć, kiedy nie można pryskać roślin mocznikiem.
Pergola ogrodowa to doskonałe miejsce do hodowania pięknych kwiatów. Relaks w takim miejscu jest jeszcze przyjemniejszy. Warto wiedzieć, jakie rośliny nadają się do pergoli.
Skrzydłokwiat to piękna roślina doniczkowa, którą można hodować w domu. Jego śnieżnobiałe kwiaty, choć nie pachną, wyglądają wyjątkowo. Jak pielęgnować skrzydłokwiat i jakie ma właściwości?
Tulipany to popularne kwiaty cebulkowe kwitnące wiosną. Istnieje wiele odmian tulipanów, mają one różne kolory, a także kształty kwiatów. Różnią się również terminem kwitnienia oraz wysokością. Nie są to rośliny o dużych wymaganiach, ale potrzebują odpowiedniej pielęgnacji.
Kiedy sypać wapno na trawnik? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wapnowanie trawnika to bardzo ważna czynność, która zapewni nam piękny trawnik przed domem. Dzięki wapnowaniu, pH podłoża ulegnie podwyższeniu, przez co murawa stanie się silniejsza, bardziej zielona, bez mchu, chwastów lub skrzypu polnego.
Wrotycz z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie. Jednak znany jest przede wszystkim jako doskonałe lekarstwo na wiele schorzeń, a także środek przeciwpasożytniczy i odstraszający szkodniki. O właściwościach leczniczych wrotyczu wiedziały już nawet nasze babcie.
Berberys to rodzaj ciernistego krzewu o wielu odmianach, także takich, które posiadają zimozielone liście. Berberys w ogrodzie może tworzyć żywopłot, ale także doskonale sprawdzi się jako roślina na skalniaku (berberysy karłowate) oraz w kompozycjach rabatowych, a także jako roślina okrywowa (berberysy płożące).
Cis to drzewo lub krzew o zimozielonych igłach. Jest rośliną długowieczną, może żyć nawet tysiąc lat. Cis pospolity występuje naturalnie w Polsce. W ogrodach cis najczęściej jest wykorzystywany jako żywopłot, ponieważ bardzo dobrze znosi przycinanie. Można z niego tworzyć krzewy o ciekawych kształtach.
Poplon jest doskonale znany rolnikom, wielu z nich jest wręcz zobowiązanych, aby stosować nawozy zielone w swoich uprawach. Taki rodzaj naturalnego nawożenia poprawia strukturę i skład gleby. Sprawia, że kolejne rośliny będą rosły bujniej i wydadzą obfite plony. Jakie rośliny wysiewać na poplon?
Dereń w ogrodzie to doskonały wybór dla osób poszukujących krzewu, który jest zarazem dekoracyjny, jak i łatwy w uprawie. Jak wygląda dereń? Na rynku istnieje wiele odmian tego krzewu, każda z nich ma nieco inne wymagania, wielkość i walory estetyczne. Dlatego przed wyborem krzewu do naszego ogrodu warto zastanowić się, na jakich cechach najbardziej nam zależy, aby uniknąć potem niepotrzebnych problemów.
Fuksja zachwyca przede wszystkim niezwykle oryginalnymi kwiatostanami, które występują w wielu kolorach, jak choćby w czerwonym, różowym lub purpurowym. Roślina jest chętnie wybierana jako ozdoba rabatek ogrodowych, jednak równie dobrze sprawdzi się na balkonie, a nawet w domu.
Ta pochodząca z rejonów Azji i obu Ameryk roślina z powodzeniem znalazła miłośników również w naszym kraju. Nie jest trudna w uprawie, a dodatkowo odznacza się dużą odpornością na mróz i pięknymi kremowymi kwiatostanami. Dowiedz się, czego wymaga hortensja bukietowa!
Uprawa współrzędna to, najprościej ujmując, sadzenie warzyw obok siebie. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Niektóre warzywa możemy z powodzeniem uprawiać na jednej grządce, inne natomiast nie przepadają za swoim towarzystwem. Podpowiadamy, jak sadzić warzywa obok siebie, aby dobrze rosły i wydały obfity plon.
Uprawa ziemniaków w przydomowym ogródku w zasadzie nie wymaga nawożenia nawozami mineralnymi, należy jednak przestrzegać kilku zasad. Jaki nawóz pod ziemniaki jadalne jest najlepszy i najzdrowszy? Kiedy nawozić ziemniaki? Co wybrać zamiast sztucznych nawozów? Jakie gnojówki są najlepsze pod ziemniaki? Co to jest zielony nawóz pod ziemniaki?
Klony to drzewa i krzewy. Niektóre gatunki i odmiany występują w Polsce i są pospolite. Bardzo dekoracyjne są klony szczepione na pniu oraz bardziej egzotyczne odmiany, np. klony japońskie czy klony palmowe o ciemnoczerwonych liściach.
Karmnik ościsty to dekoracyjna roślina do ogrodu. W niektórych przypadkach może z powodzeniem zastąpić trawnik, zajmując przy tym mniej czasu przy pielęgnacji. Jak wygląda uprawa karmnika ościstego? Gdzie najlepiej go posadzić? Jakie ma wymagania? Kiedy kwitnie? Jak go rozmnażać? Wybrać nasiona, sadzonki czy podział rośliny?
Begonie wyróżniają się pięknie kwitnącymi kwiatami i wielobarwnymi liśćmi, które różnią się w zależności od odmiany. Dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować najpopularniejsze z nich: begonię bulwiastą, stale kwitnącą, królewską i zwisającą.
Begonia stale kwitnąca to bardzo popularny kwiat ozdobny w naszych ogrodach i na balkonach. Sprawdź, co musisz wiedzieć o uprawie tej pięknej rośliny, jak ją pielęgnować i jakie ma wymagania odnośnie gleby i stanowiska.
Nasze środowisko z powodu intensywnego rozwoju przemysłowego staje się coraz bardziej skażone. Dlatego naukowcy wciąż poszukują metod na oczyszczanie zanieczyszczonego powietrza, wody i gleby. Jedną z technik zyskujących coraz więcej zwolenników jest tzw. fitoremediacja.
Mech to jeden z groźniejszych chwastów zagrażających trawie. Potrafi rozwijać się prawie na każdym podłożu. Kiedy pojawia się na trawniku, może mieć bardzo negatywny wpływ na stan murawy. Blokuje on bowiem korzeniom trawy dostęp do wody i innych minerałów niezbędnych do jej odżywienia. Nic więc dziwnego, że pytanie, jak zlikwidować mech na trawniku, to jedno z podstawowych zmartwień każdego posiadacza domu z ogrodem.