Jest wiele sposobów na to, jak urządzić mały ogródek przed domem czy niewielki teren za domkiem szeregowym. Kilka zasad i sprawdzonych sposobów na powiększenie przestrzeni pozwoli zaaranżować cichy i przyjazny kąt do odpoczynku i rozrywki dla dzieci. Wbrew pozorom aranżacja małego ogródka to zadanie, z którym spokojnie można poradzić sobie samemu. Jeśli jednak wolisz zdać się na doświadczenie specjalisty, zwróć się do architekta krajobrazu.
Jak zagospodarować mały ogródek przed domem?
Frontowa część terenu zielonego przy domku szeregowym lub w gęstej zabudowie zazwyczaj jest niewielka i trudno na niej zmieścić skomplikowane aranżacje. Tak małe ogrody przed domem mogą pełnić jedynie funkcję reprezentacyjną. Warto zdecydować się na niewielkie dekoracyjne drzewko, na przykład bonsai, lub symetrycznie nasadzone tuje czy cyprysy, przycinane regularnie dla lepszego efektu.
Zobacz także: Drzewko bonsai w domu - jak pielęgnować? Przycinanie i podlewanie drzewka
Opracowując pomysł na mały ogród , zawsze należy wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni. Podjazd i ścieżkę można na przykład pokryć kostką brukową lub płytami, a na teren pod drzewkiem lub krzewem nadaje się drobny żwir lub grys marmurowy. Ogród mały i wąski zlokalizowany przed budynkiem powinien być wyposażony w źródła światła, dzięki którym mieszkańcy i goście po zmroku bez problemu trafią do drzwi. Mogą to być niedrogie lampki solarne lub lampy wbudowane w podłoże.
Jak urządzić mały ogród przy szeregowcu?
Kiedy wnętrze twojego domu w zabudowie szeregowej wygląda już tak, jak chciałeś, czas na mały ogródek przy szeregowcu . Zapewne do dyspozycji nie masz zbyt wiele przestrzeni, a sprawę utrudnia fakt, że sąsiedzi mogą swobodnie zaglądać na twoją działkę. Jak urządzić mały ogródek przydomowy, by zyskać choć odrobinę intymności? Cenne będą wszelkie metody wizualnego odgrodzenia się – płot lamelowy z drewna sosnowego, pnącza, gęsto nasadzone tuje lub gęste krzewy, tworzące piękny żywopłot.
Poza tym warto dobrze przemyśleć, jak będziemy korzystać z przestrzeni. Dla dzieci warto stworzyć mini plac zabaw. Zwolennicy imprez w plenerze powinni stworzyć wygodny zakątek z meblami ogrodowymi i zabudowanym kamiennym grillem. Zapaleni ogrodnicy zapewne będą szukali sposobu, jak zrobić mały ogródek kwiatowy , który będzie cieszył oko za każdym razem, gdy wyjrzą na zewnątrz. Bez względu na charakter tego miejsca, ważne jest skrupulatne planowanie. Efektem będzie piękny mały ogród przy domu, który może stać się dodatkowym pokojem, idealnym do spędzania czasu w ciepłe dni.
Rośliny do małego ogrodu
Oprócz zaplanowania poszczególnych stref i ich przeznaczenia, mały ogródek przy mieszkaniu wymaga uważnego doboru roślinności. Radzimy pamiętać o jednej zasadzie – im mniejsza przestrzeń, tym mniej gatunków do niej wprowadzamy. W praktyce na niewielkim obszarze zmieścimy od kilku do kilkunastu różnych typów roślin. Jakie rośliny do małego ogrodu będą najlepsze? Warto postawić przede wszystkim na niskie byliny, rośliny okrywowe i karłowate iglaki. Świetnie sprawdzą się też zioła, które warto posadzić w donicach blisko drzwi, by dało się po nie łatwo sięgnąć, kiedy będą potrzebne. Wybierając krzewy do małego ogrodu , sięgnijmy po odmiany miniaturowe – berberysy, pięciorniki czy bukszpan. Aby osiągnąć spójną całość bez efektu przeładowania, warto także zwrócić uwagę na kolor kwiatów wybieranych roślin. Najlepiej zdecydować się na jeden kolor, na przykład fiolet, który będzie pięknie uzupełniał burzę zieleni pozostałych roślin.
Czasami potrzebne jest solidne źródło inspiracji. Doskonałym wzorem do naśladowania są na przykład małe ogrody japońskie. Prostota tego typu aranżacji doskonale sprawdzi się w naszych małych ogródkach. Aby osiągnąć pożądany efekt, warto wykorzystać duże kamienie, typowe japońskie rośliny i kamienne dekoracje. Drzewa i krzewy do małego ogrodu w dalekowschodnim stylu to na przykład azalia japońska, ligustr, miłorząb chiński czy ozdobne wiśnie.
Małe ogródki przydomowe – jak powiększyć przestrzeń?
Aby oszczędzić jak najwięcej miejsca, projekt małego ogródka powinien uwzględnić potrzeby mieszkańców i obejmować tylko takie funkcje, które rzeczywiście będą wykorzystywane. Jeśli ktoś nie ma czasu zajmować się kwiatami, nie ma sensu tworzyć kwiatowego zakątka – lepiej to miejsce przeznaczyć na przykład na większy teren do zabawy dla dzieci.
Niemal każdy pomysł na mały ogródek przed domem dąży do miniaturyzowania niektórych elementów. Ścieżki lub schodki mogą być nieco węższe niż tradycyjne, warto także wybrać kompaktowy zestaw mebli ogrodowych. Nowoczesny mały ogród nie musi mieć trawnika – zamiast niego można zdecydować się na płyty lub deski.
A może zamontować lustro w ogrodzie? Mały ogród jak najbardziej można powiększyć w ten sposób. Lustrzaną powierzchnię warto na przykład zamontować na części ogrodzenia i otoczyć bluszczem, by zatrzeć jej granice. Dzięki temu rozwiązaniu małe ogródki przed domem lub za nim optycznie zyskują co najmniej kilka metrów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN