Ogród

  Ogród

  Choroby gruszy i ich zwalczanie to temat, który trapi nie tylko wielu amatorów ogrodnictwa, ale również, a może przede wszystkim, właścicieli dużych plantacji tych drzew owocowych. Aby móc zwalczać choroby gruszy, trzeba zdobyć o nich jak najwięcej informacji. Sprawdź, na co najczęściej chorują grusze, i dowiedz się, co możesz zrobić, by im pomóc.

  Bugenwilla to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Roślina wyróżnia się egzotycznym wyglądem, dzięki czemu stanowi oryginalną ozdobę. W Polsce można kupić dwa rodzaje bugenwilli: bugenwillę okazałą oraz bugenwillę gładką. Czym charakteryzują się te gatunki i jak należy je pielęgnować?

  Daglezja to iglaste drzewo o niskich wymaganiach, okazałej wysokości i nietuzinkowym wyglądzie. Jego piękna, regularna korona, pachnące igły i urokliwe szyszki zachwycają ogrodników. To wszystko sprawia, że Polacy bardzo chętnie sadzą daglezje w parkach i dużych ogrodach. Istnieją też mniejsze odmiany daglezji, które świetnie się sprawdzą w mniejszym ogródku.

  Dracena to niezwykle piękna roślina, która ze względu na swój egzotyczny kształt i wygląd liści jest idealna do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Istnieje wiele różnych odmian draceny. Najpopularniejsze z nich to dracena wonna, obrzeżona, deremeńska i dracena Sandera (potocznie zwana bambusem). Pomimo zróżnicowania w wyglądzie, zasady dotyczące uprawy i pielęgnacji sprawdzą się w przypadku większości odmian.

  Funkie ogrodowe, inaczej hosty, to bardzo popularne rośliny ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście, małe wymagania w uprawie oraz długowieczność. Istnieje kilka tysięcy odmian, które różnią się rozmiarem, fakturą, kształtem i ubarwieniem liści, a kilka odmian uprawianych razem, stworzy piękną, kolorową kompozycję w twoim ogrodzie.

  Hoja swoją potoczną nazwę – woskownica – zawdzięcza skórzastej fakturze liści. To piękna roślina, której walory estetyczne to nie tylko egzotycznie wyglądające kwiaty, ale także właśnie woskowate liście, które zdobią często drabinki lub paliki. Hoję w warunkach domowych uprawia się zarówno jako pnącze, jak i zwisającą roślinę.

  Żyzna gleba to taka, która zapewnia najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu roślin. To w niej rozwijają się korzenie roślin, które z gleby pobierają wodę i składniki pokarmowe. Jeśli zapewnimy im dobre warunki, to odwdzięczą się nam zdrowym wyglądem i obfitością plonów.

  Jodła kaukaska to jedna z najpopularniejszych iglastych roślin ozdobnych. Drzewo może być uprawiane bezpośrednio w gruncie zarówno w ogrodzie, jak i w parku. Równie często spotykana jest także jodła w donicy. Bez względu na to, gdzie rośnie, drzewo stanowi doskonały element dekoracyjny. Jakie warunki należy zapewnić jodle kaukaskiej, by prawidłowo się rozwijała?

  Judaszowiec to oryginalne drzewo ozdobne. Wyróżnia się pięknymi kwiatami, które pojawiają się wiosną nie tylko na pędach, ale również na konarach czy pniu. W ten sposób tworzą wspaniały kobierzec, który okala praktycznie całą roślinę. Drzewo to idealnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, a jego urokliwy wygląd każdego zachwyci. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany judaszowca i jak należy go uprawiać?

  Pod nazwą juka ogrodowa ukrywa się najczęściej juka karolińska. Zgodnie z nazwą, roślina ta idealnie sprawdzi się jako ozdoba przydomowego ogródka. Nie musi być jednak sadzona bezpośrednio do gruntu – juka ogrodowa w donicy również doskonale będzie spełniać swoją rolę. Jakie warunki należy zapewnić roślinie, by rozwijała się bez przeszkód?

  Narcyz to bardzo popularny w Polsce kwiat, który znany jest także pod nazwą żonki Co ciekawe, każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem – to ci dopiero botaniczna zagwozdka!

  Piękny kolor, majestatyczny kształt i wysokość sięgająca aż 120 cm. Agapant, zwany również „lilią nilową” lub „lilią afrykańską” to wieloletnia roślina kłączowa. Trudno ją dostać, jeszcze trudniej się nią zaopiekować, jednak efekt, który można osiągnąć, jest tego wart.

  Kokornak to rodzaj rośliny - pnącza, byliny lub krzewu. Kilka gatunków można spotkać i uprawiać w Polsce. Są to łatwe w uprawie i dość odporne na zimno i choroby rośliny. Nie przeszkadza im cień ani zanieczyszczenie powietrza. Ich największą zaletą są dekoracyjne liście.

  Lawenda w doniczce cieszy się coraz większą popularnością. Ze względu na polski klimat, który jest o wiele chłodniejszy niż w naturalnym środowisku tej rośliny, lawenda doniczkowa ma szanse przetrwania jedynie w domu lub na balkonie. Dzięki prawidłowej pielęgnacji i zapewnieniu odpowiednich warunków może być rośliną wieloletnią nawet w Polsce. Sprawdź, jak dbać o lawendę w doniczce i jak ją podlewać, aby przetrwała zimę.

  Kwiat lewkonii to piękna ozdoba ogrodu. Istnieje około 50 gatunków tej rośliny, które można wyhodować z nasion. W Polsce najpopularniejsze są dwie odmiany, które można z powodzeniem stosować jako kwiaty cięte oraz jako element bukietów. Jak uprawiać i pielęgnować lewkonię?

  Miłek wiosenny to niedużych rozmiarów bylina. Sadzonki rośliny najczęściej wykorzystuje się jako element rabat, przydomowych ogrodów oraz skalniaków. Choć bylina wygląda zupełnie przeciętnie i niepozornie, to w rzeczywistości skrywa nieco tajemnic. Poznaj ciekawostki o miłku wiosennym i dowiedz się, gdzie występuje.

  Liatra kłosowa to ozdobna roślina ogrodowa. Jest miododajna, co oznacza, że przyciąga pszczoły i motyle. Jej kwiatostany układają się w charakterystyczne kłosy, które zakwitają od góry. Jak wygląda uprawa liatry? Jak rozmnażać tę efektowną roślinę?Jak chronić przed najczęstszymi chorobami i szkodnikami?

  Ognik szkarłatny to niezwykle efektowny krzew ozdobny, uprawiany w wielu rejonach światach. W Polsce często wykorzystuje się go, sadząc wzdłuż ogrodzeń czy murów, ponieważ świetnie nadaje się jako niezwykle ozdobny żywopłot. Równie świetnie wygląda też wkomponowany w ogródkowy skalniak.

  Miskant olbrzymi, wykorzystywany głównie na cele energetyczne, może stać się częścią naturalnej kompozycji roślinnej w przydomowym ogrodzie. Świetnie sprawdzi się jako trawa dekoracyjna lub jako żywopłot. Dowiedz się, jak dbać o młode sadzonki oraz jak uprawiać tę roślinę na swojej działce.

  Opuchlaki to chrząszcze, których dorosłe osobniki i larwy szkodzą roślinom ogrodowym, a także doniczkowym oraz drzewom i krzewom owocowym. Sprawdź, jak zwalczyć opuchlaki naturalnymi sposobami, takimi jak opryski z nicieni czy wywar z wrotyczu i jak rozpoznać działanie tego szkodnika.

  Parzydło leśne to wyjątkowo odporna i mało wymagająca roślina ogrodowa, która w Polsce występuje też w stanie dzikim. Może przez wiele lat rosnąć w tym samym miejscu i nie wymaga okrywania na zimę. Sprawdź, jakie ma odmiany, jak się uprawia parzydło leśne w ogrodzie, jak się je rozmnaża i jakie szkodniki je atakują.

  Paciorecznik to piękna, egzotyczna roślina ogrodowa. Ma bujne kwiaty, które kwitną od lata do jesieni. Nie jest jednak najprostsza w uprawie. Jak hodować paciorecznik w ogrodzie, a jak na balkonie? Co ile podlewać? Czy przezimuje w gruncie? Jak rozmnażać paciorecznik?

  W naszym kraju kwiaty te są niezwykle popularne, co można zauważyć w sezonie wiosenno-letnim. Pelargonie bluszczolistne są bowiem na większości blokowych balkonów czy przydomowych tarasów. Co więcej, moda na nie nie mija już od wielu lat! Na czym polega ich fenomen?

  Przetacznik kłosowy to dekoracyjna, bardzo odporna i niewymagająca roślina. Jest mrozoodporna i lubi słońce. Po posadzeniu nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale warto pamiętać o jej przycinaniu. Stanowi dobry dodatek do słonecznego ogrodu, szczególnie jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, by opiekować się roślinami.

  Pięciornik krzewiasty to mało wymagający krzew ogrodowy. Dzięki swojej odporności na mróz i długiemu kwitnieniu jest idealnym dodatkiem do wielu ogrodów. Sprawdź, jak uprawiać pięciornika krzewiastego, jak go sadzić i kiedy przycinać.