Wiele osób marzy o domowym ogródku, w którym będą rosły nie tylko nasze rodzime rośliny, ale także te egzotyczne. Jak sadzić pestki cytrusów i awokado? Ile trzeba czekać na owoce? Opowiadał w naszym studiu ogrodnik, Tomasz Kok.
Trybula ogrodowa jest nieco zapomnianą rośliną przyprawową. Jej wygląd jest podobny do pietruszki, co również przekłada się na uprawę. Niewątpliwie warto ją mieć w swoim ogródku ziołowym, aby tworzyć kuchnię pełną unikalnych smaków i aromatów.
„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W najnowszym odcinku serii Łukasz Skop pokazał, jak zbudować szklarnię i co w niej zasiać. Zobaczcie sami!
„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W ciągu najbliższych miesięcy prowadzący Łukasz Skop pokaże, jak na niewielkiej przestrzeni stworzyć prawdziwą oazę zieleni.
Wiosna to najlepszy moment na przesadzanie roślin domowych. Jak sobie z tym poradzić? Na co zwrócić uwagę? W naszym studiu pokazywała to Małgorzata Świgoń, dziennikarka i autorka poradników.
Marzysz o domu pełnym kwiatów, ale nie masz do tego warunków? Jeśli twoje mieszanie jest ciemne i nie sprzyja hodowli roślin mamy dobre wiadomości. Jeszcze wszystko jest możliwe, wystarczy, że oświetlisz rośliny LED-owymi żarówkami. O tym, jak zapewnić kwiatom odpowiednie warunki opowiedział nam Sebastian Kulis, autor książki „Roślinne porady”.
Nie możesz się doczekać balkonu pełnego kolorowych kwiatów, ale jednocześnie boisz się przymrozków? Mamy dobre wieści. Nie ma na co czekać. Już teraz możesz ozdobić wolną przestrzeń barwnymi roślinami. O tych, które wytrzymają wiosenne spadki temperatur, opowiedział w programie Łukasz Skop.
We Włoszech można już kupić truskawki, ponieważ zakwitły kilka tygodni wcześniej niż zwykle. Podobnie jest z polskimi jabłoniami. Skąd to przyśpieszenie w przyrodzie? O tym rozmawialiśmy z Olgą Piórkowską, prowadząca program "Wymarzone ogrody".
Być może trudno w to uwierzyć, ale istnieją rośliny kwitnące w ogrodzie nawet w mroźne dni. Ciemierniki, wrzośce czy kalina wonna doskonale czują się w otoczeniu śniegu i szronu. Jakie kwiaty zimowe warto posadzić w doniczkach, a jakie sprawdzą się na rabatach?
Na początku lutego warto pomyśleć o przydomowym ogródku. Jeżeli na wiosnę chcemy cieszyć się warzywami, takimi jak por, seler czy papryczki chili, to już teraz należy zakasać rękawy i zabrać się za ich wysiewanie.
Storczyki to rośliny tropikalne, które pokochali Polacy. Zachwycają kolorowymi kwiatami i są stosunkowo łatwe w uprawie. Kochają światło i dość wilgotne powietrze. Jak zatem hodować je zimą, kiedy za oknem jest mało słońca, a w domu panuje suche powietrze?
Kwiaty mogą bardzo uczulać, głównie ze względu na pyłek, który potrafi wywoływać między innymi katar sienny czy astmę. Są na szczęście takie gatunki roślin, które nie zrobią alergikowi krzywdy.
Kokedama to nowoczesna metoda oryginalnej uprawy roślin doniczkowych, która wywodzi się z Japonii. Doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i we wnętrzach. Jak o nią dbać? O kokedamie opowiedziała nam Anna Piotrowska.
Rośliny doniczkowe to pasja wielu amatorów mieszkaniowego ogrodnictwa. Zapał i pasja do kwiatów nie zawsze idą w parze z wiedzą na temat ich pielęgnacji. Poznaj najczęstsze błędy, które popełniamy i dowiedz się, jak ich uniknąć.
"Dbaj o swoje rośliny, a one zadbają o twoje ciało i duszę!" - tak uważa Fran Bailey, wielokrotnie nagradzana brytyjska ekspertka ogrodnictwa. O zbawiennym wpływie roślin na człowieka oraz rozmowach z nimi opowiedziała reporterce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze.
O dzisiejszej pogodzie Anna Dec opowiadała z krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Rośnie tam najstarszy w Europie daktylowiec. Jak dbać o taki pomnik przyrody? Ania spotkała się z botanikiem Elżbietą Nowotarską.
Aureospicata oraz Aurea to jedne z dwóch najczęściej sadzonych w Polsce odmian świerka kaukaskiego, które znajdują zastosowanie nie tylko jako drzewa dekoracyjne, ale także jako choinki świąteczne. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja różnych rodzajów świerka kaukaskiego w doniczkach i poznaj jego podstawowe warunki uprawy.
Choinka to jeden z najważniejszych symboli świąt, jednak nie każde mieszkanie jest w stanie ją pomieścić. Alternatywną dla tradycyjnego drzewka może zostać jego miniaturowa wersja. Łukasz Skop, prowadzący cykl „Halo Ziemia”, zaprezentował swoje propozycje mini-choinek.
Są na świecie osoby kochające kaktusy. Należy do nich Mieczysław Burghardt, którego kolekcja liczy aż 5 tys. okazów i jest jedną z największych w Polsce. Skąd pochodzą kaktusy pana Mieczysława? Ile czasu im poświęca? Z kolekcjonerem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Krety to pełne uroku stworzenia, jednak niejednemu ogrodnikowi zdołały uprzykrzyć życie. Na szczęście można sobie z nimi poradzić. Jak pozbyć się kreta z działki w skuteczny sposób?
Uprawa ziemniaka nie jest szczególnie skomplikowana, dlatego jest możliwa zarówno dla własnych potrzeb, jak i na większą skalę. Jakość ziemniaków i ich uprawa w dużym stopniu zależą od jakości gleby, stosowania dodatkowych makro- i mikroelementów oraz skutecznego zabezpieczania przed chorobami i chwastami. Mikołaj Rey odwiedził gospodarstwo na Warmii i Mazurach, gdzie od pokoleń uprawia się ziemniaki.
Opadające jesienią liście są zmorą niejednego ogrodnika. Istnieją jednak powody, dla których nie warto się ich pozbywać. Jednym z nich jest ziemia liściowa, o której rozmawiali reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska i Łukasz Skop, prowadzący cykl „Halo ziemia!”.
Chryzantemy kojarzą nam się głównie z corocznymi wizytami na cmentarzach w dzień Wszystkich Świętych. Dla Japończyków natomiast ten kwiat jest symbolem długowieczności i dobrobytu – zdobi on herb japońskich cesarzy, a sam tron cesarski nazywany jest chryzantemowym. Przyjrzyjmy się więc tej wyjątkowej roślinie. O chryzantemach rozmawiali reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska i Łukasz Skop, prowadzący cykl "Halo ziemia!".
Pielęgnacja storczyka nie jest wyjątkowo skomplikowana, ale wystarczy odrobina niewiedzy, by doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Zgniłe korzenie, brak liści i przesuszone części rośliny nie muszą oznaczać śmierci kwiatu, jeśli reanimacja zostanie przeprowadzona natychmiast po zauważeniu objawów choroby. Ten pięknie kwitnący i pachnący rodzaj byliny warto mieć w swoim domu. Należy jednak wcześniej dowiedzieć się, jakich błędów lepiej unikać, a w przypadku ich popełnienia – jak je naprawić. Sprawdź, jak uratować storczyka.
Kaktusy w domu to bardzo częsty widok. Są jednymi z najpopularniejszych roślin wybieranych do domowej hodowli. Powszechnie uważa się, że kaktus to bardzo prosta w uprawie roślina. Mimo że dużo w tym racji, warto jest poznać najważniejsze zasady, dzięki którym nasze kaktusy będą rozwijały się szybko i zdrowo. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak był u Zdzisława Konratowicza, który ma niezwykłą kolekcję sukulentów.
Podczas podróży do kraju kwitnącej wiśni nie można ominąć atrakcji, jaką jest prawdziwy ogród japoński. Ten cud architektury krajobrazu najczęściej aranżowany jest wokół świątyń i zabytków, ale także w parkach i w otoczeniu domów mieszkalnych. Tradycyjny ogrod japonski to miejsce wyróżniające się wyjątkową atmosferą, zupełnie różne od aranżacji w stylu francuskim czy angielskim.
Małe ogrody przydomowe mogą być prawdziwą oazą spokoju i doskonałym miejscem, by spędzać czas z rodziną czy przyjaciółmi. Potrzebna jest jednak wiedza, jak zaprojektować mały ogród – japoński, angielski czy nowoczesny – tak by odpowiadał potrzebom domowników i stanowił spójną całość z wystrojem domu.
Klon japoński w polskim ogrodzie to rzadki widok. Jego uprawa i pielęgnacja są dosyć wymagające, ale funkcja dekoracyjna, jaką pełni zdrowe i kwitnące drzewo, jest warta poświęceń. Poznaj najpopularniejsze odmiany klonu i dowiedz się, jak dbać o jego młode sadzonki.
Drzewko szczęścia często jest utożsamiane z bonsai. Są to tymczasem dwie różne rośliny. Jednak drzewko szczęścia ma tę zaletę, że jest o wiele prostsze w uprawie. Przeczytaj, jak dbać o drzewko szczęścia, jak je właściwie przycinać oraz na jakie choroby uważać.
Wiąz drobnolistny wykorzystywany jest do formowania drzewek bonsai. Naturalnie występuje w południowo-wschodniej Azji, głównie w Chinach. Może osiągać rozmiary do 25 m, a średnica jego pnia może przekraczać 1 metr. Charakteryzuje się bardzo drobnym liściem, dlatego używany jest w sztuce bonsai.