Nie są trudne w uprawie, ale wymagają stałej opieki. Paprocie to niezwykłe rośliny, a o ich pielęgnacji opowiedział Kasi Olubińskiej, dr Wojciech Podstolski z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Las paprociowy
Mieszkańcom Krakowa udało się powstrzymać wycinkę tamtejszego lasu paprociowego. Przez wiele dni protestowali, aż w końcu władze miasta przychyliły się do ich postulatów.
Ten las paprociowy to rzeczywiście coś wyjątkowego. Można powiedzieć, że to taka zdziczała działka, gdzie rośliny sobie zawładnęły skrawkiem terenu miejskiego
- tłumaczy dr Wojciech Podstolski.
Główną paprocią, która rośnie w tamtym lesie jest pióropusznik strusi. Jak tłumaczy specjalista, jest to roślina, która tworzy długie rozłogi.
To jest gatunek, który jest spotykany w naszych ogrodach. Jest bardzo pospolity, ale tak naprawdę jest chronioną rośliną w Polsce
- dodaje.
Paproć domowa – jak uprawiać?
Paprocie lubią miejsca wilgotne, nad strumieniami, w dolinkach, nad potokami, ale rosną także w naszych, polskich ogrodach. Jednak, żeby zapewnić im długie życie należy mieć na uwadze kilka rzeczy.
Trzeba pamiętać, że paprocie to są rośliny środowisk takich bardzo stabilnych. Lasów, wilgotnych łąk, jakichś zakamarków skalnych
- mówi dr Podstolski.
Dlatego, jeżeli mamy w mieszkaniu w miarę stałą temperaturę, wysoką wilgotność powietrza, to możemy zdecydować się na uprawę tej rośliny. Wybierzmy dla niej jednak miejsce bardziej zacienione.
Potrzebują wyższej wilgotności powietrza, regularnego podlewania, ale nie przelewania
- dodaje.
Należy pamiętać także o drenażu, żeby ziemia mogła nadmiar tej wody wypuścić.
Doniczka musi mieć dziurkę, muszą być kamyczki i najlepiej, żeby nie stała tylko na podstawce, ale na jakimś wyniesieniu na podstawce, żeby ta woda mogła sobie ujść
- tłumaczy specjalista.
Nie stawiajmy paproci na parapetach. Wybierzmy miejsce z dala od okna. Światło powinno być w miarę intensywne, ale rozproszone.
Optymalne warunki paprocie znajdą w kuchni na przykład, albo w łazience widnej
- mówi.
W ogrodzie paprocie powinny znajdować się tam, gdzie są drzewa i krzewy. Nasłoneczniony balkon odpada. Podlewamy wodą miękką, letnią, najlepiej przegotowaną. Możemy skorzystać z deszczówki, jeśli taką posiadamy. Paprocie lubią zraszanie. Świetnie sprawdzi się też nawilżacz powietrza.
Paproć wymaga stałej obserwacji i stałej opieki
zaznacza dr Wojciech Podstolski.
Zobacz też:
- Kwiaty w doniczkach, czyli zielono mi. Jakie rośliny poprawią nam samopoczucie?
- Niezwykła atmosfera kolacji w plenerze. Restauracja podbija serca klientów stolikiem na łonie natury
- Małe borsuki i lisy wychodzą na świat i stawiają pierwsze kroki. "One są tak ufne, jeszcze nie znają pojęcia zła"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska