Nawet prawidłowa pielęgnacja i odpowiednio dobrane miejsce uprawy nie są w stanie ochronić roślin przed chorobami i szkodnikami. Niektóre choroby iglaków szybko rozprzestrzeniają się na rosnące w sąsiedztwie gatunki drzew, co w rezultacie może spowodować znaczne pogorszenie stanu i wyglądu wszystkich roślin w ogrodzie. O czym świadczy brązowienie iglaków i jak rozpoznać, że igły zaatakował przędziorek? Sprawdź, jakie są pierwsze symptomy choroby i kiedy należy wykonać oprysk na iglaki.
Końcówka września, a zarazem początek jesieni, to czas największych prac w ogrodzie. To właśnie od tego zależy, jak będzie on wyglądał w następnym roku. Czego w takim razie należy się pozbyć, a co warto już zasiać? Z pomocą przychodzi Łukasz Skop.
Wszyscy wiemy, że kwiaty domowe i balkonowe rosną w ziemi, która znajduje się w doniczkach. Czy może być inaczej? Okazuje się, że tak. Istnieje japoński sposób nazwany kokedama, co tłumaczy się dosłownie jako kula z mchu. Łukasz Skop pokazał jak ją wykonać.
Początek jesieni to doskonały moment na suszenie kwiatów i traw ozdobnych. Takie rośliny mogą stanowić piękną dekorację mieszkania. Które z nich nadają się do suszenia? Jak to zrobić w prawidłowy sposób? Zapytaliśmy o to specjalistkę.
"Mimozami jesień się zaczyna" - śpiewał Czesław Niemen. Przyroda o tej porze roku zachwyca. Łukasz Skop postanowił ją zatrzymać i na naszej działce, z gałązek, przygotował sadzonki na letnie miesiące. Jak rozmnożyć rośliny?
To już oficjalne - najpiękniejszy ogródek przy domu rodzinnym należy do Moniki i Witolda Zapaśników. To właśnie ich skrawek ziemi nagrodzono w prestiżowym konkursie "Warszawa w kwiatach i zieleni" organizowanym przez Urząd Miasta.
Bartosz Warwas to prawdziwy pasjonat sztuki bonsai. Choć na co dzień jest aptekarzem, to miniaturyzacja roślin staje się jego drugim zawodem. O swoim hobby oraz o tym, jak krok po kroku uformować drzewko bonsai opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Nazewnictwo „pigwowiec” i „pigwa” używane jest w Polsce zamiennie, by określić krzewy dające cierpkie, małe „jabłuszka” bogate w witaminę C. Warto wiedzieć, jak odróżnić te dwa gatunki - wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
Marek Lesiewicz ma 11 lat i kocha rośliny. Do tego stopnia, że przeznacza na nie każdą złotówkę z kieszonkowego. Może pochwalić się ogrodem tak dużym, że jego podlanie zajmuje aż trzy godziny. Jak zaczęła się jego pasja i skąd czerpie niezbędną wiedzę?
Początek września to doskonały moment, aby sprawdzić, jak się mają rośliny, które rosną w doniczkach postawionych na balkonie. O tym, które z nich wymagają przycięcia powiedział Łukasz Skop. Nasze ekspert pokazał również, jak przygotować poidełko dla ptaków.
Za nami suche i gorące lato. Łukasz Skop, po krótkiej przerwie, postanowił wrócić na swoją działkę, aby sprawdzić, co na niej wyrosło i jak rośliny poradziły sobie z upałami. Podzielił się także z widzami wiedzą na temat tego, co warto przyciąć na początku września.
Kompost to nieoceniony dla ogrodników nawóz organiczny, nazywany przez nich czarnych złotem. Można go kupić już w gotowej formie, ale też z powodzeniem zrobić w domu. Sposób na to pokazała Klaudia Sidorowicz. Do jakich roślin nie powinno się go używać?
Jedni zbierają znaczki, monety czy płyty winylowe, natomiast Kamil Mączkowski kolekcjonuje rośliny. I to nie byle jakie, bo z całego świata, których ceny mogą zaskakiwać. Nam opowiedział o swojej niezwykłej pasji i związanych z nią obowiązkami.
Nie od dziś wiemy, że pozory mogą mylić, zwłaszcza w świecie przyrody. Dowodzi tego lipthos, wyjątkowa roślina, która na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe kamienie. Nie jest to jednak jedyny przykład dziwnych tworów natury. Dowiedz się, jakie rośliny zasługują na miano dziwolągów.
Śledzi po śladach i tropi po tropach - wszystko po to, by znaleźć oznaki obecności dzikich zwierząt. O tym, że warto zaprosić je na działkę, przekonuje Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie". Jak podkreśla, ożywiają ogród i pomagają w walce ze szkodnikami.
Chociaż lato powoli dobiega końca, mamy jeszcze okazję zabawić się w ogrodnika. Co powiecie na łąkę kwietną? Zasiana w ogrodzie czy na balkonie pozwoli nam już w maju przyszłego roku cieszyć oko pięknymi kwiatami. To co, siejemy?
W ogrodach, na działkach, a nawet na balkonach sierpień kusi nas wspaniale dojrzewającymi warzywami i pięknie kwitnącymi kwiatami. Prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?" Łukasz Skop poszukał trochę mniej oczywistych roślin jadalnych, które ukrywają się w trawie, tuż przy samej ziemi. Zobacz, co znalazł.
Codziennie bywamy narażeni na nerwy związane z pracą czy nieprzyjemnymi zdarzeniami, które nas spotykają. Każdy ma swoje pomysły na rozładowanie negatywnych emocji – od uprawiania sportu po czytanie książek. Równie skuteczne może być również uprawianie ogródka. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści mogą z tego płynąć.
Gdy nadchodzą ciepłe miesiące życie przenosimy na taras lub do ogrodu. Pogoda w Polsce bywa jednak dość kapryśna, dlatego urządzenie "drugiego domu" wymaga odpowiednich rozwiązań. Czego nie powinno zabraknąć w naszej przestrzeni na świeżym powietrzu?
W tym roku jest ich szczególnie dużo. Komary to prawdziwa zmora wakacji. Potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejszy wypoczynek. Łukasz Skop stwierdził, że musi znaleźć na nie skuteczny sposób. Jak postanowił, tak zrobił. Zobaczcie sami.
Przycinanie drzewek owocowych to żadna sztuka. Każdy działkowiec hobbista może to wykonać samodzielnie, bez konieczności zatrudniania profesjonalnych ogrodników. Warto się dowiedzieć, jak i kiedy przycinać drzewa owocowe.
Kosimy trawę, zrywamy kwiaty, kroimy warzywa, rwiemy sałatę - a wszystko to z przekonaniem, że rośliny nie odczuwają bólu. Istnieją jednak badania, które podważają to twierdzenie. Jakie jeszcze sekrety skrywają rośliny?
Tegoroczne wakacje Polacy szczególnie chętnie spędzają na działkach. A co słychać na naszej? Łukasza Skopa, prowadzącego cykl „Co z tego wyrośnie?”, odwiedzili mali goście. Zobaczcie, co wspólnie stworzyli.
Flower box to ciesząca się coraz większą popularnością metoda prezentowania kwiatów w… pudełkach. Tego typu aranżacje doskonale sprawdzają się jako prezent na ślub, chrzciny czy urodziny. Dowiedz się, jak samemu przygotować szykowną kompozycję kwiatową nie wydając przy tym majątku.
Miejski ogród społeczny to piękne dzieło Katarzyny Staniak i Karoliny Duchińskiej. Inicjatywa gromadzi wiele osób chętnych do wspólnego działania dla wzajemnej korzyści. Dzięki ich pracy rosną smaczne i zdrowe i warzywa, które będą dostępnego dla każdego.
Przez ostatnie cztery miesiące wspólnego działkowania przycinaliśmy gałęzie wysoko w koronach drzew i sadziliśmy rośliny przy samym gruncie. Są jednak rośliny, które łączą niebo i ziemię – pnącza. Pod koniec czerwca wspaniale rozkwitają wielokolorowe, pachnące nocą wiciokrzewy, rdestówka Auberta, czy powojniki. Gatunki, które idealnie sprawdzą się na działkach i w ogrodach pod lupę wziął Łukasz Skop.
Chcesz zakryć brzydki widok, albo odgrodzić się od sąsiadów? Z pomocą przychodzą rośliny do zadań specjalnych, czyli pnącza. O tym, jakie wybrać i jak je rozmnożyć, opowiedział Łukasz Skop, prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?”.
Wiosną wiele osób postanowiło zmienić swoje balkony i parapety w kwietniki, zielniki i tropikalne lasy. Dla niektórych przygoda z ogrodnictwem okazała się jednak zbyt dużym wyzwaniem, przez co musieli pożegnać się ze swoimi zielonymi podopiecznymi. W programie rozmawialiśmy o tym, kiedy i jak możemy uratować nasze rośliny.
Zbliżające się wakacje będą inne niż dotychczas. Więcej czasu będziemy spędzać na działkach i w ogrodach. Żeby zająć dzieci, a przede wszystkim dostarczyć im rozrywki, warto zrobić piaskownicę. A jak ją wykonać? Doradza Darek „Stolarz” Wardziak.
W parny dzień, po nocnej burzy wyjątkowo intensywnie czujemy wszelkie ziołowo-kwiatowe zapachy. O tej porze roku swą woń roztaczają m.in.: jaśminowce wodne, róże wielokwiatowe, piwonie czy wieczorniki damskie. Jeśli chcemy cieszyć się tymi aromatami w gorące, letnie dni wystarczy, że założymy w naszym ogródku zielnik. Łukasz Skop prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” zademonstrował nam, jak się to robi.