Julek Guentzel ma niecodzienne hobby. 10-latek w swoim pokoju stworzył pokaźną plantację awokado. Jaki cel przyświeca małemu miłośnikowi egzotycznego owocu?
Początek maja to idealny czas, by zabrać się za aranżację balkonu czy tarasu, którym będziemy się cieszyć przez najbliższe miesiące. Jak zatem wygodnie go urządzić, by stworzyć strefę wypoczynku i relaksu? Na te pytania odpowiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Nowak–Ibisz, znana jako Pani Gadżet.
Pandemia sprawiła, że zapragnęliśmy posiadać skrawek własnej ziemi. Rynek nie pozostał na to obojętny i ceny rodzinnych ogródków działkowych poszybowały w górę. O tym, z czym należy się liczyć, decydując się na zakup tego typu nieruchomości mówił ekspert Maciej Mindak.
Byliny cieniolubne to dosłownie zbawienie dla właścicieli ogrodów, w których słońce bywa nieczęstym gościem. Wbrew pozorom roślin, które świetnie poradzą sobie w cieniu lub półcieniu jest naprawdę wiele, zarówno tych zielonych, jak i tych kwitnących - wystarczy rozejrzeć się w centrum ogrodniczym.
Obecnie w ogrodach kwitną hiacynty, miodunki i ziarnopłony, jednak nie wszystkie rośliny obudziły już się po ciężkiej zimie - róże mają z tym problem. Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN radził: "Jeśli chcemy w tym roku cieszyć się ich kwiatami, musimy teraz je przyciąć i pobudzić do życia". Jak to prawidłowo zrobić?
Hałas, nieprzespane noce i bałagan. To właśnie, dla wielu z nas, definicja remontu. Jak się okazuje, odświeżanie przestrzeni w domu może być znacznie prostsze. Poznajcie sprawdzone patenty na wygodny remont.
Ogród od zawsze kojarzy się ze spokojem i powrotem do natury. Każdy, kto marzy o ukwieconym skrawku ziemi, chciałby, aby festiwal kolorów trwał od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków. Jak osiągnąć taki efekt? Zainspiruj się pomysłami pani Bożeny z programu "Nowa Maja w ogrodzie".
Zacieniony ogród to zmora wielu miłośników roślin. Zagospodarowanie przestrzeni, do której rzadko dociera słońce, jest nie lada wyzwaniem. Nierzadko ta część ogrodu pozostaje zaniedbana. Rzeczywiście nie wszystkie rośliny dobrze zniosą takie warunki, jednak z całą pewnością jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Uprawa ziemniaków w ogrodzie warzywnym nie jest trudna, ale warto znać kilka sekretów. Jak sadzić ziemniaki na działce? Jaki jest najlepszy termin? Ile sztuk ziemniaków sadzeniaków potrzeba na hektar? Jak uprawiać ziemniaki w workach na balkonie czy tarasie?
Żywopłot to piękna zielona ściana, która odgradza nasze podwórko od ulicy. Dzięki niemu podczas prac w ogrodzie czy wypoczynku czujemy się po prostu bardziej komfortowo. Jednak, aby żywopłot spełniał swoje funkcje, trzeba o niego zadbać i odpowiednio go przycinać. Jak to zrobić?
Maja Popielarska radzi, co najlepiej uprawiać na parapecie w mieszkaniu i balkonie. Dziennikarka nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o tajniki roślin. Jak zapewniała widzów Dzień Dobry TVN, każdy z nas może zrobić sobie w domu mały ogródek. Szczypiorek, koperek czy natka pietruszki mają szansę wyrosnąć w zaledwie kilka dni.
Maja Popielarska jak nikt zna się na tajnikach uprawy roślin ogrodowych lub tarasowych i właśnie o tych drugich będzie dziś mowa. W sieci często pojawiają się głosy, że trudno o dobry nawóz, a dostęp do kompostu, jeśli nie ma się własnego ogródka, jest właściwie niemożliwy. Czy rzeczywiście? Zobaczcie jak zrobić kompostownik na tarasie.
Jak uprawiać mieczyki? Kwiaty są dość wymagające, potrzebują bowiem dobrej gleby, zasobnej w składniki pokarmowe i specyficznej opieki. Cebulki mieczyków nie są odporne na przymrozki, przed zimą trzeba je więc wykopać i przechowywać w suchym miejscu aż do wiosny. Podpowiadamy, kiedy sadzić mieczyki i jak przygotować je do zimy.
Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia. W lasach czy parkach zaczynają się pojawiać dzikie zwierzęta, np. jeże. Co warto o nich wiedzieć? Czy widok samotnego zwierzaka to sygnał, że powinniśmy interweniować?
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Aby przyspieszyć wzrost naszych ogrodowych roślin, warto pomyśleć o ich przycięciu. Które wymagają takiej pielęgnacji i jak zrobić to prawidłowo? Dowiecie się tego z naszego materiału?
Wraz z nadejściem wiosny wiele osób powraca na działki. Jak je przygotować do uprawy roślin? O tym w cyklu "Co z tego wyrośnie?" opowiedział Łukasz Skop. Zdradził także, jak przy pomocy naturalnych barwników ozdobić pisanki.
Jest już wiosna, w związku z czym warto w zaciszu własnego domu zamienić aromatyczne świeczki na pachnące, kolorowe kwiaty. Które z nich najlepiej wybrać, by ożywić wnętrza? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka, Anna Wojtala.
Wakacje pod palmami mogą trwać krótko, ale w rzeczywistości palmy to rośliny długowieczne, które mogą z nami zostać na długie lata. Warto więc zadbać, by odpowiednio zająć się ich domową uprawą. Krok po kroku wyjaśnił to Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?". Pokazał też, jak przygotować palemkę wielkanocną.
Bartek Jędrzejak wiosennie przywitał widzów Dzień Dobry TVN z Gdańska. Nasz prezenter pogody wybrał się do nietypowego miejsca, jakim jest schronisko dla bezdomnych roślin. To właśnie tam trafiają schorowane i niechciane kwiatki. Specjalistka zdradziła nam, jak prawidłowo przygotować rośliny doniczkowe na wiosnę.
Wczesną wiosną wszystkim nam przyda się dodatkowy zastrzyk witamin i minerałów. Rośliny doniczkowe nie są pod tym względem wyjątkiem. Już teraz możemy rozpocząć nawożenie ich, żeby bez opóźnień zaczęły sezon. Jak to zrobić?
Cebulki kwiatowe to jedne z pierwszych roślin, które pojawiają się wiosną w naszym ogrodzie. Marzec to idealny czas, by je przesadzić. Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?" pokazał, jak zrobić to w prawidłowy sposób.
W czasie lockdownu wiele osób pokochało kwiaty doniczkowe. Wśród ulubionych roślin prym wiodą egzotyczne monstery. Pięknie wyglądają, a co równie ważne - są łatwe w uprawie. W Dzień Dobry TVN opowiadała o nich florystka, Anna Wojtala.
Cebula szalotka jest znana od dekad. Pojawiała się w kuchniach naszych prababć, babć i mam. Czy jednak zawsze korzysta się z niej poprawie, wykorzystując w pełni jej walory smakowe i odżywcze? Warto wiedzieć, jak ją hodować i przygotować, by móc czerpać ze źródła witamin i mikroelementów, którym bez wątpienia jest szalotka.
Muchołówka pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie można spotkać ją w stanie dzikim. W polskich domach uprawiany jest jej najpopularniejszy gatunek, czyli muchołówka amerykańska. Jest to kwiat owadożerny, który do swoich pułapek przyciąga nie tylko muchy, ale również komary i pająki. Chcesz uprawiać roślinę w domu? Sprawdź, jak dbać o muchołówkę i czym ją karmić.
W Dzień Kobiet wiele pań dostaje bukiety, bądź pojedyncze kwiaty. Niestety często się zdarza, że rośliny bardzo szybko więdną. Co można zrobić, aby przedłużyć im życie? W Dzień Dobry TVN mówiła o tym florystka, Anna Wojtala.
Aranżacja balkonu w bloku nie jest łatwym zadaniem. Często nie ma tam wystarczająco dużo przestrzeni, by zrealizować wszystkie marzenia czy pomysły dotyczące idealnego miejsca do wypoczynku.
Wraz z nadejściem wiosny warto wprowadzić do swojego otoczenia trochę więcej kolorów i roślinności. Zobacz, jakie kwiaty sadzimy w kwietniu na działkach oraz na balkonach.
Do tego, aby stworzyć domowy ogródek wcale nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi czy drogich doniczek. Wszystko, co niezbędne możemy zrobić sami przy pomocy przedmiotów, które zazwyczaj wyrzucamy. Kilka pomysłów podrzucił Łukasz Skop.
Uprawa grochu siewnego daje wiele możliwości. Żeby jednak z nich skorzystać, koniecznie trzeba dowiedzieć się, jakie jego odmiany można spotkać na rynku i jak należy je uprawiać.
Bartek Jędrzejak zabrał widzów do świata tulipanów. Wbrew pozorom nie pojechał wcale do Amsterdamu, lecz odwiedził polską miejscowości Żółwin. Na miejscu rozmawiał ze specjalistami i dowiedział się, jak zadbać o kwiaty, by stały w wazonach jak najdłużej.