Wzajemne oddziaływanie zachodzi na wielu płaszczyznach. Są ludzie, którzy się lubią i tacy, którzy niekoniecznie się ze sobą dogadują. Podobnie sprawa wygląda w przypadku roślin. Niektóre z nich będą się wzajemnie wspierać lub wręcz przeciwnie, osłabiać. Takie zależności między gatunkami wykorzystuje właśnie uprawa współrzędna.
Świdośliwa to rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo, które warto uprawiać ze względu na jego walory ozdobne i smakowe. W okresie wczesnej wiosny roślinę zdobią liczne, najczęściej białe kwiaty. Owoce świdośliwy są jadalne, wyglądem przypominają borówki. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji słodkich przetworów.
Grab kolumnowy występuje w większości krajów europejskich. Najczęściej spotyka się go w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej. W ogrodach bywa sadzony jako soliter. Ciekawym zastosowaniem rośliny jest formowany, gęsty żywopłot lub drzewko bonsai. Na jakie odmiany zwrócić uwagę i czym się wyróżniają? Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?
Oleander to roślina legenda. Kojarzony jest przede wszystkim z racji swoich właściwości trujących, które stały się motywem wielu filmów czy anegdot. Jednak to również bardzo piękna roślina, charakteryzująca się dużymi kolorowymi kwiatami i wiecznie zielonymi liśćmi.
Jodła kaukaska, inaczej jodła normandzka, to jeden z ciekawszych gatunków wśród drzewek ozdobnych. Jodła tego typu jest dość wymagająca, jednak odwdzięcza się ona wysoką trwałością i efektownym pokrojem korony. Z kolei jodła koreańska zachwyca nietypowym, niebieskim zabarwieniem szyszek.
Cyprysik groszkowy to jeden z najbardziej wdzięcznych w uprawie miniaturowych cyprysów: 10 letnie drzewko osiąga wysokość około pół metra. Większość z cyprysików przycinamy tuż przed wiosną, jednak uważając na przymrozki. Jest to roślina łatwa w formowaniu, dobrze znosi nawet silne przystrzyżenie.
"Po trzydziestu latach wciąż nie mam dość"
Dynie olbrzymie to wyjątkowe okazy warzyw, które mogą osiągać wagę zbliżoną do samochodów osobowych. Unikatowy egzemplarz wyhodowany przez Mateusza Dąbrowskiego z Zarzecza waży blisko 850 kilogramów i zapewnił plantatorowi zwycięstwo w zawodach organizowanych na Opolszczyźnie.
Plastikowe odpady stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych to jedno z najważniejszych przedsięwzięć proekologicznych, w którym może wziąć udział każdy z nas. Łukasz Skop przekonuje, że działania sprzyjające idei "zero waste" można wprowadzić w życie nie tylko w domu, ale także na działce i w ogrodzie.
Amarylis może poszczycić się jednym z największych kielichów kwiatowych wśród roślin, które możemy hodować w domu. Jest to roślina niezwykle dekoracyjna. Czy jest też bardzo wymagająca? Otóż nie! Wbrew pozorom, amarylis nie ma dużych wymagań w uprawie domowej.
Magnolia parasolowata to ozdobne drzewo rosnące w prywatnych ogrodach, ogrodach botanicznych i parkach. Jest drzewem o egzotycznym wyglądzie, ma ogromne, rozłożyste liście, których długość dochodzi nawet do 60 cm. W okresie kwitnienia wypuszcza intensywnie pachnące białe kwiaty i czerwone owoce, które są pokarmem dla zwierząt. Magnolia jest drzewem bardzo wymagającym.
Kupidynek to ozdobna roślina, podobna do chabra i stokrotki. Rośnie na łąkach i w ogrodach. Ze względu na ich trwałość, kwiaty wykorzystuje się również jako ozdobę ciętych bukietów. Ma konkretne wymagania w uprawie i pielęgnacji. Cechuje się delikatnością i subtelnością. Ze względu na swoje rozmiary w kompozycjach rabatowych może być kolorowym tłem dla innych, mniejszych roślin.
Interesują cię rośliny o prozdrowotnych właściwościach? A może szukasz nowej przyprawy? W obu przypadkach kocanka włoska będzie w sam raz dla ciebie.
Jak wyhodować piękną, rodzącą słodkie owoce roślinę w domu?
Samuel Aab to licealista, który pasjonuje się uprawą bananowców. Na kawałku nieużytku w centrum Krakowa stworzył niezwykły ogród, który robi wrażenie na sąsiadach i pasjonatach roślin. Teraz chłopak opowiedział o swojej pasji w Dzień Dobry TVN.
Katalpa (surmia) jest niewielkim drzewem ozdobnym. Jej walory dekoracyjne to bujna korona, oryginalne liście w kształcie serca, kremowobiałe kwiaty, a po okresie kwitnienia ciekawie wyglądające owoce. Dużą zaletą rośliny jest to, że w zależności od odmiany nadaje się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Jak należy ją uprawiać, by rozwijała się prawidłowo?
Klon palmowy (Acer palmatum) to znane drzewo ozdobne. Ma oryginalny wygląd, a przy tym jest niewysokie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych ogrodach. Posiada także wiele ciekawych odmian, które w doskonały sposób potrafią urozmaicić zielony teren. Mimo wielu zalet, jest to niestety roślina wymagająca. W jaki sposób należy pielęgnować klony palmowe, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas?
Poznaj porady naszego ogrodnika.
Trawa niedźwiedzie futro to właściwie kostrzewa miotlasta, która w naturalnych warunkach występuje przede wszystkim w Pirenejach, ale ze względu na swój niezwykle atrakcyjny wygląd z powodzeniem jest hodowana i uprawiana na niemal całym świecie. Ta niezwykła roślina porasta tereny, na których często występują pożary i nawet jeśli ogień strawi jej liście, to podziemne kłącza są w stanie przetrwać. Co więcej, niedźwiedzia trawa jest jedną z pierwszych roślin, które pojawiają się na pogorzelisku.
Trawy ozdobne czarne to grupa bylin w dalszym ciągu mało znanych w Polsce. Na tle innych roślin wyróżniają się nietypowym czarnym kolorem, który praktycznie nie występuje w świecie roślin. Intensywność i głębię koloru roślina zmienia wraz z dostępem do pełnego i gorącego słońca. Nie zadowoli się słabym podłożem. Najlepsza będzie dla niej żyzna i wilgotna ziemia.
Jałowiec to charakterystyczny krzew z liśćmi w kształcie długich szpilek. Roślina przybiera różne wysokości i formy w zależności od odmiany. Jałowiec pospolity to najczęściej spotykany gatunek, który rośnie w bardzo wielu miejscach. Krzew z łatwością przystosowuje się do niesprzyjających warunków – słabej gleby czy małego nasłonecznienia.
Przebiśnieg to kwiat, który dzieci poznają najwcześniej, zwyczajowo wychodząc na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak kończącej się zimy. Zwiastunami wiosny są także m.in. krokusy czy żonkile, ale to właśnie białe kwiaty pojawiają się najwcześniej. Przebiśniegi przez wiele lat były pod całkowitą ochroną i choć teraz ich ochrona jest częściowa, warto zainteresować się samodzielną uprawą przebiśniegów, jeśli chcemy każdego roku cieszyć się tymi kwiatami.
Fiołki afrykańskie, rozumiane jako czysty gatunek, to fioletowe kwiaty doniczkowe, które naturalnie występują na terenach górskich w Afryce Południowej. W Polsce uprawiane są wyłącznie w domu, ponieważ mają dużą skłonność do przemarzania i nawet niewielkie ochłodzenie może stać się przyczyną chorób tych roślin. O czym należy pamiętać, wybierając rośliny i sadząc je w doniczkach? Jakie odmiany fiołków są najbardziej atrakcyjne?
Jesień i późne lato to idealny moment na przesadzanie krzewów liściastych, a zwłaszcza malin. Najlepiej zrobić to jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, ale wtedy, kiedy roślina przestała wydawać już owoce. Sprawdź, jak to zrobić.
Głogownik to szybko rosnący, zimozielony krzew, który jest oryginalną ozdobą ogrodu przez cały rok. Dużym powodzeniem cieszy się również głogownik na pniu, który najczęściej sadzi się w donicach lub pojemnikach. Poszczególne odmiany idealnie nadają się do uprawy balkonowej lub tarasowej. Jakie sadzonki warto kupić i jak go uprawiać, aby jak najdłużej cieszyć się czerwonymi liśćmi i pięknymi kwiatami głogownika?
Jarząb pospolity jest znany pod bardziej popularną nazwą jarzębiny. Roślina przybiera różne formy – jarząb pospolity Pendula jest odmianą niską, z kolei jastrząb pospolity Fastigiata to już wyższe, zgrabne drzewko, które sadzone jest nie tylko w ogrodach, ale też w parkach, przy ulicach czy alejkach.
Świerk serbski należy do rodziny sosnowatych. Nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji, dlatego bardzo chętnie sadzony jest w ogrodach. Ponadto akurat ten gatunek świerka rośnie bardzo szybko! Jeżeli chcemy zazielenić swój ogród, z całą pewnością świerk serbski spełni swoją rolę.
Anturium jest rośliną egzotyczną. Prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie czerwony kwiat anturium. Roślina ta jest bardzo chętnie kupowana nie tylko ze względu na oryginalny wygląd, ale też dlatego, że jest to roślina dość wytrzymała, chociaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Choroby wiśni są w Polsce dość powszechne, dlatego też uprawiając to drzewo, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie objawy mogą świadczyć o problemach rośliny. Szkodniki często atakują zupełnie zdrowe egzemplarze drzew, należy więc pamiętać o obserwacji drzewa i szybkim reagowaniu na nietypowe zmiany w jego wyglądzie.
Możemy się nim cieszyć dzięki pracy leśnych zapylaczy: pszczół, trzmieli czy motyli.