Kwiaty nie tylko mogą posłużyć jako dekoracje i dodatki do wnętrz. Okazuje się, że są bardzo praktycznymi elementami natury i znajdują zastosowanie także w kuchni.
Trawy dekoracyjne coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach. Doceniane są nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również na uniwersalność. Jednym z gatunków najchętniej sadzonych w ogrodach jest rozplenica japońska. Na szczególną uwagę zasługuje jej odmiana "Rubrum". Czym wyróżnia się ten rodzaj trawy? Jakie ma zastosowanie w ogrodzie? Jak wygląda uprawa i zimowanie rozplenicy "Rubrum"?
Sezon wytężonej pracy na działce dobiegł końca. Rośliny weszły w stan spoczynku, żeby w dobrej formie przetrwać zimę. A jak zadbać w tym czasie o domowe kwiaty doniczkowe? O tym opowiedział autor bloga Bez-Ogródek i dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.
Ze względu na nadejście jesieni, dla działkowiczów zbliża się czas odpoczynku. Przed nim jednak należy posprzątać ogródek, by w kolejnym roku plony również dopisywały. O tym, jak to zrobić, w Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Skop, autor popularnego bloga Bez-Ogródek i dyplomowany biotechnolog roślin.
Fatsja japońska jest rośliną doniczkową. Ze względu na swoje okazałe rozmiary i ogromne, rozłożyste liście wykorzystuje się ją od ponad wieku jako domową roślinę ozdobną. Jest prosta w uprawie i utrzymaniu. Wymaga minimum uwagi w pielęgnacji. Fatsja japońska bywa celem ataków szkodników i chorób, ale mimo to jest rośliną bardzo odporną, także na warunki środowiska i temperaturę.
Kalmia szerokolistna, obok kalmii wąskolistnej i wielolistnej, to jeden z trzech najczęściej występujących gatunków zimozielonych w polskich ogrodach. W naturalnym środowisku spotyka się ją na obszarach Ameryki Północnej i na Kubie. Należy do grupy roślin wrzosowatych, które pięknie prezentują się na rabatach i w towarzystwie rododendronów. Jakie wymagania uprawowe ma kalmia szerokolistna i jak dbać o jej sadzonki w polskim klimacie?
Górskie kwiaty rzadko spotyka się w ogrodach, zwłaszcza, że część z nich jest chroniona i trudno dostępna. Jednak to właśnie takie gatunki zasługują na największą uwagę, szczególnie w tych ogrodach, w których gleba nie jest najlepszej jakości i nie można zasadzić w niej bardziej wymagających kwiatów. Alternatywą dla roślin prawnie chronionych, których nie można sprowadzić na swoją działkę z ich naturalnego miejsca występowania, jest dębik ośmiopłatkowy. Jak wygląda roślina i dlaczego warto ją uprawiać?
W Dzień Dobry TVN gościła Bożena Ogar-Ekiert z córką Grażyną. Panie zajmują się zielarstwem odkąd przeprowadziły się na Kaszuby. W programie opowiedziały, na co zioła mogą nam pomóc, a także wytłumaczyły, jak sporządzić napar na poprawę odporności.
Przed nastaniem mrozów należy zająć się rosnącymi na działce kwiatami. Jak to zrobić, aby w następnym sezonie cieszyć się ich kolorami? O tym w Dzień Dobry TVN w cyklu "Co z tego wyrośnie?" opowiedział dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.
Komarzyca to roślina wyjątkowa. Wyróżnia ją nie tylko zdolność do odstraszania komarów, ale też niezwykły wygląd. Komarzyca posiada długie pędy, gęsto porośnięte liśćmi. Wspaniale prezentuje się w podwieszanych donicach na balkonie czy tarasie.
W miejscowości Rozwarowo, w województwie zachodniopomorskim, powstaje tzw. las kieszonkowy. Czym się charakteryzuje? Jakie drzewa w nim rosną? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Klony ozdobne cieszą się dużą popularnością w Polsce. Oprócz rodzimych gatunków coraz częściej sadzimy klon jesionolistny (Acer negundo). Jest łatwy w uprawie i często spotyka się go nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również na terenach zielonych w mieście. Poznaj jego najciekawsze odmiany oraz dowiedz się, jak powinno wyglądać przycinanie tego drzewa.
Chryzantemy to ostatnie kwiaty, którymi możemy cieszyć się, gdy przyroda szykuje się do zimowego snu. Te efektowne rośliny nie są zbyt wymagające, jednak warto zadbać, by miały wszystko, czego potrzebują. Łukasz Skop zdradził, co trzeba wiedzieć o królowych jesieni.
Drewniane donice mogą idealnie uzupełnić wystrój pomieszczenia, a także ogrodu. Nie trzeba ich jednak kupować, a można zrobić samodzielnie. Jak je wykonać? Oto rady Olgi Szarmach i Izabeli Piórkowskiej z programu HGTV pt. "Wymarzone ogrody".
Prawie każdy pije kawę, zwłaszcza rano, kiedy potrzeba nam dodatkowej energii. Wielu smakoszów woli wybrać sypaną lub świeżo mieloną, a po takiej zostają dodatkowe odpady - fusy. Zimą mogą służyć do posypywania oblodzonych dróg, ponadto mogą być wykorzystywane jako kosmetyk i nawóz. Sprawdź nasze pomysły na wykorzystanie fusów po kawie.
Trawa pampasowa w ogrodzie lub na balkonie stanowi dekorację przez cały rok. Wiosną i latem oko cieszyć będą liście, jesienią dekoracyjne wiechy, a zimą zaś urocze chochoły. Nie ważne, czy posadzimy trawę pampasową różową czy trawę pampasową białą - nasz ogród będzie przykuwał uwagę. Chociaż to trawa pampasowa różowa jest bardziej efektowna i intrygująca.
Orzech włoski jest w Polsce bardzo ceniony. Owoce i liście orzecha włoskiego wykorzystuje się w kuchni, medycynie i kosmetologii. Jakie ma właściwości?
Wszyscy lubimy rośliny, które mają różne zastosowania. Gatunki rzadko spotykane w ogrodach budzą naszą ciekawość i coraz częściej robimy dla nich miejsce w naszych ogrodach. Tak właśnie jest w przypadku miechunki rozdętej, zdobywającej coraz większą popularność.
Paul Bargetto łączy miłość do ogrodnictwa z pasją do sztuki.
Hibiskus to azjatycka piękność, którą możemy zarówno hodować w naszym ogrodzie, jak i cieszyć się jej właściwościami zdrowotnymi. Opisujemy najpopularniejsze odmiany hibiskusa oraz podpowiadamy, jak należy je pielęgnować.
Kwitnące byliny to ulubienice wielu ogrodników. Bez nich trudno o kolorową rabatę, czy atrakcyjny skalniak. Interesującym przykładem byliny jest odętka wirginijska, która posiada wiele zalet.
Zobacz, jak zrobić wazon z dyni.
Śliwa ałycza to drzewko owocowe pochodzące z dalekich krajów Azji. Przeważnie rośnie dziko, jednak z łatwością adaptuje się w ogrodzie. Często wykorzystywana jest do naturalnych i swobodnych żywopłotów. Jest prosta w uprawie i pielęgnacji. Śliwa ałycza ze względu na duże podobieństwo często mylona jest z mirabelką. Jak uprawiać śliwę i jak zrobić z niej żywopłot?
Oprócz urządzenia domu warto zadbać również o ogród czy balkon. Doskonałą rośliną, która ozdobi ogród, jest rozchodnik. Odmiany rozchodnika są bardzo liczne, dlatego każdy znajdzie dla siebie taką, której kwiaty oraz wielkość będą się komponowały z innymi roślinami rosnącymi w ogrodzie.
Coraz częściej decydujemy się na uprawę roślin egzotycznych w naszym ogrodzie. Rzadko spotykane i niezwykle atrakcyjne rośliny pochodzące z odległych zakątków świata to ciekawe urozmaicenie pospolitych aranżacji na działce. Jedną z ciekawszych i coraz popularniejszych roślin, które są dostępne na rynku, jest kuflik cytrynowy.
Posiadając ogród, chcemy, by był on nie tylko piękny, ale i niekłopotliwy - zwłaszcza jeśli jesteś amatorem w ogrodnictwie lub nie posiadasz wystarczającej ilości czasu. Z tego powodu warto zainteresować się taką rośliną, jak tawuła japońska. Ten pochodzący z Azji liściasty krzew sprawi, że uzyskasz genialne efekty przy niskim nakładzie pracy. Poznaj tawułę japońską golden princess i jej pozostałe zachwycające odmiany.
Wzajemne oddziaływanie zachodzi na wielu płaszczyznach. Są ludzie, którzy się lubią i tacy, którzy niekoniecznie się ze sobą dogadują. Podobnie sprawa wygląda w przypadku roślin. Niektóre z nich będą się wzajemnie wspierać lub wręcz przeciwnie, osłabiać. Takie zależności między gatunkami wykorzystuje właśnie uprawa współrzędna.
Świdośliwa to rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo, które warto uprawiać ze względu na jego walory ozdobne i smakowe. W okresie wczesnej wiosny roślinę zdobią liczne, najczęściej białe kwiaty. Owoce świdośliwy są jadalne, wyglądem przypominają borówki. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji słodkich przetworów.
Grab kolumnowy występuje w większości krajów europejskich. Najczęściej spotyka się go w parkach oraz na terenach zieleni miejskiej. W ogrodach bywa sadzony jako soliter. Ciekawym zastosowaniem rośliny jest formowany, gęsty żywopłot lub drzewko bonsai. Na jakie odmiany zwrócić uwagę i czym się wyróżniają? Jak uprawiać grab pospolity kolumnowy?
Oleander to roślina legenda. Kojarzony jest przede wszystkim z racji swoich właściwości trujących, które stały się motywem wielu filmów czy anegdot. Jednak to również bardzo piękna roślina, charakteryzująca się dużymi kolorowymi kwiatami i wiecznie zielonymi liśćmi.