Sadziec purpurowy, zwany wiatrową różą, to popularna i lubiana bylina ozdobna, osiągająca wysokość nawet 2 m. Nie jest wymagająca i łatwo przystosowuje się do warunków, w których została posadzona.
Opublikowane w sieci zdjęcie może przestraszyć.
Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.
Oczeret jeziorny to bardzo ciekawa roślina o nietypowych upodobaniach. Potrzebuje specjalnych warunków, by dobrze się rozwijać, ale kiedy już spełnimy jej wymagania, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Sprawdźmy, jak uprawiać oczeret jeziorny.
Perukowiec jest jednym z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych. Nie wymaga przy tym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To typowy kserofit – jest przystosowany do gleb suchych i piaszczystych. Jego charakterystyczną cechą są różowe kwiaty przypominające peruki.
Rozplenica japońska to ozdobna trawa ogrodowa. Jedną z jej najpopularniejszych odmian jest Hameln, która wyróżnia się długimi i wąskimi liśćmi oraz jasno-beżowymi kwiatami. Jest odporna na mróz, dlatego świetnie sprawdzi się w polskich ogrodach. Jakie wymagania uprawne ma rozplenica japońska?
"Musimy zadbać przede wszystkim o to, żeby nasz ogród był bioróżnorodny"
Kwiaty nie tylko zdobią, niektóre z nich mogą urozmaicić smak potraw. Które rośliny warto mieć w swoim ogrodzie? Do których dań można je dodawać? Dowiecie się tego z naszego materiału.
W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Macieja Mindaka, specjalistę od rynku nieruchomości.
Kalina wawrzynowata to krzew, który przeciętnie osiąga 2 metry wysokości. W zależności od fazy kwitnienia, na jego gałęziach pojawiają się różowe lub białe kwiaty.
Cięte kwiaty w wazonie to dla wielu osób najpiękniejszy element dekoracji domu. Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyły nasze oczy? Oto kilka sprawdzonych sposobów ogrodnika i prowadzącego cykl "Co z tego wyrośnie?", Łukasza Skopa.
Pnącza ozdobne kwitnące o różnych porach roku są wspaniałym dopełnieniem ogrodowych kompozycji. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, poznać ich odmiany i sprawdzić, jakie mają wymagania.
Do zapełnienia zacienionych stanowisk w ogrodzie znakomicie nadadzą się byliny cieniolubne, które dobrze zniosą ograniczony dostęp do słońca.
Środki chwastobójcze pomagają uporać się z niechcianym na naszej działce czy polu zielem. Jednocześnie sprawiają, że hodowane przez nas warzywa, owoce, a także trawnik nie muszą rywalizować ze szkodnikami o wodę i składniki odżywcze.
Co można sadzić i gdzie znaleźć na to przestrzeń? Katarzyna Basiewicz i Dominika Krzych opowiedziały o tym w Dzień Dobry TVN.
Trawy ozdobne to coraz częściej uprawiana w naszych ogrodach grupa roślin. I nie ma się czemu dziwić – są bardzo atrakcyjne, proste w uprawie i szybko rosną. Ciekawym przykładem trawy jest miskant chiński "Morning Light".
Budleja Dawida to jeden z najpiękniejszych krzewów, który doda uroku każdemu ogrodowi. Ma gęste, pachnące i piękne kwiaty, które przyciągają motyle. Ze względu na swoje niesamowite walory estetyczne, jak i latające wokół niego owady, warto dowiedzieć się o nim więcej.
W jaki sposób należy dbać o te kwiaty, by jak najdłużej cieszyły nasze oko?
Co robić, gdy nasze dłonie wyglądają już jak u doświadczonego ogrodnika?
Laurencja i Marcin Kaczmarscy na co dzień zajmują się hodowlą i kolekcjonowaniem kwiatów.
Rośliny jednoroczne to liczna grupa, w której znajdziemy także znane i lubiane onętki. Ich zaletą jest to, że jeśli nam się znudzą, to w następnym roku możemy je zamienić na coś innego. Sprawdźmy, jak należy je uprawiać i pielęgnować.
Ogródek działkowy w środku miasta to nasza prywatna oaza zieleni i okazja do kontaktu z przyrodą. Niektórzy traktują go wyłącznie jako strefę relaksu, dla innych będzie również źródłem świeżych warzyw i kwiatów. Dlatego tak ważny jest pomysł na ogródek działkowy i plan stref funkcjonalnych, które mają się w nim znaleźć.
Drzewa i krzewy iglaste to najbardziej popularne rośliny ogrodowe. Różnorodność iglaków sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Można z nich tworzyć zielone żywopłoty, stanowią ozdobę skalniaków, są wyjątkowym tłem dla kwitnących kwiatów. Zdobią ogród przez cały rok, ponieważ zimą pozostają zielone. Jakie iglaki wybrać i jak o nie dbać?
Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) to drzewo liściaste, które należy do rodziny bignoniowatych. W naturalnym środowisku drzewo to występuje głównie na południowo- wschodnich terenach Ameryki Północnej. Jakie znamy odmiany surmii bignoniowej?
Choroby winogron często związane są z nieprawidłową pielęgnacją, która osłabia rośliny i w rezultacie czyni z nich łatwy cel dla grzybów i szkodników. Zdarza się jednak, że na winoroślach pojawia się dziwny biały nalot albo atakuje je mączniak rzekomy, choć nie ma to związku z nieznajomością wymagań uprawnych danego gatunku. Co robić w takiej sytuacji? Kiedy należy wykonać oprysk na winogrona? Jak rozpoznać poszczególne choroby?
Kostrzewa trzcinowa należy do gatunku wieloletniej trawy, której okres wegetacji jest dość długi w porównaniu z innymi roślinami. Kostrzewa trzcinowa tworzy gęste, zielone poszycie trawnika, które w zależności potrzeb można przycinać czy przeznaczać do użytkowania przez zwierzęta.
Spleśniały pomidor, podobnie jak zdecydowana większość produktów spożywczych, w tym stanie nie nadaje się już do zjedzenia. Nie oznacza to jednak, że powinien trafić na śmietnik.
Jakie sekrety skrywa świerk wężowy? Sprawdź, jak o niego dbać i co należy wiedzieć?
Lewizja, roślina o wyjątkowym ubarwionych, zaokrąglonych płatkach, stanowi doskonałą propozycję do ogrodów skalnych. Trudny, dość surowy teren to warunki, które kwiat lewizja lubi i toleruje. Rzadziej spotykana jest lewizja w doniczce, jednak przy zachowaniu właściwej pielęgnacji roślina będzie rosła równie dobrze jak na skalniaku.
Sansewieria to roślina idealna dla zapracowanych. Jest mało wymagająca i bardzo wytrzymała. Podstawowe gatunki, takie jak sansewieria gwinejska lub cylindryczna, wyróżniają się ciekawą barwą liści. Poszczególne odmiany sansewierii różnią się między sobą nie tylko pokrojem czy kolorem, ale i osiąganą wysokością.