Cebula, bardzo popularna w Polsce i całej Europie, to dwuletnia roślina charakteryzująca się silnym smakiem i zapachem. Uprawa cebuli nie jest skomplikowana ‒ możemy wyhodować ją na działce i balkonie, a nawet w doniczce na parapecie. Radzimy, jak uprawiać cebulę, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
Rannik zimowy to, obok przebiśniegów i krokusów, zwiastun wiosny. Mało znany w naszym kraju rośnie głównie dziko w lasach. Pierwsze żółte pączki wypuszcza już w lutym, by wczesną wiosną zakwitnąć. Roślina jest prosta w uprawie, chociaż ma swoje wymagania. Lubi przestrzeń i ceni spokój. Jak wygląda uprawa rannika zimowego?
Choć cytryna to roślina egzotyczna, jej hodowla podobno nie jest trudna. Udowadnia to Władysław Mitek, który w swojej przydomowej szklarni ma wiele drzewek cytrusowych. Jak je pielęgnuje? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Bataty, kłącza imbiru i kurkumy, awokado, ananas - warto ukorzenić je już w lutym. Jak to zrobić krok po kroku? Zapytaliśmy eksperta.
Sprawdź, co to oznacza.
Walentynki już za kilka dni, w związku z czym warto się zastanowić, jakie kwiaty podarować ukochanej osobie. Które rośliny najlepiej wybrać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka, Anna Wojtala.
Mogą powodować ból głowy.
Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie" zachęca do tego, aby obudzić rośliny do życia. Jak zatem je przesadzać, rozmnażać i odświeżać, aby pięknie kwitły wiosną?
Zimą, kiedy dostęp do świeżych warzyw jest ograniczony, warto hodować w domu rośliny obfitujące w mikroelementy. Jak uprawiać smaczne kiełki i mikrolistki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka i propagatorka zero waste, Sylwia Majcher.
W ostatnich latach ludzie w coraz większym stopniu interesują się pielęgnacją roślin. Do grona pasjonatów należy też Natalia Janocha, która ma w domu kilkaset okazów kwiatów doniczkowych. Kolekcjonerka w Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim hobby.
Ogród Botaniczny UW jest odwiedzany przez wielu miłośników roślin, którzy doceniają możliwość obejrzenia ich na żywo. Ostatnio jednak złodziej ukradł stamtąd niezwykle cenny okaz. Jak do tego doszło? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała kurator kolekcji roślin tropikalnych, Joanna Bogdanowicz.
Kompozycje z suszonych kwiatów mogą być piękną i trwałą ozdobą. Ich niewątpliwą zaletą jest długowieczność, a także to, że odpowiednio dobrane rośliny nadadzą niezwykły klimat każdemu wnętrzu. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym florystka, Anna Wojtala.
Okazuje się, że wystarczy zrozumieć, co dzieje się w doniczce i dlaczego rośliny potrzebują drenażu, aby odnieść sukces w pielęgnacji. Od czego należy zacząć?
Sprawdź, jak je zwalczyć.
Cyklameny to jedne z najbardziej
Kwiaty doniczkowe powinny pięknie rosnąć i cieszyć oko. Niestety, czasem zdarza się, że mimo wysiłków i starań rośliny nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Dlaczego? Przyczyną problemu może być ziemia.
Zima to czas, w którym nawet w miastach dokarmia się ptaki. Najlepiej robić to dopiero wtedy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Jeżeli trzeba je dokarmiać, to potrzebny jest karmnik! Sprawdź, jak łatwo go przygotujesz bez konieczności posiadania zaawansowanych narzędzi. Do tego, będzie on ekologiczny!
Zima to czas, w którym znalezienie pokarmu jest dla ptaków zdecydowanie trudniejsze niż w innych porach roku. Często więc decydujemy się je dokarmiać. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie powszechnie wykładane do karmników produkty są dla ptaków bezpieczne. Jak zatem dokarmiać ptaki, by rzeczywiście im pomóc, a nie zaszkodzić? By dać Wam tę podpowiedź, odwiedziliśmy Maję Popielarską w jej ogrodzie i sprawdziliśmy, w jaki sposób ona sama karmi swoich ptasich podopiecznych.
Trufle uważane są za najdroższe grzyby świata. Na polskich ziemiach wyszukuje ich m.in. psiak Barney, rasy lagotto romagnolo. Jak mu się to udaje? Jakie gatunki grzybów rosną w Polsce? Na te pytania odpowiedziała prof. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa i właścicielka czworonoga.
Choroby pomidorów zdarzają się bardzo często – warzywo to jest narażone na działanie wielu szkodliwych bakterii i grzybów. Brak odpowiedniej profilaktyki oraz nieumiejętność przeciwdziałania może doprowadzić do zniszczenia sporej części plonów. Oto lista najczęstszych chorób pomidorów szklarniowych, gruntowych oraz uprawianych w tunelach foliowych.
Oto rady specjalisty.
Jemioła, świerk, gwiazda betlejemska - to rośliny, które ozdabiają nasze mieszkania podczas świąt Bożego Narodzenia. Niestety część z nich może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. O tym, które są najbardziej niebezpieczne porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Anną Skorupską, architektką krajobrazu i autorką kanału Make Your Life Greener.
Poinsecja nazywana gwiazdą betlejemską stanowi symbol świąt Bożego Narodzenia. By długo cieszyła nasze oczy, należy o nią odpowiednio zadbać. Dlatego Łukasz Skop w najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" zdradził, jak pielęgnować roślinę.
Niektórzy rezygnują z dużych choinek na rzecz miniaturowych drzewek świątecznych, które można trzymać w domowym zaciszu. Jakie gatunki są do tego najlepsze? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział autor popularnego bloga Bez-Ogródek i dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.
Świerk należy do drzew wiecznie zielonych o dużym, regularnym pokroju. Świerk pospolity rośnie naturalnie w górzystych obszarach naszego kraju. Drzewo może być uprawiane jako roślina ozdobna. Wystarczy wybrać odpowiedni gatunek, taki jak świerk serbski, świerk srebrny (kłujący), świerk biały czy świerk syberyjski.
Na początku są małe i pojawiają się nie wiadomo skąd. Plamy na liściach - to przez nie rośliny zostają gołe i wcale nie wesołe. Łukasz Skop w najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" zdradza, co zwiastują zmiany na roślinach doniczkowych.
Hecznarowice to niewielka miejscowość w województwie śląskim. Na jej terenie znajduje się wyjątkowe gospodarstwo ogrodnicze, którego właściciele od lat z największą dbałością doglądają gwiazd betlejemskich. W Dzień Dobry TVN Ada i Piotr Babiuch opowiedzieli o uprawie popularnej rośliny, która często gości w polskich domach w okresie świątecznym.
Wielkimi krokami nadchodzi Boże Narodzenie, czyli święta, które nieodłącznie kojarzą się z ciepłą i rodzinną atmosferą. Idealny klimat w tym czasie zapewniają kwiaty doniczkowe, jednak wśród polskich roślin ciężko znaleźć takie, które kwitną zimą. Z tego powodu większość z nich pochodzi z innych stron świata, jak gwiazda betlejemska, grudnik lub zwartnica. Jak je pielęgnować?
Jak wyczyścić ich liście i zapewnić im podparcie?
Idealną formą ucieczki przed miejskim życiem jest Domek Hobbita - nietypowe lokum, które stale utrzymuje się w trendach architektonicznych. Maja Popielarska przedstawia w programie HGTV "Nowa Maja w ogrodzie" urokliwą aranżację pana Janusza.