Ogród to miejsce sprzyjające zabawie, odpoczynkowi i aktywnościom na świeżym powietrzu. Osoby posiadające ogród mogą wybierać spośród różnych akcesoriów i dodatków. Rodzice muszą pomyśleć także o dzieciach i o ich zabawach w ogrodzie. Jakie zabawki będą odpowiednie dla chłopca, co wybrać i w jakiej cenie?
Projektując swój wymarzony ogród, trzeba przemyśleć nie tylko układ roślin i podział na strefy, ale także dobrać odpowiednie wyposażenie. Meble, drewniane ozdoby ogrodowe, skrzynie, świeczniki – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat. Polecamy wykorzystanie naturalnych materiałów, na przykład dekoracyjnej brzozy, która świetnie sprawdza się w tej roli.
Na jakie dolegliwości najlepiej pomoże dziurawiec? Herbata z dziurawca polecana jest osobom skarżącym się na dolegliwości jelitowe, przy bólach brzucha, biegunkach i wzdęciach. Dziurawiec już przez starożytnych polecany był na depresję, zawarte w nim substancje działają bowiem przeciwlękowo i łagodząco. Jakie jeszcze zastosowanie ma dziurawiec, na co pomaga, a jakie mogą być skutki uboczne jego stosowania?
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) to mało znana w Polsce roślina, należąca do rodziny jasnotowatych. Jakie działanie ma hyzop lekarski? Zastosowanie w medycynie zawdzięcza dużej zawartości olejków eterycznych, działa wykrztuśnie, pobudza oddychanie, ma również działanie przeciwpotne. Hyzop lekarski wykorzystywany jest również w kuchni jako aromatyczna przyprawa, coraz częściej można go też spotkać w przydomowych ogrodach.
Perz to roślina, którą wyróżnia duża wytrzymałość. Może rosnąć praktycznie wszędzie – na mniej żyznych i mało nasłonecznionych glebach. Perz właściwy przeszkadza we wzroście innych roślin uprawnych, dlatego trzeba go systematycznie usuwać. Co będzie lepsze – oprysk na perz czy inny specjalistyczny środek na perz?
Jałowiec pospolity pomaga na choroby układu moczowego, trawiennego, przynosi ulgę w nerwobólach i zapaleniu korzonków. Regularne jego spożywanie (w postaci naparu) leczy wątrobę. Istny cud-lek, a co ciekawe, lek ten możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie.
Lubisz rozwiązania typu zrób to sam? Ogród z własnoręcznie wykonanymi ozdobami i dodatkami możesz odmienić nawet w jeden dzień. Wystarczy odrobina motywacji, zebranie materiałów i chwila wolnego czasu.
Arnika górska bywa nazywana także kupalnikiem górskim lub pomornikiem. Ze względu na jej właściwości lecznicze, produkty na bazie arniki górskiej znajdują szerokie zastosowanie w medycynie oraz farmacji. Najczęściej sprzedawana jest w formie tabletek lub maści. Jakie korzyści płyną ze stosowania arniki górskiej i jakie jest jej znaczenie w kosmetyce?
Bazylia pospolita jest znanym na całym świecie ziołem. W związku z tym, że pochodzi z ciepłej strefy klimatycznej, w Polsce jest bardzo często uprawiana w doniczkach. Wystarczy dowiedzieć się, jak ją hodować i pielęgnować, żeby cieszyć się jej niezwykłym smakiem w wielu potrawach.
Kocimiętka to roślina, której najważniejszym wyróżnikiem jest sposób, w jaki działa na koty. Sprawia, że są one pobudzone, skore do zabawy lub odprężone. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kocimiętki.
Oświetlenie balkonu lub tarasu to bardzo ważna kwestia. Jak wybrać lampy na balkon? Jakiego koloru powinno być światło? Czy oświetlenie balkonu powinno być bardziej stonowane czy mocniejsze? Jak dopasować lampy do metrażu balkonu? Zdecydować się na lampiony, latarenki, a może na girlandy?
Każdy porządny kucharz, wie, że zioła to magiczne rośliny, które nawet banalne danie potrafią zamienić w kulinarne arcydzieło. Najlepiej, by były świeże, a jeszcze lepiej, gdy będą to zioła wyhodowane samodzielnie. Jak uprawiać zioła, kiedy nie ma się własnego ogródka? Czy w ogóle jest to możliwe? Na dachu Dzień Dobry TVN gościliśmy blogerkę Anetę Kuroń.
Krokusy są bardzo popularnymi kwiatami, które kwitną na wiosnę. Należą do grupy roślin wieloletnich i bulwiastych, a najczęściej uprawianą odmianą są krokusy wielkokwiatowe. W górach tworzą zachwycające morza kwiatów, które skutecznie zachęcają turystów do wzmożonej aktywności. Dowiedz się, jak uzyskać podobny efekt we własnym ogrodzie!
Wiele z otaczających nas roślin posiada właściwości, które mogą pomóc nam w uporaniu się z uciążliwymi problemami zdrowotnymi. Jedną z takich roślin jest fiołek trójbarwny, szerzej znany jako bratek. Popularna roślina jest niezwykle skutecznym lekiem na trądzik. Regularnie spożywana herbata wpływa także na pracę naszego układu pokarmowego, wspomagając odchudzanie.
Dziewanna nie bez przyczyny nazywana jest królową polskich łąk. Jak działa dziewanna? Właściwości wykrztuśne, bakteriobójcze i przeciwzapalne to tylko niektóre z jej atutów. Z dziewanny możemy również przyrządzić doskonałą nalewkę, sprawdzi się także jako ozdoba naszego ogrodu ze względu na słodko pachnące, żółte kwiaty. Jakie jeszcze właściwości ma dziewanna i jak ją stosować?
Każda roślinna czasami choruje. Nawet jeśli zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, to mogą zaatakować ją wirusy lub szkodniki, na które nie mamy wpływu. Warto poznać choroby bukszpanu, jeśli mamy zamiar posadzić go w swoim ogrodzie.
Obrzeża trawnikowe to przydatne narzędzie nie tylko w naszym ogrodzie, ale także w przestrzeni miejskiej. W artykule podpowiemy, do czego dokładnie służą obrzeża trawnika oraz z jakich materiałów najczęściej się je wykonuje. Zapraszamy.
Niewiele jest krzewów tak ozdobnych, a przy tym tak prostych w uprawie jak perukowiec. Krzew w miesiącach letnich po przekwitnięciu kwiatów wytwarza efektowne, puszyste “peruki”. Perukowiec ma niewielkie wymagania – urośnie nawet w suchej i niezbyt żyznej ziemi. Lubi za to przycinanie. Przemyślane cięcie perukowca pozwoli uformować z niego drzewo lub krzew i sprawi, że w przyszłym sezonie “peruki” będą bardziej obfite.
Pysznogłówka szkarłatna i pysznogłówka ogrodowa to dwa najczęściej uprawiane w Polsce gatunki tej niezwykłej rośliny. Pysznogłówka, zwana również indiańskim pióropuszem lub bergamotką, jest ceniona ze względu na piękne amarantowe kwiaty, które – co ciekawe – są jadalne, a ich zapach i smak przypomina cytrusowy aromat owoców pomarańczy bergamoty. Radzimy, jak uprawiać pysznogłówkę w ogrodzie i do czego można ją wykorzystać.
Jak przygotować rośliny balkonowe na zimę? Na dachu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Izabelę Szarmach i Olgę Piórkowska. Do czego będzie potrzebny nam styropian? Czy zimą trzeba podlewać balkonowe rośliny? Iza i Olga zwróciły uwagę, by pamiętać o tym, że jesienią sadzimy cebulki roślin cebulowych, które dadzą nam piękne kwiaty na wiosnę. I jak przezimować rośliny, które nie przetrwają zimy na balkonie?
Szkodnikami, które najczęściej żerują na roślinach doniczkowych są mszyce, tarczniki, ziemiórki i wełnowce. Dlaczego atakują? Jak się ich pozbyć bez użycia chemii? Czy zaatakowaną roślinę należy odseparować od innych? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła właścicielka sklepu botanicznego Kamila Ciszek.
Okres urlopowy to ciężki czas dla naszych roślin. Co zrobić, by kwiaty przeżyły wakacje? Najważniejsze, by rośliny dobrze nawodnić przed naszym wyjazdem. Co jeszcze? Z ogrodnikiem Łukaszem Skopem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
- Ogród to takie magiczne miejsce, w którym zbiegają się ścieżki różnych istot - człowieka, roślin i zwierząt i sztuka polega na tym, by każdej z nich zapewnić odpowiednią przestrzeń i miejsce do życia - mówi Maja Popielarska, która podpowiada, jak podzielić ogród na strefy.
Każdy spacer po ogrodzie może być nie tylko przyjemny, ale też pożyteczny. Co to znaczy? Maja Popielarska przygotowała kilka rozwiązań, jak poprawić strukturę naszego trawnika. Dlaczego trawę warto podlewać deszczówką? Maja podpowiedziała również, jak tworzyć kompozycje roślinne oraz jak często je podlewać.
Ogrodnik Dominik Strzelec podpowiada w Dzień Dobry TVN, jakie jadalne rośliny sadzić na balkonie. - Balkony i tarasy, nawet te najbardziej ciasne, dają świetne możliwości - mówi ogrodnik. Co zatem powinniśmy sadzić na balkonie - zioła, warzywa czy może owoce? jak myślicie, co było pierwsze poziomka czy truskawka?
Maj i czerwiec to, jak mówi Maja Popielarska, miesiące pełne ogrodowych pokus. Można wybierać w drzewach, krzewach i kolorowych bylinach. Zobaczcie, jak na niewielkiej powierzchni można stworzyć modny i piękny ogród.
Mówi się, że o wystrój balkonu lub tarasu powinniśmy dbać tak samo, jak o aranżację salonu. Mebel, którego nie może zabraknąć na naszym balkonie jest hamak. Jaki model wybrać, by móc się w nim wygodnie relaksować? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Patrycję Matusiak. Architekt wnętrz podpowiedziała, jaki hamak będzie najlepszym rozwiązaniem na mały balkon w bloku lub do ogrodu.
Maja Popielrska mówi, że balkony bardzo często są zaniedbywane z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego, że ich właściciele nie mają czasu, by o nie zadbać lub - po drugie - pomysłu, jak to zrobić. Od tego właśnie macie Maję Popielarską! Zobaczcie, jak zrobić zaczarowany ogród na balkonie. Jakie rośliny nadają się na balkony północne, a jakie na południowe? Skorzystajcie z rad Mai Popielarskiej.
Kwiaty i zioła doniczkowe na parapecie to idealny sposób, by w domu panował wiosenny nastrój. Jeżeli nie jesteście miłośnikami klasyki i szukacie oryginalnych rozwiązań, mamy dla Was kilka propozycji, jak ozdobić dom zielenią. Które z nich wybieracie?
Kiedy dni stają się dłuższe i cieplejsze, warto zajrzeć do ogrodu, aby zająć się porządkami. Od czego je zacząć? Jak przycinać krzewy? Jak po zimie pomóc trawnikowi? Radziła widzom Dzień Dobry TVN Maja Popielarska.