Jak uprawiać pieczarki w domu? Czy domowa uprawa pieczarek stanowi wyzwanie? Mimo, że zwykle kupujemy je w sklepie, amatorska uprawa pieczarek jest dostępna dla każdego.
Uprawa rabarbaru to w Polsce powszechna praktyka. Jak hodować tę roślinę? Przeczytaj praktyczny poradnik.
Uprawa porów to powszechna praktyka w Polsce. Jak uprawiać pory, żeby cieszyć się
Rzepak to najważniejsza polska roślina oleista wykorzystywana do produkcji oleju jadalnego, a także margaryny i innych olejów kuchennych. W naszym kraju największą popularnością cieszy się uprawa rzepaku ozimego. Radzimy, jak uprawiać rzepak, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez charakterystycznego smaku korzenia selera. Warzywo oprócz walorów kulinarnych jest również bardzo zdrowe – korzeń selera zawiera witaminy A, B1, B2, C oraz aminokwasy. Uprawa selera korzeniowego nie jest trudna, wymaga jednak pewnej wiedzy. Coraz popularniejsza w ostatnich latach staje się również uprawa selera naciowego, cenionego ze względu na aromat i właściwości odżywcze. Radzimy, jak uprawiać seler korzeniowy i seler naciowy, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Dawniej drzewo cyprysowe było silnie związane z wierzeniami regionu Morza Śródziemnego. Obecnie z uwagi na swój piękny zielony kolor, cyprysy są uważane za jedne z ciekawszych roślin ozdobnych. Chętnie wykorzystywane są jako drzewa ozdobne w ogrodach, miejskich parkach i domach. Który cyprys wybrać do ogrodu, a jaki lepiej sprawdzi się do uprawy w doniczce?
Cyprysik Lawsona zaliczany do rodziny cyprysowatych to jeden z najpopularniejszych jej przedstawicieli, którego możemy spotkać w naszym kraju. Z uwagi na fakt, że jest to roślina lubiąca ciepło, najlepiej czuje się w zachodnich regionach naszego kraju. Ceniona jest przede wszystkim za swój piękny kolor, stożkowaty kształt i wysokie walory dekoracyjne.
Krzewy na pniu zachwycają swoją urodą. Często stosowane są jako ozdoba przydomowych ogrodów nawiązujących do stylu francuskiego. Krzewy zimozielone na pniu doskonale sprawdzają się także w nowoczesnych ogrodach, gdzie chcemy zachować minimalizm koloru i formy.
W większości przypadków jest tak, że w ogrodzie znajdziemy miejsca nasłonecznione i zacienione. I o ile w przypadku miejsc nasłonecznionych, ewentualnie znajdujących się w półcieniu, nie mamy problemów z aranżacją i doborem roślin, to już w przypadku miejsc zacienionych bywa różnie. Często mamy problemy z doborem odpowiednich roślin, które będą dobrze czuły się w takich warunkach. Dlatego warto wiedzieć, jakie krzewy cieniolubne zasadzić w takim miejscu, aby urozmaicić wygląd ogrodu.
Kiedy zbliża się lato, każdy z nas wyczekuje pysznych owoców. Nie ma osoby, która mogłaby się oprzeć pysznym borówkom, porzeczkom czy malinom. Krzewy owocowe w ogrodzie pozwalają cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami, które można jeść na surowo (najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka) lub po obróbce cieplnej jako przetwory czy dodatki do ciast.
W domach i mieszkaniach chętnie otaczamy się ozdobnymi kwiatami. W takich wnętrzach możemy sobie pozwolić na wybór dowolnych roślin, w tym takich, które wymagają od nas wiele uwagi. Sprawa wygląda inaczej, kiedy chodzi o kwiaty do biura.
Rośliny egzotyczne ze swoimi bujnie zielonymi liśćmi i kolorowymi kwiatami są niebanalną ozdobą każdego wnętrza. Jeśli również jesteś wielbicielem ich urody, dowiedz się, jak pielęgnować egzotyczne kwiaty w domu i ogrodzie oraz jakie gatunki są do takiej uprawy najlepsze.
Balkon pełen kwiatów to marzenie niejednej pani, a może także pana domu. Nie wszystkie rodzaje sprawdzą się jednak na zewnątrz, gdzie panują zmienne warunki pogodowe. Podpowiemy jakie kwiaty na balkon będę najbardziej odpowiednie.
Ogród to miejsce sprzyjające zabawie, odpoczynkowi i aktywnościom na świeżym powietrzu. Osoby posiadające ogród mogą wybierać spośród różnych akcesoriów i dodatków. Rodzice muszą pomyśleć także o dzieciach i o ich zabawach w ogrodzie. Jakie zabawki będą odpowiednie dla chłopca, co wybrać i w jakiej cenie?
Projektując swój wymarzony ogród, trzeba przemyśleć nie tylko układ roślin i podział na strefy, ale także dobrać odpowiednie wyposażenie. Meble, drewniane ozdoby ogrodowe, skrzynie, świeczniki – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat. Polecamy wykorzystanie naturalnych materiałów, na przykład dekoracyjnej brzozy, która świetnie sprawdza się w tej roli.
Na jakie dolegliwości najlepiej pomoże dziurawiec? Herbata z dziurawca polecana jest osobom skarżącym się na dolegliwości jelitowe, przy bólach brzucha, biegunkach i wzdęciach. Dziurawiec już przez starożytnych polecany był na depresję, zawarte w nim substancje działają bowiem przeciwlękowo i łagodząco. Jakie jeszcze zastosowanie ma dziurawiec, na co pomaga, a jakie mogą być skutki uboczne jego stosowania?
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) to mało znana w Polsce roślina, należąca do rodziny jasnotowatych. Jakie działanie ma hyzop lekarski? Zastosowanie w medycynie zawdzięcza dużej zawartości olejków eterycznych, działa wykrztuśnie, pobudza oddychanie, ma również działanie przeciwpotne. Hyzop lekarski wykorzystywany jest również w kuchni jako aromatyczna przyprawa, coraz częściej można go też spotkać w przydomowych ogrodach.
Perz to roślina, którą wyróżnia duża wytrzymałość. Może rosnąć praktycznie wszędzie – na mniej żyznych i mało nasłonecznionych glebach. Perz właściwy przeszkadza we wzroście innych roślin uprawnych, dlatego trzeba go systematycznie usuwać. Co będzie lepsze – oprysk na perz czy inny specjalistyczny środek na perz?
Jałowiec pospolity pomaga na choroby układu moczowego, trawiennego, przynosi ulgę w nerwobólach i zapaleniu korzonków. Regularne jego spożywanie (w postaci naparu) leczy wątrobę. Istny cud-lek, a co ciekawe, lek ten możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie.
Lubisz rozwiązania typu zrób to sam? Ogród z własnoręcznie wykonanymi ozdobami i dodatkami możesz odmienić nawet w jeden dzień. Wystarczy odrobina motywacji, zebranie materiałów i chwila wolnego czasu.
Arnika górska bywa nazywana także kupalnikiem górskim lub pomornikiem. Ze względu na jej właściwości lecznicze, produkty na bazie arniki górskiej znajdują szerokie zastosowanie w medycynie oraz farmacji. Najczęściej sprzedawana jest w formie tabletek lub maści. Jakie korzyści płyną ze stosowania arniki górskiej i jakie jest jej znaczenie w kosmetyce?
Bazylia pospolita jest znanym na całym świecie ziołem. W związku z tym, że pochodzi z ciepłej strefy klimatycznej, w Polsce jest bardzo często uprawiana w doniczkach. Wystarczy dowiedzieć się, jak ją hodować i pielęgnować, żeby cieszyć się jej niezwykłym smakiem w wielu potrawach.
Kocimiętka to roślina, której najważniejszym wyróżnikiem jest sposób, w jaki działa na koty. Sprawia, że są one pobudzone, skore do zabawy lub odprężone. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kocimiętki.
Oświetlenie balkonu lub tarasu to bardzo ważna kwestia. Jak wybrać lampy na balkon? Jakiego koloru powinno być światło? Czy oświetlenie balkonu powinno być bardziej stonowane czy mocniejsze? Jak dopasować lampy do metrażu balkonu? Zdecydować się na lampiony, latarenki, a może na girlandy?
Każdy porządny kucharz, wie, że zioła to magiczne rośliny, które nawet banalne danie potrafią zamienić w kulinarne arcydzieło. Najlepiej, by były świeże, a jeszcze lepiej, gdy będą to zioła wyhodowane samodzielnie. Jak uprawiać zioła, kiedy nie ma się własnego ogródka? Czy w ogóle jest to możliwe? Na dachu Dzień Dobry TVN gościliśmy blogerkę Anetę Kuroń.
Krokusy są bardzo popularnymi kwiatami, które kwitną na wiosnę. Należą do grupy roślin wieloletnich i bulwiastych, a najczęściej uprawianą odmianą są krokusy wielkokwiatowe. W górach tworzą zachwycające morza kwiatów, które skutecznie zachęcają turystów do wzmożonej aktywności. Dowiedz się, jak uzyskać podobny efekt we własnym ogrodzie!
Wiele z otaczających nas roślin posiada właściwości, które mogą pomóc nam w uporaniu się z uciążliwymi problemami zdrowotnymi. Jedną z takich roślin jest fiołek trójbarwny, szerzej znany jako bratek. Popularna roślina jest niezwykle skutecznym lekiem na trądzik. Regularnie spożywana herbata wpływa także na pracę naszego układu pokarmowego, wspomagając odchudzanie.
Dziewanna nie bez przyczyny nazywana jest królową polskich łąk. Jak działa dziewanna? Właściwości wykrztuśne, bakteriobójcze i przeciwzapalne to tylko niektóre z jej atutów. Z dziewanny możemy również przyrządzić doskonałą nalewkę, sprawdzi się także jako ozdoba naszego ogrodu ze względu na słodko pachnące, żółte kwiaty. Jakie jeszcze właściwości ma dziewanna i jak ją stosować?
Każda roślinna czasami choruje. Nawet jeśli zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, to mogą zaatakować ją wirusy lub szkodniki, na które nie mamy wpływu. Warto poznać choroby bukszpanu, jeśli mamy zamiar posadzić go w swoim ogrodzie.
Obrzeża trawnikowe to przydatne narzędzie nie tylko w naszym ogrodzie, ale także w przestrzeni miejskiej. W artykule podpowiemy, do czego dokładnie służą obrzeża trawnika oraz z jakich materiałów najczęściej się je wykonuje. Zapraszamy.