Malwa - wszystko o uprawie, pielęgnacji i odmianach.

Kwiat malwy
Fot: Bernhard Kaiser,EyeEm / gettyimages.com

Malwa to roślina, która pięknie prezentuje się w ogrodach. Kwiaty o różnych odcieniach, od różowych po bordowe, to wyróżniający się element na tle innych roślin. Jak uprawiać malwę?

C: Podczas uprawy malwy trzeba pamiętać o tym, że najlepiej hodować ją w ciepłym i słonecznym miejscu. Dzięki temu przez całe lato będziemy cieszyć się jej pięknymi kwiatami. O czym jeszcze musisz wiedzieć podczas uprawy malwy?

Malwa - uprawa roślin

Uprawa malwy nie jest trudna. Wystarczy, że będzie zasadzona w miejscu ciepłym i słonecznym. Malwa źle znosi wiatr, jest to roślina bardzo delikatna. Przy silnym wietrze, malwa szybko może się połamać i uszkodzić. Pędy malwy najczęściej rosną do trzech metrów, dlatego przed zasadzeniem musisz wybrać dla niej odpowiednie miejsce.

Malwa najlepiej będzie rosnąć na żyznej glebie , która powinna być lekko wilgotna i zmieszana z kompostem. Zawiera wtedy cenne dla malwy mikroelementy . Pamiętaj o tym, aby w zasadzonym miejscu nie było cały czas cienia i wiatru, ponieważ wtedy nie zakwitnie.

Podczas podlewania, zwróć uwagę na jego intensywność, szczególnie podczas pierwszego roku uprawy. Nie doprowadzaj do przesuszenia gleby , ale nie powinna być ona mokra przez cały czas. Nadmiar wilgoci nie będzie korzystny dla malwy. Jeśli chodzi o nawożenie, wystarczy raz lub dwa razy w ciągu sezonu zastosować uniwersalny nawóz do roślin ogrodowych.

Ze względu na to, że malwy mają kilka metrów długości, możesz je podeprzeć kijkami, palikami bambusowymi lub innymi drewnianymi podparciami.

Kiedy malwa zakwitnie, należy dbać o nią szczególnie i usuwać przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu może rosnąć dłużej, nawet o kilka lat.

Malwa - kiedy zasadzić roślinę?

Malwa z reguły jest dwuletnia, chociaż możesz dostać także odmianę jednoroczną. Jeśli zdobędziesz roczną sadzonkę malwy i zasadzisz ją wiosną, to na pewno latem pojawią się pierwsze kwiaty.

Jeśli chcesz samodzielnie zasadzić malwę , musisz wysiać ją w okolicy czerwca lub lipca do inspektu albo na rozsadnik. Malwę należy przepikować i okryć na jesień, aby w przyszłym roku cieszyć się z jej wyjątkowych kwiatów. W pierwszym roku pojawią się niewysokie rozety liści, a w drugim z liści będą wyrastać owłosione kilkumetrowe łodygi.

Jakie są odmiany malwy?

Ze względu na budowę kwiatów, można wyróżnić malwy Fimbriata flore pleno, które mają półpełne kwiaty i wystrzępione płatki. Istnieją także tak zwane malwy szkockie, które mają płatki o takiej samej długości. Spotkasz także malwy pełne wielkie, tutaj kwiaty są bardzo duże i wyglądem przypominają pompony. Malwa cztera jest niższa, a jej kwiatostan jest bardziej zwarty niż reszty odmian.

Malwa jako ozdoba Twojego ogrodu

Malwa wspaniale prezentuje się na tle ogrodzenia, np. drewnianego, a także tuż przy elewacji budynku. Jeśli miejsce jest odpowiednio nasłonecznione, a Ty będziesz ją pielęgnować zgodnie z naszymi poradami, na pewno będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami. Malwy można sadzić pojedynczo lub w grupach. Znakomicie wyglądają w ogrodach stylizowanych na ogród wiejski lub romantyczny.

Ze względu na to, że malwa może mieć nawet trzy metry długości, z łatwością osłoni Cię przed sąsiadami lub ruchem ulicznym.

Uprawa malwy - opłacalność

Najbardziej opłacalna jest uprawa malwy czarnej. Nasiona należy zasiać w maju, a jeśli chcesz to zrobić szybko i najmniej pracochłonnie, postaw na wysiew nasion do gruntu w kwietniu lub w maju. Zasianie malwy czarnej co 80 centymetrów skutkuje pierwszymi wschodami nawet po dwóch lub trzech tygodniach. Na hektar plantacji potrzeba 5 kilogramów nasion malwy czarnej. Należy jednak pamiętać o stanowisku ciepłym i nasłonecznionym oraz odpowiedniej ochronie przed wiatrem. Gleba powinna mieć pH około 6,5.

Czy malwa czarna przetrwa zimę? Raczej tak, chociaż przy kilkudziesięciu stopniach mrozu, nie ma pewności, jak wpłynie pogoda na uprawę malwy. Najlepiej przygotować się na dosadzenie brakujących roślin wiosną.

Koszt zasadzenia malwy czarnej wynosi około 700 zł netto przy uprawie z rozsady, a prosto do gruntu około tysiąca złotych. Pamiętaj także o kosztach nawozów i sprzętu. Cena malwy wynosi około 80 zł za kilogram, z jednego hektara uzyskasz do tysiąca kilogramów suchych kwiatów. Uprawa malwy na susz zatem opłaca się, ponieważ może przynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie