Lawenda doniczkowa – uprawa na balkonie. Jak pielęgnować lawendę w doniczce?

GettyImages-820781360.jpg
GettyImages-820781360.jpg

Lawenda w doniczce cieszy się coraz większą popularnością. Ze względu na polski klimat, który jest o wiele chłodniejszy niż w naturalnym środowisku tej rośliny, lawenda doniczkowa ma szanse przetrwania jedynie w domu lub na balkonie. Dzięki prawidłowej pielęgnacji i zapewnieniu odpowiednich warunków może być rośliną wieloletnią nawet w Polsce. Sprawdź, jak dbać o lawendę w doniczce i jak ją podlewać, aby przetrwała zimę.

Lawenda w doniczce może stać się naturalną i oryginalną ozdobą każdego wnętrza. Roślina idealnie komponuje się z prowansalskim wystrojem wnętrz, ale świetnie odnajdzie się także na balkonie lub przeszklonym tarasie. Często można spotkać ją także w ogrodach, choć w Polsce ma marne szanse na przetrwanie zimy. Alternatywą dla corocznego sadzenia nowych kwiatów jest właśnie lawenda uprawiana w doniczce na balkonie . Roślina hodowana w domu czy mieszkaniu bez problemu przetrwa zimę i wygląda pięknie przez cały czas. Jakie wymagania ma lawenda doniczkowa ? Jak powinna wyglądać uprawa lawendy ?

Jak pielęgnować lawendę w doniczce?

Ze względu na południowe pochodzenie, lawenda preferuje miejsca słoneczne i dobrze oświetlone . Przy odpowiednio wysokiej temperaturze, wiosną i latem może być uprawiana na balkonie nawet w polskim klimacie. Niezależnie od pory roku, warto pamiętać o tym, że roślina potrzebuje miejsca z dostępem do świeżego powietrza. Zimą najlepiej umieszczać ją w pobliżu okien, w najczęściej wietrzonych pomieszczeniach .

Ważnym elementem pielęgnacji jest również przycinanie kwiatów. Jak przycinać lawendę w doniczce i kiedy przeprowadzać zabieg? Cięcie lawendy najlepiej wykonywać wiosną. Brak regularnego, corocznego cięcia jest najczęstszą przyczyną tego, że lawenda w doniczce nie kwitnie .

Jak podlewać lawendę w doniczce?

Pielęgnacja lawendy w doniczce opiera się przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz na jej prawidłowym podlewaniu. Roślina źle znosi zbyt wilgotną glebę, ale z drugiej strony nie można też doprowadzać do jej wysuszenia. Ziemia do lawendy w doniczce powinna być przepuszczalna, wapienna i żyzna. Między każdym podlewaniem podłoże musi mieć wystarczająco dużo czasu, aby wyschnąć. Co jakiś czas należy wykonać drenaż ziemi, który usunie nagromadzoną wodę z korzeni i nie doprowadzi do tego, że lawenda w doniczkach uschnie z powodu jej nadmiaru.

Lawenda w doniczce w domu – jaką odmianę wybrać?

Odmiany lawendy warto dobierać w zależności od tego, ile miejsca chcemy przeznaczyć na tę roślinę. Do hodowania na balkonie najlepsza będzie lawenda wąskolistna , która jest gatunkiem nisko rosnącym. Uprawa lawendy w doniczce będzie najprostsza w przypadku poniższych odmian:

· Dwarf Blue – należy do klasycznych odmian, osiągających do 30 cm wysokości.

· Silver Blue – wyróżnia się fioletowoniebieskimi kwiatami, a w porównaniu do innych odmian również wyjątkowo długim okresem kwitnienia.

· Peter Pan – odmiana karłowata, z kwiatami w ciemnym odcieniu. Osiąga wysokość ok. 30 cm.

· Nana Alba – odmiana o przeciętnej wysokości 35 cm, z oryginalnymi, białymi kwiatami.

Jak sadzić lawendę w doniczce?

Kupując młode sadzonki rośliny, należy pamiętać o tym, aby jak najszybciej umieścić je w odpowiednim podłożu. Lawenda w domu w doniczce powinna zostać zasadzona w ten sam dzień, w którym została zakupiona. Najlepiej wybierać duże i głębokie pojemniki, które będą w stanie pomieścić korzenie kwiatu i nie będą przeszkadzać im w rozgałęzianiu się. Tylko dzięki temu lawenda będzie mogła się prawidłowo rozwijać i kwitnąć.

Przy wyborze doniczki warto pamiętać także o materiale, z którego została wykonana. Kwiat lawendy powinno sadzić się w naczyniach ceramicznych , które przepuszczają powietrze i pozwalają odparować wilgoci. Plastikowe doniczki zatrzymują wodę i wilgoć w środku, co może niekorzystnie wpłynąć na stan i zdrowie rośliny.

Jak przezimować lawendę w doniczce? Przede wszystkim należy umieścić ją w ciepłym miejscu, w którym nie będzie narażona na chłodny wiatr i niskie temperatury. Jeśli balkon nie jest zabudowany ani oszklony, warto wnieść roślinę do mieszkania lub zabezpieczyć przed mrozem, np. przy pomocy włókniny. Trzeba pamiętać również o tym, aby nie podcinać lawendy przed zimą. Cięcie prowadzi zazwyczaj do pojawienia się nowych pędów i jest dla rośliny znakiem, że znów może zakwitnąć, dlatego lepiej przeprowadzić taki zabieg dopiero na wiosnę.

Wysiew lawendy do doniczki w celu rozmnożenia sadzonek lub wyhodowania pierwszej rośliny powinien odbyć się w okresie wiosennym, między marcem a czerwcem. Przed wysiewem należy przeprowadzić dwumiesięczną stratyfikację nasion. Kwiat lawendy w doniczce powinien zostać obficie podlany po przesadzeniu do nowego miejsca, później roślina nie będzie potrzebować już tak dużo wody. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie lawendy w doniczce z otworem odpływowym i z podstawką , na którą będzie mógł spływać nadmiar wody. W przypadku osłonek na doniczki nie ma bezpośredniej możliwości kontrolowania, czy roślina nie została przypadkiem zbyt mocno podlana.

Zobacz film: Rey na tropie pasternatu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie