Dąbrówka rozłogowa ( Ajuga reptans ) to roślina należąca do rodziny jasnowatych. W warunkach naturalnych rośnie w Afryce, Azji oraz w Europie. Nasiona dąbrówki rozłogowej roznoszone są przez mrówki. Roślina rozrasta się w błyskawicznym tempie, tworząc kobierzec błyszczących, często kolorowych liści. W zależności od odmiany, mogą być one: czerwono-purpurowe, zielone, czerwono-różowe, purpurowo-brązowe z białymi lub kremowymi akcentami. Roślina kwitnie późną wiosną.
Uprawa dąbrówki rozłogowej
Jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację, dąbrówka rozłogowa nie ma zbyt dużych wymagań . Szczególnie upodobała sobie ona miejsca półcieniste, jednak potrafi wyrosnąć również i w cieniu. W przypadku stanowisk nasłonecznionych, potrzebuje bardziej wilgotnego podłoża.
Dąbrówka rozłogowa lubi gleby gliniasto-piaszczyste, próchnicze, świeże, żyzne, bogate w składniki mineralne, o odczynie obojętnym. Ziemia powinna być również dosyć wilgotna: system korzeniowy rośliny jest płytki, większość wody pobiera ona z górnych warstw gleby. Nadziemne rozłogi przyczyniają do błyskawicznego rozprzestrzeniania się rośliny w ogrodzie. Trzeba na to bardzo uważać, ponieważ może ona w niedługim czasie zająć cały jego teren . Aby do tego nie dopuścić, należy raz na jakiś czas pozbywać się rozłogów oraz nowych kęp.
Dąbrówka rozłogowa jest odporna na mróz i częściowo zimozielona, nie wymaga okrywania na czas zimy. W wyjątkowo niskich temperaturach może jednak dojść do przymarzania jej części nadziemnych. Kępy, które ucierpią w tym okresie, należy usunąć wiosną.
Pielęgnacja dąbrówki rozłogowej
Dąbrówce rozłogowej raczej niestraszne szkodniki i choroby. Zdarza się jednak, że na obszarach szczególnie wilgotnych rośliny są atakowane przez mączniaka prawdziwego. Na liściach widoczny jest wówczas nieestetyczny szary nalot. Zbyt suche miejsce uprawy może z kolei doprowadzić do zaatakowania przez niebezpieczne mszyce. W przypadku pierwszej choroby, należy spryskać dąbrówkę rozłogową środkiem grzybobójczym, natomiast przy drugiej, warto skorzystać z insektycydu.
Samą glebę warto, raz na jakiś czas, wzbogacać kompostem. Nie trzeba przeprowadzać całego zabiegu jednak zbyt często, wystarczy jedynie na wiosnę wykorzystać wolno działający nawóz wieloskładnikowy. Do rozmnażania rośliny dochodzi poprzez podział kęp – najlepiej czynność tę wykonać pod koniec lata lub jesienią. Po podzieleniu ich, wystarczy zasadzić je w wybranym przez siebie miejscu.
Dąbrówka rozłogowa potrafi rosnąć w miejscach, w których inne rośliny nie dałyby sobie rady. Dobrze sobie radzi na obszarach pod drzewami i krzewami oraz w pobliżu skarp, chroniąc je przed erozją. Bardzo ładnie prezentuje się przy oczkach wodnych, gdzie może rosnąć, ponieważ lubi wilgoć oraz na skalniakach . Rośliny często sadzone są w grupach, w liczbie kilkunastu lub kilkudziesięciu sztuk.
Dąbrówka rozłogowa – odmiany
Istnieje wiele odmian dąbrówki rozłogowej , które różnią się od siebie głównie kolorem ulistnienia.
Burgundy Glow – wyróżnia się ozdobnymi liśćmi w kolorze różowo-purpurowym, sam brzeg jest natomiast kremowy lub biały. Kwitnie w maju i czerwcu, same kwiaty mają zabarwienie niebieskie. Wysokość tej odmiany wynosi 10-20 cm. Pięknie wygląda na skalniakach i w pojemniku, sprawdza się także jako roślina okrywowa.
Multicolor – jej liście są wiśniowo-purpurowe lub różowo-purpurowe. Widocznie są na nich plamy oraz przebarwienia w kolorze kremowym lub białym. Zabarwienie liści utrzymuje się przez cały sezon, nawet podczas zimy. W maju pojawiają się niebieskie kwiaty, które tworzą krótkie kłosy. Rośliny tej odmiany osiągają wysokość od 10 do 20 cm.
Atropurpurea – jedna z najpopularniejszych odmian dąbrówki rozłogowej, posiada brązowo-czerwone liście oraz niebieskie kwiaty zebrane w długich kwiatostanach. Pięknie wybarwia się w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio wyeksponowanych na działanie słońca. Kwitnie w maju, kolejne kwiaty pojawiają się latem. Osiąga wysokość 20 cm.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN