Jodła koreańska jest uprawnym drzewem iglastym, wywodzącym się z górskich obszarów Korei Południowej. Karłowe odmiany jodły koreańskiej , takie jak Brevifolia, Aurea, Pinocchio, miniaturowa Tundra czy polska odmiana Kórnik, świetnie sprawdzą się jako dekoracja ogrodu. Ze względu na to, że są to drzewa rosnące powoli, a ich ostateczna wysokość nie przewyższa 1 metra, mogą być sadzone nawet na działkach niewielkich rozmiarów. Poznaj podstawy uprawy i pielęgnacji, a także najczęściej występujące choroby jodły koreańskiej .
Jodła koreańska – uprawa
Jodła koreańska jest gatunkiem, który ma spore wymagania uprawne . Zapewnienie odpowiednio słonecznego stanowiska i odpowiedniego poziomu wilgoci gleby pomoże młodemu drzewu prawidłowo rosnąć i się rozwijać. Jodła koreańska nie lubi obszarów zacienionych i wietrznych, źle reaguje również na długotrwałe susze, zimę i wiosenne przymrozki. Nie jest odporna na zanieczyszczenia powietrza , dlatego rzadko sadzi się ją na terenach miejskich. Drzewo preferuje ciche i ustronne miejsca w pobliżu zbiorników wodnych.
Na szczególną uwagę zasługują również szyszki jodły koreańskiej . Przeważnie są niebiesko-fioletowe, choć w zależności od odmiany mogą nieco różnić się odcieniem. Ich nietypowa barwa i wygląd sprawiają, że całe drzewo zyskuje jeszcze większe właściwości dekoracyjne. Choć jodła koreańska rośnie dosyć wolno, pierwsze szyszki mogą pojawi się już w pierwszych latach prawidłowej uprawy, nawet na metrowych okazach.
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie jodły koreańskiej . Coroczne cięcie nie jest wymagane dla zachowania zdrowia rośliny, choć jest wskazane w ramach regeneracji i odmłodzenia starych gałęzi, a także jako sposób na nadanie odpowiedniego kształtu korony drzewa.
Jak sadzić jodłę koreańską?
Jodła koreańska w ogrodzie powinna być sadzona w okresie od końca sierpnia do końca października. Drzewa, które są uprawiane w donicach, można sadzić o dowolnej porze roku, pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta. Przed zasadzeniem jodły koreańskiej, a po uprzednim oczyszczeniu podłoża z zanieczyszczeń, warto przeprowadzić chemiczne lub mechaniczne odchwaszczanie terenu. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie stanu gleby i ewentualnie wzbogacenie jej składu odpowiednimi substancjami organicznymi oraz regularne nawożenie drzewa , przynajmniej w jego początkowej fazie wzrostu.
Niektóre odmiany rośliny najlepiej wyglądają w formie szczepionej na pniu, dotyczy to szczególnie odmian karłowych, które osiągają wysokość znacznie mniejszą niż czysty gatunek. Jodła koreańska szczepiona na pniu pięknie się rozrasta, a po odpowiednim cięciu można uzyskać roślinę o nietypowym kształcie korony.
Sadzonki jodły koreańskiej i dowolnych jej odmian można kupić w większych marketach ogrodniczych lub zamówić przez Internet, a następnie rozmnażać je przez wysiew nasion lub poprzez szczepienie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to drzewo, którego sadzonki ciężko się ukorzeniają .
Choroby jodły koreańskiej
Jodła koreańska jest dość odporna na choroby. Kiepska kondycja drzewa po zimie, a także wilgotna i ciepła pogoda są jednak czynniki sprzyjającymi wystąpieniu objawów chorobowych. Szkodniki najczęściej atakują igły rośliny i jej niebieskie szyszki. Jodły koreańskie, podobnie jak inne drzewa iglaste, są najczęściej atakowane przez mszyce i przędziorki.
Powodem pojawienia się chorób i szkodników może być również nieprawidłowa pielęgnacja drzewa. Zbyt częste podlewanie lub zbyt wilgotne podłoże może spowodować żółknięcie igieł oraz zamieranie pędów , a następnie ich opadanie. Są to objawy, które mogą pojawić się również w związku z chorobą grzybową drzewa .
Jak przycinać jodłę koreańską?
Ze względu na swój powolny wzrost, jodła koreańska nie musi być obcinana codziennie, a skracanie gałęzi można ograniczyć jedynie do nadawania im odpowiedniej formy i objętości. Co kilka lat wykonuje się cięcie odmładzające i regenerujące rośliny. Cięcie najlepiej wykonywać w miesiącach wiosennych, w kwietniu lub w maju . Można przycinać drzewo zarówno na wysokości, jak i na szerokości, w zależności od pożądanego kształtu.
Powodem do wykonania cięcia są również choroby i szkodniki jodły koreańskiej , przy czym wystarczy obcinać tylko zniszczone fragmenty drzewa. Zabezpieczanie jodły po cięciu nie jest konieczne.