Kobea , nazywana również sępotą, należy do roślin pnących, które mogą być ładną, naturalną ozdobą balkonu, tarasu lub innych miejsc w ogrodzie. Dziko rośnie przede wszystkim w Meksyku, na Filipinach oraz w Nowej Zelandii. Klimat tych miejsc pozwala na całoroczne uprawianie rośliny, co oznacza, że kwiaty wystarczy zasadzić raz, aby żyły przez wiele lat. W Polsce natomiast sadzonki kobei należą do roślin jednorocznych , które kupuje się co sezon. Kobea to typowa roślina dekoracyjna, która przyciąga swoimi pięknymi kwiatami, owocami i liśćmi.
Kobea na balkonie – jak i gdzie zasadzić roślinę?
Kobea na balkonie może wyglądać naprawdę zjawiskowo. W zależności od umiejętności ogrodniczych, można zdecydować się na samodzielne wyhodowanie rośliny z nasion lub na zakup młodych sadzonek. Nasiona kobei lub gotowe sadzonki można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, a także na niektórych targach czy w sklepach zielarskich.
Rośliny, które znajdują się na balkonie lub na tarasie, najczęściej sadzi się w specjalnych pojemnikach, wypełnionych odpowiednim typem gleby . Kobea to kwiat wymagający zamontowania przy donicach specjalnych kratek lub pergoli, po których będzie mogła wspinać się roślina. Jej pędy osiągają długość nawet do 4 metrów , warto mieć więc to na uwadze przy planowaniu dla niej miejsca na balkonie. Kwiat potrzebuje wystarczająco dużo miejsca, aby móc się wić i piąć w górę. Nie oznacza to jednak, że kobea może być posadzona tylko na dużych balkonach – wystarczy zamontować kratki nie tylko na ścianach budynku, ale również na suficie.
Kobea – jak ją uprawiać?
Uprawa kobei nie jest czasochłonna i wymagająca. Roślina potrzebuje miejsca ciepłego i słonecznego lub częściowo zacienionego . Warto sadzić ją tak, żeby nie miała bezpośredniego kontaktu z silnym wiatrem, mogącym uszkodzić jej kwiaty lub całe pędy. Najniższa temperatura, którą toleruje kobea, to około 4-5 stopni, jest więc to pnącze wrażliwe na mróz. Kwiat kobea preferuje gleby żyzne, próchnicze i gliniaste , najlepiej umiarkowanie wilgotne.
Kobea uprawa z nasion
Nasiona kobei wysiewa się na przełomie lutego i marca. Proces kiełkowania powinien przebiegać w temperaturze pokojowej. Po około miesiącu, najpóźniej w połowie maja, można przesadzić nasiona w stałe miejsce do gruntu lub do specjalnie przygotowanych pojemników.
Kobea uprawa sadzonek w gruncie
Jeśli młode sadzonki kobei mają zostać umieszczone na dworze, w gruncie, warto kilka dni wcześniej zaplanować nawożenie podłoża kompostem lub obornikiem . Dzięki temu kwiat szybciej się przyjmie, zwiększy się również prawdopodobieństwo jego wcześniejszego zakwitnięcia.
Kobea – zimowanie
Ze względu na panujące warunki klimatyczne, czyli mroźne i wietrzne zimy, w Polsce kobea należy do roślin jednorocznych . Szczególnie kwiaty uprawiane na dworze, jako ozdoba tarasu, garażu czy domu, mają naprawdę niewielkie szanse na przetrwanie miesięcy zimowych. Można podjąć próbę uprawiania kobei w specjalnych donicach i po nadejściu pierwszych, chłodnych dni, przyciąć jej pędy ok. 20 cm nad ziemią, a następnie wnieść ją do ciepłego pomieszczenia, do którego wpada duża ilość światła słonecznego. Nie ma jednak pewności, że kobea przeżyje te kilka miesięcy i na wiosnę znów można będzie wynieść ją na dwór. Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest coroczne sadzenie nowej rośliny. A kiedy siać kobeę ponownie? Najlepszym terminem na ponowny zakup sadzonek i umieszczenie ich w ogródku jest maj. Proces uprawiania rośliny z nasion można zacząć na końcu lutego lub na początku marca, kiedy minie już okres przymrozków.
Jak pielęgnować kobeę?
Pnącze kobea jest łatwe w pielęgnacji. W czasie upałów i długich okresów bez deszczu należy regularnie i obficie podlewać roślinę, zwłaszcza niektóre jej odmiany. Niezależnie od tego, czy rośnie w miejscu słonecznym, czy zacienionym, podlewanie będzie miało korzystny wpływ na obfite kwitnienie kobei, a przede wszystkim – uchroni ją przed poparzeniem, wyschnięciem liści oraz przedwczesną śmiercią.
Choć gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki, podstawowa pielęgnacja kobei może zostać uzupełniona nawozami . W ich składzie powinna znajdować się podwyższona ilość pierwiastków takich jak fosfor czy potas. Nawożenie rośliny powinno odbywać się nie więcej niż 3 razy w ciągu sezonu. Młode sadzonki kobei potrzebują dodatkowego zabiegu pielęgnacyjnego, który pozwoli im szybciej rosnąć i zakwitać – odchwaszczania.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN