Oleandry to przepiękne rośliny, które podziwiamy ze względu na intensywnie zielone liście i wyjątkowe kwiaty, przybierające różne formy bieli, kremu, różu i czerwieni. Naturalne środowisko tej rośliny to strefy podzwrotnikowe i okolice Morza Śródziemnego. Jednak uprawa oleandra ma również miejsce w polskim klimacie . To kwiat, który często zdobi nasze balkony, werandy i tarasy. Zobacz, jak wygląda prawidłowa uprawa oleandra.
Oleander – uprawa i pielęgnacja
Aby rośliny oleandra pięknie i obficie kwitły, należy zapewnić mu ciepłe i nasłonecznione stanowisko. Oleander bardzo nie lubi niskich temperatur i nadmiernego zagęszczenia. Nie jest jednak nadwrażliwy na zanieczyszczenia powietrza. Oleander bez problemu rośnie na miastowych balkonach, tarasach i werandach. Należy hodować go w doniczkach. Trzy najważniejsze wymagania warunkowe to:
· odpowiednio duża ilość słońca ,
· relatywnie wysoka temperatura powietrza,
· żyzna gleba o pH obojętnym lub lekko zasadowym.
Warto również pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Dlaczego? Te kwiaty bardzo nie lubią, gdy brakuje im wilgoci. Kiedy temperatury są wysokie, oleandry należy podlewać codziennie – nawet kilka razy w ciągu dnia. Ważne, aby gleba w doniczce zawsze była pulchna i wilgotna. Kiedy nie dostarczymy roślinom odpowiedniej ilości wody, zaczynają więdnąć. Dodatkowo nieestetycznie odpadają im wtedy pąki.
UWAGA! Pamiętaj, żeby oleandry podlewać wodą o temperaturze pokojowej . Co ciekawe, ta roślina jest wrażliwa na opady deszczu, dlatego lepiej, aby w trakcie ulew przenosić ją w zadaszone miejsce. Wszystko dlatego, że oleandry nie lubią zraszania liści i kwiatów. Najprostszą metodą na zapewnienie oleandrom odpowiedniego poziomu wilgoci jest ustawienie doniczki na podstawce, do której regularne należy wlewać wodę.
Raz w tygodniu użyj wieloskładnikowego nawozu płynnego stosowanego w przypadku uprawy roślin kwitnących. Zapytaj o odpowiedni rodzaj w sklepie ogrodniczym. Dodatkowo, jeśli chodzi o oleander, uprawa tej rośliny wiąże się z koniecznością zapewnienia jej żyznego, próchniczego i doskonale przepuszczalnego podłoża . Pomocny będzie torf i piasek w sporej ilości. Niezbędne jest też ułożenie drenażu z grubego żwiru na samym dnie doniczki.
Uprawa oleandra to nie tylko podlewanie i nawożenie. Trzeba również dbać o jego kształt. Zalecane jest przycinanie roślin raz do roku . Gdy są młode, należy ciąć pędy wierzchołkowe, aby kwiaty lepiej się rozgałęziły. Przycinaj oleander, gdy tylko zacznie się wiosna.
WAŻNE! Oleander jest trującą rośliną doniczkową . Spowodowane jest to obecnością glikozydu – oleandryny. Nie spożywaj kwiatów, liści czy pędów oleandra, bo możesz doprowadzić do ostrego zatrucia. Co więcej soki oleandra mogą podrażnić skórę i błony śluzowe oczu. Jeżeli masz w domu małe dzieci, rozważ uprawę tego kwiatu. Być może warto postawić na mniej inwazyjny gatunek. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na oleander, po każdej czynności pielęgnacyjnej dokładnie umyj ręce.
Oleander – uprawa i zimowanie. Co robić, gdy nadejdą mrozy?
Pamiętaj, że oleander to roślina, która nie znosi dobrze niskich temperatur i przymrozków. Już pod koniec lata należy przenieść doniczki do pomieszczenia, w którym spędzą okres jesienno-zimowy. O czym powinieneś pamiętać podczas zimowania oleandra?
· Pomieszczenie, w którym przechowujesz kwiaty, powinno być jasne i przewiewne.
· Temperatura powietrza w tym miejscu ma wynosić od 5 do 10 °C.
· Zrezygnuj z nawożenia. Ogranicz podlewanie tak, aby oleander mógł przejść w stan spoczynku.
Dopiero kiedy przyjdzie wiosna, możesz zwiększyć podlewanie. Oleander rozpocznie wzrost na nowo na przełomie marca i kwietnia. Przed przeniesieniem kwiatów na pełne słońce, nie zapomnij o aklimatyzacji . Na kilkanaście dni roślina powinna być umieszczona na balkonie czy tarasie w półcieniu. Pamiętaj również, że oleander nie może znaleźć się na zewnątrz, kiedy istnieje jeszcze ryzyko przymrozków. Uważnie obserwuj pogodę.
Uprawa oleandra – zagrożenia
Przypominamy – oleander jest trującą rośliną. Jakie jeszcze trudności możemy napotkać podczas uprawy tych pięknych kwiatów?
Mimo że oleandry są raczej odporne na choroby, czasami padają ofiarą tarczników . Szkodniki te lęgną się w niewielkich, brązowych tarczkach. Powodują więdnięcie, usychanie i opadanie liści. Jeżeli podczas uprawy oleandrów zauważysz takie objawy, natychmiast kup preparat przeciwko tarcznikom. Używaj go aż do momentu pozbycia się szkodników. Później możesz stosować go co kilka tygodni w celu profilaktycznym.
Warto postawić na uprawę oleandra, gdyż jest to naprawdę efektowna roślina. Piękne kwiaty zapewniają wspaniałe doznania wizualne. Przy zachowaniu należytej ostrożności i odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się naprawdę rewelacyjnym efektem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN