Dipladenia: pielęgnacja i uprawa rośliny

Dipladenia
Fot: Vladimir1965 / gettyimages.com

Dipladenia to urocza roślina, która często zdobi tarasy, ogrody i balkony. W szczególności oko przyciągają jej duże, dzwonkowate kwiaty, które – w zależności od odmiany – mogą się między sobą różnić kolorem. Atrakcyjne są również wijące się, ulistnione pędy. Co więcej, nie trzeba specjalnie się wysilać, aby roślina pięknie się rozwijała. Aby zaprosić ją na dłużej do swojego domu lub ogródka, warto wiedzieć, w jakich warunkach najbardziej lubi przebywać.

Content: Dipladenia, znana również jako mandevilla ( Mandevilla sanderi ) to pnącze, które rośnie głównie w cieplejszych rejonach Europy. Pochodzi ono z Brazylii i jest przedstawicielem rodziny toinowatych Apocynaceae . Najbardziej znana odmiana rośliny, czyli „Sundaville Red” , posiada czerwone kwiaty, w innych odmianach mogą być one różowe lub białe. Dipladenia posiada również długie, ciemnozielone, błyszczące liście. Jej łodygi czasem osiągają nawet 3 m długości.

Dipladenia – uprawa i pielęgnacja

Aby uprawiać dipladenię , należy znaleźć dla niej bardzo jasne miejsce. Przykładowo, w domu powinna się ona znaleźć przy oknie południowym. W przypadku decyzji o uprawie dipladenii w ogrodzie , warto postawić ją w miejscu dobrze nasłonecznionym. Należy jednak uważać, ponieważ pod wpływem zbyt dużej ilości promieni słonecznych mogą się zwijać jej liście. Dlatego też podczas gorącego lata warto ją obficie podlewać, najlepiej to robić każdego dnia.

Podłoże, na którym uprawiany jest kwiat dipladenia , powinno być żyzne, próchnicze oraz bogate w składniki odżywcze. Warto tutaj wykorzystać typową ziemię do roślin balkonowych, wymieszaną z torfem oraz piaskiem. Dobrze jest pamiętać także o regularnym nawożeniu, najlepiej robić to raz w tygodniu, korzystając z nawozu do roślin kwitnących .

Dipladenia wymagań pielęgnacyjnych nie ma dużych. Od maja do jesieni powinna przebywać w temperaturze pokojowej, wynoszącej przynajmniej 20 stopni Celsjusza. Co ciekawe, dipladenia bardzo lubi wilgotne powietrze , które sprawia, że jej pąki szybciej rosną. Dlatego też warto często zraszać ją miękką wodą.

Sadzonki dipladenii należy regularnie podlewać , ale w niewielkich ilościach, ponieważ nie służy jej nadmiernie wilgotna gleba. Jeśli na podstawce znajdzie się woda, należy ją jak najszybciej wylać, ponieważ korzenie źle na nią zareagują. Ze względu na to, że system korzeniowy rośliny jest dość mocno rozrośnięty , dobrze jest dipladenię co roku przesadzać. Co więcej, ze względu na to, że jest to pnącze, potrzebuje ono mocnej podpory.

W przypadku dipladenii choroby raczej rzadko się pojawiają, może się zdarzyć jednak, że np. zżółkną jej liście, które po pewnym czasie opadną. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak nawyku podlewania rośliny.

Dipladenia – zimowanie

W styczniu i lutym należy przechowywać roślinę w pomieszczeniu , może to być np. ogród zimowy lub oranżeria, hol lub zwykła piwnica. Temperatura w tym miejscu powinna jednak wynosić od 12 do 15 stopni Celsjusza, przy czym nigdy nie może ona być niższa niż 7 stopni. W tym okresie dipladenia nie potrzebuje już takiej ilości wilgoci, jak w okresie kwitnienia , dlatego też nie trzeba jej wtedy zanadto podlewać. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje ona światła.

Dipladenia – przycinanie

Przed przeniesieniem dipladenii do innego pomieszczenia, warto także zdecydować się także na przycięcie jej pędów o 30-40 cm. Nieprzycinany kwiat może po pewnym czasie osiągnąć bowiem aż 4 m wysokości. Tę czynność należy wykonywać często również dlatego, że na niektóre pędy pozbawione są kwiatów. Ich przycięcie spowoduje, że dipladenia wypuści nowe pędy, na których wyrośnie więcej liści.

Jeśli całej operacji nie wykona się zimą, można zrobić to wczesną wiosną, przed przeniesieniem jej na zewnątrz, dzięki czemu pnącze będzie lepiej przygotowane do okresu wegetacyjnego. Należy pamiętać, że zawsze należy przycinać roślinę w rękawiczkach : podczas całej czynności wylewa się sok, który może podrażniać skórę.

Dipladenia w domu, w ogrodzie i na balkonie

W kwiaciarniach najczęściej można znaleźć dipladenię w doniczce . Gdy roślina jednak podrośnie, można ją śmiało postawić w ogródku, na tarasie czy na balkonie. Tam z kolei niektórzy zawieszają ją nawet pod sufitem lub stawiają w doniczkach na poręczy . Jeśli pędy rośliny będą już długie, warto zawiesić je wokół tyczki. Roślina potrzebuje jednak sporo wilgoci, zwłaszcza od marca do końca kwitnienia, dlatego też w tym okresie świetnie sprawdzi się także przy oczku wodnym.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości